metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Spotřeba piva klesá, ale na hlavu ho pijeme víc

7. června 2018  9:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Celková výroba piva v Česku se snižuje. Mění se i chutě konzumentů.

Český svaz pivovarů a sladoven uvádí v posledních zprávách, že meziroční konzumace národního nápoje klesla o deset půllitrů na hlavu za rok. Podle průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) však individuální spotřeba zlatého moku naopak stoupla.

Lidí sice pije celkově méně, zato si dopřávají víc. Hlavně muži. „Zatímco v roce 2017 vypil jeden mužský konzument týdně osm půllitrů, loni to bylo podle tohoto zjištění už téměř devět půllitrových sklenic,“ uvádí zpracovatel průzkumu Jiří Vinopal. Pořád ale zaostávají za rekordním rokem 2007, tehdy proteklo pánskými hrdly devět a půl půllitrů týdně. Ženy se posledních patnáct let drží zhruba na stejné úrovni – dvě piva za týden.

Lahváče jedou

4

  • Tolik procent piva z celkové loňské spotřeby se vytočilo v českých restauracích z tanků. Nejvíc piva se v hospodách načepuje ze sudů. Absolutně nejvíc piva vypijí Češi z lahve – čtyřicet procent.

4,6

  • Tolik milionů hektolitrů piva se z Česka vyvezlo do ciziny, pivovary tím vyvažují menší domácí spotřebu. Export roste kontinuálně už od roku 2011, loni byl v porovnání s rokem 2016 o 4,5 % vyšší.

Co se rozhodně viditelně mění, to je „pitný režim“ českých pijáků piva a spotřebitelů alkoholu obecně. Na tom se shodují jak výrobci, tak konzumenti. Častým argumentem klesající spotřeby je sice podle svazu pivovarů také protikuřácký zákon, ten ale měl vliv spíše na venkovské výčepy. Což potvrzuje i zkoumání agentury Ipsos, podle kterého se naopak do českých restaurací, hospod a barů letos dostavuje víc lidí než před platností zákona.

Na spotřebu mají vliv jiné záležitosti. Mění se zvyky pijáků i jejich profil. Za uměřenějším pitím piva podle agentury NMS Market Research stojí třeba i vyšší ceny nápoje. Ale nejen ty. „Zákaz kouření uvedl jako hlavní důvod nižší konzumace piva i Český svaz pivovarů a sladoven,“ říká Kamil Kunc z agentury. „Z našich dat plyne, že Češi stále víc myslí i na svoje zdraví,“ podotýká Kunc.

Určitě pijeme méně piva v hospodách a restauracích. Třetina konzumentů podle CVVM uvedla, že si v poslední době dají přímo v podniku méně půllitrů než v minulých letech. Na točené jsme ale nezanevřeli, více než polovina těch, kteří pivo pijí, zaskočí minimálně na jedno jednou týdně. Zároveň však přiznávají, že během jedné návštěvy vypijí spíše čtyři a víc sklenic. Za nižší spotřebou piva v restauracích stojí i fakt, že řada podniků, hlavně ve městech, přešla z půllitrů na sklenice o objemu 0,4 litru. Vyhnuli se tak většímu zdražení populárního nápoje.

Mileniálové mají rádi pivní koktejly

  • Za poklesem pití stojí i měnící se zvyky. Do hospod totiž míří mladší generace, která už nevyznává jen tupé lití piva do hrdla. Kromě toho, že dávají přednost klasickým koktejlům z tvrdého alkoholu, oblíbili si i pivní koktejly přímo v barech a také si častěji než starší generace kupují plechovková ochucená piva.
  • Také Českomoravský svaz pivovarů a sladoven přiznává ve svých statistikách, že mixovaným pivním nápojům se loni vedlo výjimečně dobře. Pivovarští sládkové jich uvařili o rekordních třicet procent víc než v roce 2016. Také nealkoholické pivo měnilo výsledkové tabulky předchozích let. České pivovary dodaly na trh 578 tisíc hektolitrů hořkého nápoje bez alkoholu.
  • Spotřeba piva v Česku dosáhla v roce 2017 necelých 140 litrů na osobu (včetně kojenců, dětí a abstinentů). Je to přibližně o dvacet litrů méně, než vykazovaly statistiky ještě v devadesátých letech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vnitrobloky žijí, o dvorky je zájem

Přehlídka vnitrobloků se konala 15. září.
vydáno 13. listopadu 2018  7:30

Odborníci poradí, jak zazelenit betonová prostranství.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám