metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Úterý, 20. listopadu 2018. Svátek má Nikola.
Okolí rybníka Džbán
Okolí rybníka Džbán letos v květnu | foto: Jiří John/Spolek Veleslavín-Vokovice k životuMetro.cz

Špína do Džbánu přitekla z Vokovic

2. července 2017  5:46 Filip Jaroševský Metro.cz
Hygienici hlásí znečištění. Dle místních ho způsobila voda z Vokovického rybníka.

V přehradním koupališti Džbán v Praze 6 se rapidně zhoršila kvalita vody. Kontrola pražských hygieniků tak jen potvrdila obavy místních i majitele koupaliště, kteří se podobné situace obávali již měsíce předtím. Ještě před nedávnem se tu totiž kolem břehu začaly hromadit plovoucí nečistoty, bahno a mrtvé ryby.

Podle majitele Martina Bezvody nepříjemnosti způsobila neodborná manipulace s vodou přitékající do koupaliště. „Na přítoku do našeho koupaliště se nejdříve začal objevovat kal, který nám provozovatelům způsobil spousty práce a starostí,“ řekl deníku Metro před měsícem majitel koupaliště a dodal, že se obává o kvalitu vody pro nadcházející sezonu.

Ačkoliv jeho tým při čištění koupaliště rozhodně nezahálel, jeho voda si příliš kladný posudek hygieniků neodnesla. Džbán dostal na stupnici hygieniků trojku, čímž se sice nezařadil po bok rybníku Šeberák, kde se nyní kvůli sinicím nedá koupat vůbec, může si ale podat ruku s Hostivařskou přehradou, která je na tom dle odborníků stejně.

Podle místních z nedalekých Vokovic, kteří tu před časem s nedůvěrou sledovali čištění místního rybníka, za situaci může neodborný zásah Lesů hlavního města Prahy. Ty ho pravidelně provádějí pro pražský magistrát. Vokovický rybník přitom podle předsedy spolku Veleslavín – Vokovice k životu Jiřího Johna slouží koupališti jako jakýsi filtr na bahno, listí a větve, které přes něj do Džbánu nemají mít šanci se dostat.

„Černá smrdutá voda, kterou proplachovali Litovický potok a dno Vokovického rybníka, tekla nedopatřením do Džbánu několik hodin. Přitom se blíží koupací sezona a výluh z rozkládajícího se masa mrtvých ryb dodá vodě patřičný říz,“ dodává John. Pochybení při čištění rybníka popírají jak Lesy hlavního města Prahy, tak pražský magistrát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám