metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 2 °C

Úterý, 20. listopadu 2018. Svátek má Nikola.
Bolest kloubů
Bolest kloubů | foto: Profimedia.cz

Starejte se o své klouby, dodejte jim potřebnou výživu

2. června 2018  11:11 Kamila Hudečková
Aby klouby správně fungovaly, potřebují „výživu“. Proto se na jejich kondici velkou měrou podílí strava, ale i zátěž.

Sport nemusí vždy znamenat zdravý pohyb. Například jednostranné přetěžování vede k tomu, že daná část těla se začne „ozývat“. Často se tak stává u kloubů, na které jste naložili více zátěže, než snesou.

„Sporty, které nejvíce ohrožují klouby, jsou obecně ty, které jsou spojeny s vyšším a nárazovým zatížením. Patří mezi ně například tenis, ale i golf. Dále jsou to kolektivní sporty, u kterých je obtížné přizpůsobit tempo dle vlastní potřeby, jako je volejbal nebo fotbal,“ říká Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Naopak vhodné je plavání a cvičení ve vodě, protože zátěž vyvíjená na klouby se vodou zmírňuje.

Významnou součástí péče o postižené klouby jsou výživové doplňky, které pomáhají zlepšit výživu kloubním mazem. Tyto preparáty, označované jako chondroprotektiva, dodávají kloubní výživu buď ve formě tablet či nápojů, které si každý může pořídit bez lékařského předpisu v lékárnách, nebo v účinnější formě výživných kloubních injekcí, které jsou aplikovány v ortopedických ambulancích.

Jednou z látek, které kloubům pomáhají, je kolagen. Jedná se o vláknitou bílkovinu nerozpustnou ve vodě, která tvoří základ pojivových tkání. Nejčastější typ kolagenu je obsažen ve šlachách, kostech, zubech a pokožce, které dodává pružnost a pevnost. Další typ kolagenu se nachází v kloubech a udržuje je silné a zdravé.

Kolagen je přirozeně obsažen v potravinách, jako je ovar nebo sulc. Ty ale z našeho jídelníčku pomalu mizí. Přitom od pětadvacátých narozenin tvorba kolagenu v organismu ustává a je potřeba ho doplňovat.

Jednou z moderních metod je doplnění kolagenu pomocí injekcí. „Jejich výhodou je, že účinkují komplexně – zmírňují bolest, zlepšují pohyblivost kloubů, zpomalují fyziologickou degeneraci a stárnutí kloubů a tkání. Kolagen navíc působí proti ochablosti pojivové tkáně a zmírňuje poškození například stárnutím, chronickým onemocněním nebo špatným držením těla či poraněním a úrazem,“ říká ortoped Milan Hein z Lékařského domu Praha 7.

Aplikace injekcí se doporučuje 2 až 3× týdně. Léčba je rychlá a téměř bezbolestivá a již v prvních dnech dochází ke značné úlevě od bolesti. „Terapie tedy přináší velký komfort pro pacienta s akutní i chronickou bolestí nebo pro sportovce v případě únavy a námahové bolesti,“ vysvětluje ortoped Milan Hein. A dodává, že vzhledem ke komplexnímu účinku jsou tyto injekce doporučenou volbou pro všechny věkové kategorie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Francouzský film oslaví sto let ČSR

Fotografie z filmu Utop se, nebo plav
vydáno 20. listopadu 2018  6:45

Sto let od založení Československa připomene i Festival francouzského filmu (FFF). Ten se koná od 21. do 28. listopadu ve Světozoru, Lucerně, Kině 35 a v...  celý článek

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám