metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Úterý, 25. září 2018. Svátek má Zlata.
[POPISEK]Na zámku Potštejn se konají kostýmové prohlídky.
Další 2 fotografie v galerii
[POPISEK]Na zámku Potštejn se konají kostýmové prohlídky. | foto: www.mojeorlickehory.cz

Staňte se princeznou nebo si udělejte selfie s lamou. Přinášíme tipy na výlet

25. srpna 2018  7:34 Lucie Mottlová Metro.cz
Každý zámek na Orlicku je něčím originální. Vše najdete v dosahu pár kilometrů.

Deník Metro přináší několik tipů na výlet. Na zámcích na Orlicku se rozhodně budete dobře bavitSpěte jako princezna
Pokud se alespoň na noc chcete stát šlechtičnou či šlechticem, můžete se ubytovat na zámku Potštejn v přepychových pokojích. Na prohlídkách se nudit nebudete. „Vy musíte být hraběnka, to já hnedle poznám modrou krev! Pojďte se mi podepsat jako významná návštěva,“ vtahuje návštěvníky do hraných prohlídek veselá průvodkyně. Samotná hraběnka vás pozve i do své šatny. Připraveny tu mají kostýmované prohlídky Bubákov a Pohádkov, ale i noční prohlídky s lechtivým nádechem. Více na Zamekpotstejn.cz.

Magická sgrafita
Kruhové a čtvercové ornamenty sgrafit zachránily zámek Doudleby. Právě díky nim stojí zámek dodnes. Dostal se totiž na seznam památek, který měl být za totality srovnán se zemí. Když ale začali zámek bourat, omítka popukala a objevila se sgrafita, která zkoumali odborníci až z Itálie. Jde o unikát, díky kterému stojí dodnes. Dokonce jsou to symboly ochrany. Na zámku mají jedny z nejstarších krásně malovaných kachlových kamen, do kterých se vejdou tři kubíky dřeva a zahlédnete je i ve filmu Bathory. Pro děti tu mají Babiččin dvoreček, kde si můžete prohlédnout zvířata a jejich mláďata z českého venkova. Muzeum přírodovědy vás nadchne stovkami exponátů. Více na Zamek-doudleby.cz.

Selfie s lamou
Přepychově zařízený zámek Častolovice se může pochlubit renesančním kazetovým stropem v Rytířském sále a sbírkou portrétů českých panovníků. Děti si ale nejvíc užijí minizoo, kde si u vstupu můžete koupit granule pro krmení zvířat. Lamy, ovečky, poníci, oslíci, ovečky i prasátka na vás budou loudit a doslova vám budou zobat z ruky. Možná si tu uděláte i selfie s lamou. Více na Zamek-castolovice.cz.

Vstal z popela
Jak žila šlechta v první polovině 19. století, vypráví expozice Život v biedermeieru v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí. Ten prošel náročnou rekonstrukcí, protože zámek dost trpěl. Za totality tu byl totiž umístěn Výzkumný ústav pro chov prasat. Dnes jej obklopuje krásný park. Vyhlášenou akcí je také Food festival, který se letos koná v sobotu 22. září. Několikrát ročně provádí po zámku dokonce sám František Kinský, jeho termíny vypisují na Facebooku zámku. Více na Zamekkostelecno.cz.

Kde se najíst?
Za vyšší gastronomií zajeďte do vesnice Kostelecké Lhoty. V Hostinci U Hubálků si vás získají kuchyní našich babiček ve stylu vyšší gastronomie. Vaří z lokálních a sezonních potravin, na lístku tak najdete borůvkové buchty a meruňkové knedlíky v létě, rebarborový koláč na jaře a tak dále. Více najdete na Uhubalku.cz.
 Komentáře

Hlavní zprávy

Inspirace z Amsterdamu

Praha, 28.8.2018 Ondřej Mirovský, volební lídr Strany Zelených, komunální a...
vydáno 25. září 2018  17:40

Deník Metro představuje kandidáty na primátora hlavního města Prahy.  celý článek

Dítě bez mobilu je nyní už rarita

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  13:45

Rodiče na svých potomcích nešetří.  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Ciaooo Italia

Jakub Kohák
vydáno 25. září 2018  11:11

Moje žena – napůl Italka – mi celý život opakuje, jací jsou Italové lajdáci, píše Jakub Kohák ve svém sloupku.  celý článek

Naučte se jazyk elfů

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  9:55

Plánujete začít s japonštinou, albánštinou, tibetštinou nebo nizozemštinou? Vyrazte na Evropský den jazyků.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám