metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 14 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Vlk Zabivaka
Větší foto
Vlk Zabivaka | foto: Profimedia.cz

Světový šampionát se pyšní několika nej

15. června 2018  8:59 Šimon Merta Metro.cz
Mistrovství světa včera otevřel duel domácího Ruska se Saúdskou Arábií – tedy států, které jsou ze všech účastníků nejhůře postavenými v žebříčku. Zatímco sborná měla jako reprezentace pořádající země účast na MS zajištěnou automaticky, ostatní světové celky musely projít nástrahami kvalifikace. A už tady se zrodily zajímavé příběhy.

Austrálie – nejsložitější cesta do Ruska

Fotbalisté Austrálie postoupili na MS počtvrté v řadě. Během kvalifikace však museli sehrát rekordních 22 utkání. Slavit mohli až po vítězství 3:1 v odvetě barážového utkání mezikontinentální kvalifikace s Hondurasem. Výsledek zařídil třemi góly útočník Aston Villy Mile Jedinak.

Kolegu Tima Cahilla čeká čtvrtý šampionát, na kterém se může zapsat mezi střelecké legendy. Osmatřicetiletý hráč skóroval na třech předchozích šampionátech, na kterých startoval. Pokud by se trefil i na turnaji v Rusku, vyrovnal by se Pelému a Uwemu Seelerovi s Miroslavem Klosem.

Panama – nejzkušenější

Na MS v Rusku se dvě země představí poprvé. Pro Panamu jde o obrovský úspěch. Svědčí o něm i to, že prezident Rommel Fernández vyhlásil na oslavu postupu státní svátek. A historie se nebude ptát, zda panamským fotbalistům v cestě do Ruska „pomohlo“ ostudné zaváhání Američanů, či chybně uznaný gól, když míč nepřešel celým objemem do branky.

V jednom bude mít Panama v Rusku prim – marně byste hledali další celek, který bude mít v nominaci tolik zkušených hráčů. Alespoň co do počtu startů za národní tým. Hned šest jich totiž má na svém kontě přes sto – nejvíce Gabriel Gómez (143). A navíc rovným deseti hráčům Panamy je přes třicet let.

Island – nejmenší účastník, ale nejstrmější vzestup

Dalším nováčkem je reprezentace Islandu. Severský státeček s populací zhruba 335 tisíc obyvatel – méně, než má Brno – překonal rekord Trinidadu a Tobaga, jehož národní tým si zahrál na MS v roce 2006 v Německu.

Už na předloňském ME Islanďané uchvátili nejen fotbalové fanoušky starého kontinentu, ale i miliony dalších po celém světě. Jejich jízda skončila až ve čtvrtfinále s Francií. A ani v Rusku zástupci země, která podle mnohých udělala nejvýraznější fotbalový skok kupředu, nemusí být bez šance. Uvidíme, kolikrát si hráči s fanoušky střihnou tradiční děkovačku, takzvaný Icelandic thunder clap.

Nigérie – nejzajímavější hrací tílka

Nejatraktivnějšími dresy mezi všemi účastníky světového šampionátu se zřejmě mohou pochlubit Nigerijci. Ač nepatří do užšího okruhu favoritů, díky tílkům budou hodně na očích. Design dresů se totiž od ostatních hodně odlišuje. Pestré zelené vzory odkazují na šampionát, ve kterém Nigérie poprvé zazářila na mezinárodní scéně. V roce 1994 došla na MS až do osmifinále. Hned po oficiálním představení si dres na internetu v předprodeji objednaly tři miliony zájemců.

Vítěze však nedělají dresy, ale výkony na hřišti. Kdo bude podávat ty nejlepší, zvedne 15. července v Lužnikách nad hlavu trofej pro mistra světa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám