metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 2 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Julie Červená
Větší foto
Julie Červená | foto: Metro.cz

Sloupek Julie Červené: Samoodstav

31. května 2018  13:13 Jmenuji se Julie Červená, bylo mi pětatřicet a porodila jsem druhé dítě, Metro.cz
Když přišel u prvního dítěte čas na jiné jídlo než mateřské mléko, měla jsem nastudované z knih a příruček přesné postupy. Připravené bryndáčky, mističky, příbory… Pamatuju si, že jsme u těch prvních mixovaných soust byli s mužem oba a s dojetím jsme si to naše zapatlané dítě fotili. No a co myslíte, jak to bylo u druhé dcery? Úplně jinak.

Jako u většiny ostatních záležitostí jsme i krmení věnovali mnohem méně pozornosti. Jak se blížil její půlrok, vzpomněla jsem si, že by možná vlastně mohla začít jíst, a vzdychla jsem, že tím pádem budu mít víc práce s vařením.

Doteď jsem si totiž k obědu „vařila“ zpravidla chleba s máslem. Starší dítě ve školce – přece nebudu drahocenný čas, kdy mám za úkol pečovat jenom o jedno dítě, trávit vařením pro sebe. To by bylo vážně absurdní.

Naštěstí jsem narazila na metodu krmení, která vyžaduje mnohem méně řešení a nabízí mnohem víc volnosti. Jmenuje se to BLW podle anglického výrazu Baby Led Weaning, což znamená samoodstav neboli proces, kdy se dítě postupně odstavuje takovým tempem, jaké je mu přirozené, a kojit se přestane třeba až ve třech letech.

Tak daleko do budoucnosti zatím nevidím, ale líbí se mi tohle: dítě od začátku jí podle svých schopností a chutí. Samo se krmí kousky zeleniny a ovoce, které mu nabídnete. A to, že je schopné si tu růžičku vařené brokolice vzít do ruky a strčit do pusy, je důkaz, že je na jídlo připravené.

Takhle geniálně to příroda vymyslela! BLW je pro mě dar z nebes. Dítě se prostě nají samo, nic do něj neláduju pod tlakem a nepočítám, kolik toho snědlo. Pak se dokojí. Nechat věci PŘIROZENĚ být a neřešit to, co není nutné, je pro mě způsob, jak přežít výchovu dvou dětí a nezešílet. Doporučuju.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské vánoční trhy budou i moderní

Vizualizace
vydáno 21. listopadu 2018  16:42

Trhy na Staromáku nebo Václaváku s davy lidí známe všichni. Podnikaví mladí lidé si ale vánoční trhy dělají po svém, a tak město může svým obyvatelům i...  celý článek

Ochladilo se. Nocleženky jsou zpět

Bezdomovec (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  14:46

Zima je za dveřmi a většina z nás si mrazivé noci nedokáže představit jinak než z pohodlí domova. Pohled na zasněžené město je skrze okno bezesporu...  celý článek

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám