metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý, 21. srpna 2018. Svátek má Johana.
Tomáš Hauptvogel
Větší foto
Tomáš Hauptvogel | foto: TV PrimaMetro.cz

Sloupek Tomáše Hauptvogela: Osobní odpovědnost

26. ledna 2018  13:13 Tomáš Hauptvogel, moderátor FTV Prima
Dovolil bych si volně parafrázovat z Haškova Švejka: „Tak nám zvolili prezidenta.“ „Kterýho, paní Müllerová?“

Abych se nemusel ptát stejně, budu to já, kdo zvolí prezidenta. Budete to i vy, kdo může zvolit prezidenta. Prostě nechci být jako Švejk, který se jen zeptá, co se stalo. Chci do tohoto dění sám zasáhnout a nebýt odkázaný jen na vůli druhých. Ano, ten příměr opravdu pokulhává, protože Švejk osud mocnáře ovlivnit nemohl, ale my tu naši budoucnost ovlivnit můžeme.V posledních dvou týdnech se setkávám s názorem, že někdo k volbám nejde. Důvodů, proč někdo nejde, slýchám mnoho, ale jeden převládá: v prvním kole jsem volil toho, co nepostoupil, a v druhém nemám koho. S tím bych si dovolil nesouhlasit. Jeden z těch, kteří postoupili, prostě prezidentem bude. Nejde říct: „Byla nízká volební účast, prezidentem nebude nikdo.“ Ale jeden ze dvou kandidátů to rozhodně bude. Je na každém z nás, na naší osobní odpovědnosti, kdo. Prostě komu dáme svůj hlas.

Když vidím průzkumy, může rozhodnout opravdu jen několik set či tisíc hlasů. Sobotní odpoledne bude pěkný nervák. Ale zpět k výběru. Mnozí volí jen podle osobních sympatií. Proč ne?

Mě zaujalo vyjádření v jedné z našich reportáží před prvním kolem volby. Kolegyně se ptala ve věznici, jestli budou volit. Jeden z odsouzených pronesl, že pozorně četl rozhovory s kandidáty, a podle toho se rozhodl. To je přístup!

Žijeme v době, kdy si můžeme informace o kandidátech a jejich názory najít velmi jednoduše a během pár minut. Stačí se podívat na internet a za chvilku víte, co si ten či onen myslí o tématu, které je pro vás důležité.

Jeden známý dokonce vyprávěl, že si psal u každého prezidentského kandidáta pro a proti. Ať už je váš postup jakýkoli, máme v rukou budoucnost. Proto jsme tahali klíče z kapes, proto jsme nechtěli vládu jedné strany, která ve volbách v roce 1986 získala 99,94 %. Teď se můžeme svobodně rozhodnout, kdo dostane náš hlas. A když nevyhraje ten, kterému jsem dal svůj hlas? Budu spokojený s tím, že jsem udělal vše pro to, co jsem považoval za správné.

Popravdě jsem také hodně zvědavý, jaká bude v druhém kole volební účast. Doufám, že vysoká, protože jedině tak se pak nemusíme ptát, kterého prezidenta že nám to zvolili. Jak to všechno dopadne a co bude výsledek znamenat pro nás všechny? To už je další kapitola, kterou otevřu v neděli dopoledne. V Partii totiž přivítám přední české politology a výsledky voleb podrobně probereme.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Martina Švihly: Šaty škrtí člověka

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 21. srpna 2018  13:13

Prodavač odvětil, že tak se teď oblečení šije a že právě tohle je moje velikost.  celý článek

Místo fotbalového hřiště má stát pětipatrový dům

Kvůli domu místní přijdou o své sportoviště.
vydáno 21. srpna 2018  11:30

Smíchovské trápí developerský projekt, jenž má ubrat zeleň a dopravně zatížit jejich čtvrť.  celý článek

Jan Petránek vzpomíná na dny okupace prožité v rozhlase

Jan Petránek
vydáno 21. srpna 2018  9:30

Novinář a literát Jan Petránek pracoval v srpnu roku 1968 v Československém rozhlasu. V osudový den mířil do jeho budovy ze své chaty. Na ty chvíle...  celý článek

Instantní polévka ’68

Televizor, ilustrace
vydáno 21. srpna 2018  7:45

Ladislava Holečková pracovala v roce 1968 v Československé televizi v odbavovacím středisku vysílání. Den před vpádem vojsk se vrátila do Prahy z dovolené...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám