metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa, 14. listopadu 2018. Svátek má Sáva.
Tomáš Hauptvogel
Větší foto
Tomáš Hauptvogel | foto: TV PrimaMetro.cz

Sloupek Tomáše Hauptvogela: Děkujeme!

23. března 2018  13:13 Tomáš Hauptvogel, moderátor Partie TV Prima, Metro.cz
Takový politik, ten se má. Když v práci něco nestihne nebo udělá špatně, co se mu stane? Většinou nic. To je i případ zákona na ochranu osobních údajů. Tady je jeho příběh: EU vydala hodně přísné nařízení, které má chránit každého občana, aby nebyla zneužita jeho osobní data.

Nařízení je ale napsané tak, že zcela znemožní například práci novinářů. Naštěstí mohou politici přijmout zákon, který nařízení EU převede do národního právního systému. Politici mohou do zákona třeba napsat, že novináři mohou svou práci dělat jako doposud a nebude jim za to hrozit pokuta až 20 milionů eur.

Nařízení EU bylo přijato v dubnu roku 2016. Máme březen 2018 a takzvané GDPR začne platit už za 62 dní. Jestli se ptáte, kde je ten zákon, který evropské nařízení upravuje pro český první řád, odpovím jednoduše: teprve tento týden prošel přes vládu do Sněmovny! Navíc většina parlamentních stran k němu má výhrady a kromě výjimek pro novináře tam chce i výjimky pro úřady a další instituce nebo snížit pokuty atd.

Z toho vyplývá, že se o tento zákon povede klasická dlouhá tříkolová bitva. Pro nás novináře to znamená, že 25. května začne tvrdé nařízení EU platit bez pardonu. Den poté po Zprávách mohou nastoupit úředníci a vyměřit nám brutální pokutu. A to i přes to, že nám politici v Partii prakticky permanentně tvrdí, jak jim záleží na svobodě slova a svobodných nezávislých médiích.

Tak tady je výsledek práce politiků za dva roky! Co by se stalo, kdybyste třeba ve vaší práci nechali něco (pro někoho hodně důležitého) ležet v šuplíku nebo na polici dva roky? Váš nadřízený by asi nebyl úplně nadšený.

Mám takový neblahý pocit, že politici nějak zapomněli, pro koho pracují a kdo se jim skládá na (krásné) výplaty. Vážené dámy političky, vážení pánové politici, děkujeme za skvěle odvedenou práci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vnitrobloky žijí, o dvorky je zájem

Přehlídka vnitrobloků se konala 15. září.
vydáno 13. listopadu 2018  7:30

Odborníci poradí, jak zazelenit betonová prostranství.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám