metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 26 °C

Sobota, 26. května 2018. Svátek má Filip.
Tomáš Hauptvogel
Větší foto
Tomáš Hauptvogel | foto: TV PrimaMetro.cz

Sloupek Tomáše Hauptvogela: Osobní odpovědnost

26. ledna 2018  13:13 Tomáš Hauptvogel, moderátor FTV Prima
Dovolil bych si volně parafrázovat z Haškova Švejka: „Tak nám zvolili prezidenta.“ „Kterýho, paní Müllerová?“

Abych se nemusel ptát stejně, budu to já, kdo zvolí prezidenta. Budete to i vy, kdo může zvolit prezidenta. Prostě nechci být jako Švejk, který se jen zeptá, co se stalo. Chci do tohoto dění sám zasáhnout a nebýt odkázaný jen na vůli druhých. Ano, ten příměr opravdu pokulhává, protože Švejk osud mocnáře ovlivnit nemohl, ale my tu naši budoucnost ovlivnit můžeme.V posledních dvou týdnech se setkávám s názorem, že někdo k volbám nejde. Důvodů, proč někdo nejde, slýchám mnoho, ale jeden převládá: v prvním kole jsem volil toho, co nepostoupil, a v druhém nemám koho. S tím bych si dovolil nesouhlasit. Jeden z těch, kteří postoupili, prostě prezidentem bude. Nejde říct: „Byla nízká volební účast, prezidentem nebude nikdo.“ Ale jeden ze dvou kandidátů to rozhodně bude. Je na každém z nás, na naší osobní odpovědnosti, kdo. Prostě komu dáme svůj hlas.

Když vidím průzkumy, může rozhodnout opravdu jen několik set či tisíc hlasů. Sobotní odpoledne bude pěkný nervák. Ale zpět k výběru. Mnozí volí jen podle osobních sympatií. Proč ne?

Mě zaujalo vyjádření v jedné z našich reportáží před prvním kolem volby. Kolegyně se ptala ve věznici, jestli budou volit. Jeden z odsouzených pronesl, že pozorně četl rozhovory s kandidáty, a podle toho se rozhodl. To je přístup!

Žijeme v době, kdy si můžeme informace o kandidátech a jejich názory najít velmi jednoduše a během pár minut. Stačí se podívat na internet a za chvilku víte, co si ten či onen myslí o tématu, které je pro vás důležité.

Jeden známý dokonce vyprávěl, že si psal u každého prezidentského kandidáta pro a proti. Ať už je váš postup jakýkoli, máme v rukou budoucnost. Proto jsme tahali klíče z kapes, proto jsme nechtěli vládu jedné strany, která ve volbách v roce 1986 získala 99,94 %. Teď se můžeme svobodně rozhodnout, kdo dostane náš hlas. A když nevyhraje ten, kterému jsem dal svůj hlas? Budu spokojený s tím, že jsem udělal vše pro to, co jsem považoval za správné.

Popravdě jsem také hodně zvědavý, jaká bude v druhém kole volební účast. Doufám, že vysoká, protože jedině tak se pak nemusíme ptát, kterého prezidenta že nám to zvolili. Jak to všechno dopadne a co bude výsledek znamenat pro nás všechny? To už je další kapitola, kterou otevřu v neděli dopoledne. V Partii totiž přivítám přední české politology a výsledky voleb podrobně probereme.Komentáře

Hlavní zprávy

Jak zvýšit efektivitu pracovních schůzek?

Ilustrační snímek
vydáno 26. května 2018  5:59

Různé mítinky zabírají zhruba třetinu pracovní doby.  celý článek

Umělé vlnobití? Sobota bude patřit v akvaparku rychlosti

Akvapark v Čestlicích
vydáno 25. května 2018  16:15

Závodům na toboganech patří tento víkend akvapark na okraji Prahy.  celý článek

Prahou projde velký pochod kominíků

Průvod začíná na Hradčanském náměstí.
vydáno 25. května 2018  14:45

Praha oslaví 150 let Jednoty kominíků. Těšte se na Annu K i historické vozy.  celý článek

Hvězdy míří do Bohnic

Kašpárek v rohlíku, Pavel Kružík
vydáno 25. května 2018  13:13

Víkend bude patřit bohnickému festivalu Mezi ploty.   celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám