metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Úterý, 18. září 2018. Svátek má Kryštof.
Šéf magického svazu Jiří Hadaš
Další 3 fotografie v galerii
Šéf magického svazu Jiří Hadaš | foto: Foto použité ze seriálu kouzel, který byl připraven pro dětský časopis.Metro.cz

Špičky v kouzlení, ale už bez fraků

10. května 2018  14:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Mágové mají zítra sraz na Zlínsku. Čarovat tu budou do neděle.

Chtěli byste umět dělat kouzelnické triky jako David Copperfield? Naučte se to od kolegů z Českého magického svazu – instituce, která téměř padesát let sdružuje kouzelníky z Čech, Moravy i Slovenska. Od zítřka do neděle se budete moci naučit kouzelnickému umění nejen od jeho členů, ale i kolegů z Rakouska, Maďarska, Slovinska, Francie či Argentiny. Do Uherského Hradiště na Zlínsku se totiž po dvou letech vrací Magic festival.„Většinou se zájem vstoupit do našich řad zvedne po nějakém větším úspěchu kouzelníků v populární televizní show. Česká magie má své mladé talenty, kteří opravdu dokážou obstát ve světové konkurenci. Například minulý vítěz našeho festivalu a mistr republiky Aleš Hrdlička, který naši zemi reprezentoval na mistrovství světa v Rimini,“ říká organizátor akce a šéf magického svazu v jedné osobě Jiří Hadaš.

Fotogalerie

Cílem akce je magická umění ve starých i nových zájemcích nejen rozvíjet, ale i motivovat. Proto zde kouzelníci z celé Evropy povedou odborné semináře, kde odhalí některá svá tajemství. „Moderní magie se snaží jít s dobou, takže klasických kouzelníků ve fraku ubývá. Myslím ale, že i klasický kouzelník ještě na jeviště patří. Pořád je to o řemesle a precizním provedení,“ dodává Hadaš.

Mladí kouzelníci dnes po celém světě využívají také řadu moderních technologií, jako je například robotika. Trend se však podle Hadaše opět vrací k jednoduchosti, tedy ke stolu a kouzlení s běžnými předměty. Na festivalu si mohou návštěvníci vychutnat nejen je, ale také větší iluze. Žádná újma na zdraví, jako v případě před lety zraněného britského účastníka iluze Davida Copperfielda, však nehrozí. Zraněný Gavin Cox se s iluzionistou soudil poté, co údajně při jeho vystoupení zranil rameno a mozek.

„Copperfield dělá velký byznys. Pro představu zmíním, že mu jeden výrobce kouzel na klíč kdysi vyrobil rekvizity k létání. Sám pak tři roky létal, měl na to autorská práva. Když už bylo kouzlo volné, začal lítat kdekdo,“ směje se Hadaš.

Jak to vidím já

Vyčarované

  • „Vyber si kartu,“ řekl kamarád a balíček zamíchal. Postupně pak začal na stůl otáčet jednu kartu za druhou. Zrovna když otočil tu mou, šibalsky mě vyzval k sázce. „O co, že další karta, kterou otočím, bude ta tvá. O pivo!“ Souhlasil jsem. Však má srdcová sedma ležela na stole, takže se můj šarlatánský kamarád evidentně přepočítal. Jenže ten vypočítavý kouzelník vzal do ruky srdcovou sedmu a otočil ji rubem vzhůru. Trik spočíval právě v té sebejistotě obalamuceného jedince. Však kamarád často pil, hodně kouzlil a málo platil. Marek HýřKomentáře

Hlavní zprávy

Zahrádkáři stále nemají zákon a přišli už o statisíce pozemků

Zahrádkářská kolonie Pod Šancemi v pražských Hrdlořezích
vydáno 18. září 2018  13:30

Zázraky se dějí. V Brně se schyluje k založení zahrádkářské „kolonie“. Je to ovšem rarita.  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Ještě jedna věc

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 18. září 2018  11:11

Celý den se mi daří, a tak tuhle maličkost určitě zvládnu rychle, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Před měřiči hluku se opilci rádi přeřvávají

U šedesátky číslice zčervená.
vydáno 18. září 2018  8:32

Opatření na Malém náměstí mělo flamendry utišit. Místo toho jich tu burácí stovky denně.  celý článek

Kolaps v Uhříněvsi i místa, kde zdržují auta

Dopravní zácpa v Kolodějích
vydáno 18. září 2018  5:55

Kvůli havárii vodovodu mění obyvatelé jihovýchodu Prahy zvyky. Přesedávají na vlaky.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám