metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Škrpálovník vyniká svými ozdobami hlavně v bezlistém období.
Další 4 fotografie v galerii
Škrpálovník vyniká svými ozdobami hlavně v bezlistém období. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Slavný strom škrpálovník je zatím bez bot

12. března 2017  11:31 Filip Jaroševský Metro.cz
Více než tři roky po sobě „rodí“ strom v parku v Humpolecké ulici neobvyklé plody. Škrpály, kterými je obsypán, z něj sice přímo nevyrůstají, přesto jsou jich tu každý rok plné větve. Radnice městské části se nyní opět rozhodla jednat a již pošesté s pomocí plošiny nechala boty odstranit.

Podle jejího mluvčího Jiřího Bigase jde ale o sisyfovskou práci. „Boty jsme sundali dříve, než strom obroste. Necháváme je odstranit s pomocí plošiny, tedy dost draze. Po každém sundání se tam ale v krátké době objevují vždy nové,“ řekl deníku Metro Bigas.

Škrpálovník si odlehčil od několika desítek párů bot různých typů a velikostí zhruba před týdnem. Od té doby se na něm podle místních zatím žádné nové přírůstky neobjevily. Věšení bot na strom připisuje radnice i obyvatelé Krče místní mládeži.

Fotogalerie

„Pravidelně se tu schází velká parta zajímavých týpků. Když se před pár lety trošku napili, jednoho z nich nejspíš napadlo sundat boty a hodit je na strom. Od té doby se tu drží tahle tradice,“ říká Jan Doležal, který naproti parku v Humpolecké bydlí.

Strom ověšený obuví již od svého „vzniku“ vyvolává mezi místními rozporuplné reakce. Poté, co o neobvyklém úkazu informoval deník Metro začátkem února, si sem dokonce jezdí strom prohlížet i obyvatelé sousedních městských částí. Řadu reakcí sklidil také na v diskusi na našem webu.

„Za našich mladých let jsme měli jiné zábavy, děvčata, sport a po sportu domů. To bychom dostali, kdybychom nepřišli domů v botách. To rodičům nevadí, že musí stále dokola kupovat obuv?“ diví se čtenář v diskuzi na Metro.cz. „Študákům skončila škola a v euforii naházeli boty na strom. Mně se to jako nápad moc líbí,“ kontruje čtenář Milan Potkan.

Místní nyní již mohou uzavírat sázky, kdy strom opět obsypou desítky tenisek, pohorek a kopaček. Škrpálovník má totiž podle místních ve zvyku neustále vstávat z popela jako bájný fénix.

„Obotí“ se strom znovu?

  • Boty jsou ze škrpálovníku sundané. Za jak dlouho bude podle vás opět plný obuvi? Podělte se s námi o vaše tipy v diskusi pod tímto článkem na webu Metro.cz.
  • Jedna likvidace škrpálovníku stojí radnici zhruba pět tisíc korun. Do této chvíle za úklid zaplatila 30 tisíc.
  • Někteří lidé strom také občas češou. Zdatní lezci totiž dokážou využít příležitosti a v koruně stromu si najít boty své velikosti. Mezi takové sběratele patří podle místních také děti z Prahy 4.
  • Že by ale šlo o studenty z nedalekého Gymnázia Budějovická, jeho ředitelka Zdeňka Bednářová jednoznačně odmítla.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komplikace na Jižní spojce. Dělníci opravují vozovku u lanového mostu

Jižní spojka (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  8:45

Pražští řidiči, kteří jezdí do práce po Jižní spojce, musejí zase jednou vyrážet o pár minut dřív. Od lanového mostu po nájezdovou rampu V Korytech tu...  celý článek

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám