metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Středa, 22. listopadu 2017. Svátek má Cecílie.
Ochočení netopýři se dokonce těší na teplo lidské ruky.
Další 4 fotografie v galerii
Ochočení netopýři se dokonce těší na teplo lidské ruky. | foto: nyctalus.cz

Stovky netopýrů v bytě

12. září 2017  5:55
Ochránci přírody vyjíždějí k desítkám případů domácností s nezvanými okřídlenými hosty.

Zoufalé telefonáty, slzy a vztek. Takto popisují někteří pracovníci záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody rutinu posledních týdnů. Z mnoha koutů republiky jim totiž volají lidé, kterým se do bytů nastěhovali netopýři. Města jako Brno, Liberec, Jablonce nad Nisou či Plzeň jsou totiž jako každoročně vystavována přeletům netopýrů z letních kolonií.Podvečer s netopýry

  • Ukázky živých trvale handicapovaných netopýrů i přednáška o tom, proč je třeba se o okřídlené savce starat, se odehraje 6. října od 18 hodin ve Slaném.
  • Akce proběhne v prostorách gymnázia Václava Beneše Třebízského na Smetanově náměstí.
  • Živé ochočené netopýry si během podvečera budete moci nejen zblízka prohlédnout, ale také pohladit či nakrmit.
  • Akce s netopýry v Praze pořádá také spolek Nyctalus. Více na www.nyctalus.cz
  • Co si počít s netopýry mimo Prahu? Veškeré informace můžete najít také na www.zvirevnouzi.cz

Fotogalerie

„Zvláště letošní mladí jedinci, kteří teprve sbírají zkušenosti, velmi často zabloudí právě do otevřených oken bytů a nemohou najít cestu ven. Od druhé půlky srpna řeší stanice nálezy netopýrů na neobvyklých místech i za bílého dne,“ řekla deníku Metro koordinátorka stanic ochránců Zdeňka Nezmeškalová.

Pracovníci stanic nyní často vyjíždí k případům, kdy lidé například po návratu z dovolené či chalupy našli byt ve stavu, který v nich evokuje právě slzy či vztek. Kvůli pootevřenému oknu či jen mikroventilaci se totiž podle Nezmeškalové občas stane, že do bytu zalétnou desítky, či dokonce stovky netopýrů, kteří už se nedostanou ven. „Marně poletují po místnostech a pak záleží na tom, po jak dlouhou dobu jsou takto uvězněni. Výjimkou nejsou případy, kdy jsou na místo přivoláni pracovníci stanice a v bytě se nachází pouze netopýří mrtvolky, jejich trus a nepořádek vzniklý tím, jak dezorientovaní netopýři naráželi do různých předmětů,“ dodává Nezmeškalová.

K ukázkovému případu vyjížděla plzeňská záchranná stanice na konci srpna. „V Plzni nám byli nahlášeni netopýři v bytě. Když jsme přijeli na místo, čekal nás smutný pohled – skupina zvířat uvězněných ve stolní lampičce, přičemž bylo zjištěno 48 uhynulých 18 živých netopýrů,“ popisuje případ šéf stanice Karel Makoň.

Řešení je přitom jednoduché. Sezonní netopýří přelety se opakují rok co rok, zhruba ve stejnou dobu. Obyvatelé měst, ve kterých se letní kolonie vyskytují (matky s mláďaty obývají často prostory ve spárách panelových domů), mohou své příbytky jednoduše zajistit tak, že do oken nainstalují sítě proti hmyzu. Ty se dají pořídit v řádech desetikorun a jsou proti vniknutí netopýrů bezpečnou ochranou.

Pokud netopýra naleznete venku, je pomoc většinou jednoduchá. Není-li zvíře zraněné, je podle odborníků dobré je za soumraku zkusit vypustit tak, aby bylo vidět, zda je opravdu schopné letu. „Jestliže netopýr zalétl do budovy, umožněte mu za soumraku vyletět ven – otevřete dveře či okna dokořán a zhasněte. Nedaří-li se mu najít cestu ven, můžete jej za pomoci rukavic opatrně vyndat ven a vypustit,“ radí Nezmeškalová.

Všichni netopýři patří mezi zvláště chráněné druhy a tak je nutné s nimi zacházet. Nevíte-li si s nimi rady, obraťte se na odborníky – pracovníky záchranných stanic či členy České společnosti na ochranu netopýrů. Při manipulaci dbejte své osobní bezpečnosti a používejte ochranné pomůcky. Není třeba se bát přenosu nemocí, teoreticky je netopýr možným přenašečem vztekliny, avšak takový případ nebyl dosud v našich podmínkách zaznamenán.Komentáře

Hlavní zprávy

Dvůr v Michli ožije v sobotu vánočním jarmarkem

Domov pro seniory Sue Ryder v Michli.
vydáno 22. listopadu 2017  15:55

Přijďte se vánočně naladit na tradiční jarmark, který pořádá v sobotu nezisková organizace Sue Ryder v Michelském dvoře.  celý článek

Senioři. Pomůžou jim doma sdílené hlídačky?

(Ilustrační snímek)
vydáno 22. listopadu 2017  14:36

Se stárnoucí českou populací se začínají rodit nové služby. Například hlídání seniorů.  celý článek

Sloupek Pavla Maurera: Zdravý život

Pavel Maurer
vydáno 22. listopadu 2017  13:13

Stačí jen trochu přemýšlet o tom, co si vkládáme do pusy.  celý článek

Odpadky si Praha bude vozit sama

Pražské služby - ilustrační snímek.
vydáno 22. listopadu 2017  10:55

Radní chtějí vyměnit podíl v teplárnách za vládu nad Pražskými službami.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám