metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý, 21. srpna 2018. Svátek má Johana.
Caddy se prodává i s pohonem všech kol, což se v zimě vždycky hodí.
Další 2 fotografie v galerii
Caddy se prodává i s pohonem všech kol, což se v zimě vždycky hodí. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Speciální edice caddyho je ideální rodinné MPV

6. ledna 2018  9:30 Petr Holeček Metro.cz
Dělnický původ nezapře. Slavnostní dodávka ale spíš působí jako vyšperkovaný osobák.

Caddy nebo také caddie. To slovo označuje nosiče golfových holí, parťáka každého golfisty. Netahá jenom bag s holemi, je to také společník a rádce. Volkswagen si v roce 1982 jméno pro svou víceúčelovou malou dodávku vymyslel moc pěkně.Kedyna, jak Češi oblíbenému modelu říkají, je tu s námi už 35 let. Volkswagen se výročí rozhodl oslavit speciální edicí Edition 35. A my ji vyzkoušeli. Parťák několika milionů dělníků, pošťáků, poslíčků i tatínků od rodin není zrovna dělník. V tomto případě jde o vymazlenou dodávku připomínající spíše rodinné MPV postavené na čtvrté generaci modelu.

Fotogalerie

Prakticky se sice jedná o designově zpestřené provedení s bohatou výbavou, ale sněhově bílý lak karoserie doplněný o černou střechu, litá sedmnáctipalcová kola a černé kryty vnějších zpětných zrcátek dávají najevo, že tady jde o něco zvláštního. Vše prozrazují decentní nápisy Edition 35 na bocích karoserie a na prazích. Musíme uznat, že na dodávku vypadá auto velice svěže, a třebaže na tvary nové kedyny jsou Češi už pár let zvyklí, za touhle se lidé na ulici otáčeli.

Kabina dodávku nepřipomíná vůbec. Už v základu je zde kožené čalounění s kontrastním prošíváním, multifunkční kožený volant, LED diodové osvětlení interiéru a u verzí s převodovkou DSG se objevila i pádla pro řazení pod volantem. Oslavná verze jinak vychází z výbavy Comfortline a v nabídce nechybí osobní ani skříňová verze, přičemž Volkswagen nabízí třináct kombinací motorů a převodovek.

Pro náš test jsme dostali pětimístnou verzi na krátkém rozvoru, s velmi podařeným dvoulitrem TDI nabízejícím 110 kW (150 koní) a šestistupňovým manuálem. Překvapila nás tichost motoru, nepřekvapil jeho zátah, který je i pro naloženou kedynu plně dostačující. Auto si drželo i v minusových teplotách průměrnou spotřebu 6 litrů na sto kilometrů. Perfektní řazení s krátkými drahami a přesností dovršilo velmi dobrý dojem z ovladatelnosti. Milé je umístění víčka k doplňování kapaliny AdBlue. Najdete ho v motoru napravo. Lít močovinu do kufru, jako v případě některých jiných aut s normou Euro 6, tak rozhodně nebudete.

Základní cena modelu je 662 415 korun, cena tohoto konkrétního vozidla s některými příplatky (třeba za adaptivní tempomat ACC s omezovačem a bi-xenonové světlomety) je 801 960 korun.

Jak šel čas s caddym

  • První generace modelu byla postavena na základu první generace golfu. Výroba začala v Pensylvánii už v roce 1979, auto mělo hranatá světla a jmenovalo se Rabbit.
  • V Evropě se caddy objevil v roce 1982, deset let byl vyráběn v bosenském Sarajevu, pak se výroba přesunula do JAR.
  • Druhé generace existovaly dvě verze, dodávka byla postavena na základu modelu Polo, prodávala se také pod názvem SEAT Inca. Vyráběla se od roku 1996 do roku 2005 ve Španělsku. Pick-up byl shodný se Škodou Felicie Pick-up druhé generace, vyráběl se do roku 1996 ve Kvasinách.
  • Třetí generace byla poprvé představena v roce 2003 v Amsterdamu. Výroba začala o dva roky později. Částečně je vůz založen na typu Touran. Od roku 2007 se vyrábí i prodloužená verze Caddy Maxi.
  • Nyní jezdí caddy už jako čtvrtá generace. Objevila se i verze s pohonem na stlačený zemní plyn.Komentáře

Hlavní zprávy

Jan Petránek vzpomíná na dny okupace prožité v rozhlase

Jan Petránek
vydáno 21. srpna 2018  9:30

Novinář a literát Jan Petránek pracoval v srpnu roku 1968 v Československém rozhlasu. V osudový den mířil do jeho budovy ze své chaty. Na ty chvíle...  celý článek

Instantní polévka ’68

Televizor, ilustrace
vydáno 21. srpna 2018  7:45

Ladislava Holečková pracovala v roce 1968 v Československé televizi v odbavovacím středisku vysílání. Den před vpádem vojsk se vrátila do Prahy z dovolené...  celý článek

„Tohle vám nikdy nezapomenu!“

Ivo Hudec ve Vinohradské ulice, 22. srpen 1968.
vydáno 21. srpna 2018  5:48

Deník Metro se setkal s pamětníkem 21. srpna 1968, který tyto dny prožil ve Vinohradské ulici.  celý článek

„Strach jsem neměla. Byla jsem spíš nas..ná,“ vzpomíná hlasatelka

Bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková
vydáno 20. srpna 2018  18:54

„Naklonil se ke mně plukovník, úst mu zavanul odporný vzduch a řekl mi důrazně, že mám okamžitě ukončit moderování. Samopalníci mě pak vyvedli ze studia,...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám