metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Úterý, 22. srpna 2017. Svátek má Bohuslav.
Procházky nabídnou mnoho malebných pohledů.
Další 4 fotografie v galerii
Procházky nabídnou mnoho malebných pohledů. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Šumava táhne. Je tam krásně

30. července 2017  17:03 Petr Holeček Metro.cz
Vyzkoušejte i turisticky málo frekventovaná místa.

I když je na Šumavě stále více turistů, najdete tam plno zapomenutých zákoutí. Národní park na jihu země prožívá nebývalý boom. Každým rokem mu po tisících přibývají návštěvníci. Navíc zůstávají déle, zatímco dříve jezdili spíše jen na víkendy, nyní objednávají týdenní pobyty. Potvrzují to i data Českého statistického úřadu. V loňském roce do Plzeňského kraje zavítalo 428 525 Čechů, v roce předchozím jich bylo 415 577 a v roce 2014 366 150.Fotogalerie

Čísla rostou i v letošním roce, za první čtvrtletí vzrostl počet návštěvníků z tuzemska meziročně o přibližně 13 tisíc na letošních téměř 83 tisíc. „Přijíždějí často rodiny s dětmi, hodně cyklisté. Navíc oproti minulosti přijíždějí na delší dobu,“ potvrzuje tato čísla Ivana Vilišová z železnorudského infocentra.

A právě kolem Železné Rudy se nachází místa, která stojí za to prozkoumat. Přitom nejsou tak obsypaná turisty jako okolí Lipenské přehrady nebo lesů u Kašperských Hor kolem Srní. Na chvíli zapomeňte na stezku korunami stromů, kde se v létě stojí hodinové fronty.

Co znamená Šumava

● Historie samotného názvu sahá hluboko do keltských dějin, kdy byla známa jako Gabreta (Pohoří kozorožců).

● Používán byl i název Bavorský les. Jméno v podobě, jak je známe dnes, tedy Šumava, pochází zřejmě z 16. století a znamená „šuma“, což je praslovanské označení pro hustý les. Geologicky je však oblast mnohem starší a sahá až do prvohor, kdy se vlivem vrásnění začal formovat její hornatý povrch. Je jedním z nejstarších lesnatých pohoří Evropy. Dokonce výrazně ovlivňuje její klima!

● Národním parkem o rozloze 68 342 ha byla Šumava vyhlášena v roce 1991, dva roky po zrušení hraničního pásma a tamního vojenského výcvikového prostoru.

Vyjeďte autem nad Železnou Rudu a odfrkněte si od davu turistů. Jeden z nejkrásnějších výhledů, na který vede sedačková lanovka, se nachází právě na vrcholku hory Pancíř. Už samotná jízda jednosedačkovou lanovkou je zážitek, lano je tam nataženo už od sedmdesátých let, ale nebojte, prochází pravidelnými kontrolami.

Na vrcholu Pancíře stojí turistická chata, která nabízí skvělé borůvkové knedlíky a také vstup na vyhlídkovou věžičku, která je pro návštěvníky otevřena od roku 1923. Kam oko dohlédne, tam se rozprostírají lesy – na českou i německou stranu hranice. Někdy se v dálce zabělají i vrcholky Alp, za jasného počasí lze vidět Dachstein či Grossglockner.

Udělejte si okružní túru po okolí. Zejména pro malé děti je vhodná krátká trasa kolem pramene řeky Úhlavy, který se skrývá v dřevěné boudičce kousek od cyklotrasy do Železné Rudy. A když jsme u toho městečka, i to je neprávem opomíjené. Odmyslíte-li si stánky s kýčovými cetkami v podobě dřevěných větrníků a sádrových trpaslíků, najdete město plné historie.

Můžete se těšit na muzeum loutek a historických motocyklů, obnovený pivovar, motokáry nebo lanové centrum. Kostel Panny Marie Pomocné z hvězdy a zejména jeho mohutná báň jsou pak pro Železnou Rudu typické jako Eifelovka pro Paříž. Stojí tu už bezmála tři sta let a interiéry chrámu vám připomenou, že jste se ocitli v kraji věhlasných sklářů. Skvostné jsou hlavně kostelní lustry.Komentáře

Hlavní zprávy

Zúžení nejsou pro každého. Auta z nich často přečnívají

Hustopeče jsou kvůli opravě neprůjezdné pro kamiony. Kilometrový úsek objíždějí sedmnáctikilometrovou objížďkou.
vydáno 22. srpna 2017  5:21

Nejen na D1. Omezení na českých silnicích nutí řidiče riskovat. Přitom ušetří jen minuty.  celý článek

Sloupek Mardoši: Razítka

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. srpna 2017  18:31

Vybrat si font, barvu, velikost písma, pak to jen vytisknout a nalepit.  celý článek

Nejvíce odpadů je ze staveb. Denně každý vyhodí 1,4 kila

Popelnice na směsný odpad
vydáno 21. srpna 2017  17:57

Průměrně vyhodí každý Čech ročně do popelnice 500 kilo smetí.  celý článek

Zvířata pořád táhnou. Zoo Praha přivítala milióntého návštěvníka

Miliontý návštěvník se mohl mimo jiné vyfotit s lachtanem.
vydáno 21. srpna 2017  16:48

Trojská zoo přivítala letošního miliontého návštěvníka, kterým se stal Milan Rybka z Prahy 9 se ženou Valentinou a vnoučaty Sabinou a Matějem. V zoo byl...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám