metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Sport u piva. Platí provozovatelé hospod stejné částky jako běžní lidé?

  13:49
Hokejové mistrovství je za námi, ale zajímavá otázka zůstává – jak řeší provozovatelé restaurací poplatky za přímé přenosy.
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Plná hospoda, zvuky ťukajících půllitrů a k tomu zapnutý sportovní přenos. Platí provozovatelé stejné částky jako běžní lidé? V případě tarifů za sportovní balíčky pro domácnosti je výslovně zakázána veřejná produkce. Tou není situace, kdy si domů pozvete partu kamarádů, sportbar je už něco jiného.

Aby se zabránilo nelegálnímu streamování, nesmíte vysílání dokonce sdílet s nikým mimo společnou domácnost. Pro bary a hospody mají operátoři připraveny speciální balíčky. Jsou samozřejmě o dost dražší než v případě domácností. Kupříkladu O2 TV nabízí službu Business, za kterou se platí o téměř tři tisíce korun více.

Podle mluvčího Davida Solnaře problémy s nelegálním vysíláním v hospodách moc nezaznamenávají, ročně se prý jedná o jednotlivé případy. V současné době tuto službu využívá zhruba 2500 restauračních zařízení.

Kromě plateb televizním operátorům musí provozovatelé při veřejné produkci platit ještě autorským svazům, v čele s nejznámějším sdružením OSA.

„Pokud je v restauraci televizní přijímač, ze kterého majitel restaurace pouští program hostům, je nutné s OSA uzavřít licenční smlouvu, která obsahuje souhlasy i za autory a umělce zastupované dalšími kolektivními správci jako Intergram, Dilia, OOA-S a OAZA,“ říká Roman Strejček z představenstva OSA.

Sazebník OSA má sedmnáct stran a nabízí různé ceny podle typu provozovny, velikosti města, ve kterém se nachází, i počtu provozoven.

„Autorská odměna se počítá podle počtu reprodukčních zařízení a zohledňuje se velikost obce, ve které se restaurace nachází. Pro výpočet autorské odměny se vychází z počtu reprodukčních zařízení – počet televizorů, rádií, reproduktorů. Také záleží na velikosti obce, ve které je provozovna umístěna,“ dodává Strejček.

Do hospod a restaurací se chodí sledovat sportovní utkání v reálném čase. Jak je to ale doma? Tam sportovní přenosy sleduje osm z deseti diváků živě, ukazuje výzkum televizního operátora Telly.

Na sportovní přenosy se podle něj lidé dívají živě bez ohledu na čas – sleduje je živě 81 procent diváků, 12 procent si zápas vychutná do druhého dne a zbylých sedm procent si jej do třiceti dnů pustí z archivu.

Češi a sport

  • O sportovní obsah jen na televizních stanicích je zájem, ukazují to i čísla sledovanosti. Z celkového času, který tráví čeští diváci ve věku 15 až 69 let sledováním televize, připadá na sportovní pořady celých pět procent. V současnosti na našem trhu působí přibližně 20 sportovních kanálů.
  • Loni přibyla televizní skupina CANAL+ se svou sportovní stanicí.
Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Česko nalezlo novou drogu. Jmenuje se workoholismus a je hodně rozšířená

vydáno 25. dubna 2024  10:51

Závislost na práci jako nový fenomén? Upracovat se k zbláznění není pro některé lidi žádný problém. Ne každý je v tom ale vlastní vinou.  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek