metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Tajný důl či chatrč nad řekou. Objevujte s námi skrytá místa

  5:18
Koronavirus ovlivnil život v Česku. Kraje už počítají s velkými škodami, které jim krize přinese. Zvlášť propady v turismu. Takže se pojďme podívat, kam na konci prázdnin vyrazit. Speciálně jsme vybrali i ty nejzajímavější tipy na místa, která ještě neznáte, protože většina z nich se otevírá buď zcela nově, nebo jsou ještě málo známá.
Chatrč nedaleko Mantova na Plzeňsku

Chatrč nedaleko Mantova na Plzeňsku | foto: ČTK

Na řece Radbuze nedaleko Mantova na Plzeňsku je k vidění dřevěná bouda (úvodní foto článku), která stojí na pilíři mostu někdejší železniční vlečky, jež vedla do Bayerova dolu. Před několika lety ji postavili místní občané za pomoci improvizované lanovky. Chatrč je spíš výletní kuriozitou a neslouží jako netradiční penzion.

Památkově chráněný statek
O prázdninách se otevírá další krásný dům, který musíte navštívit. Statek vesnické památkové rezervace ve vsi Krátká u Sněžného. Návštěvníci Žďárských vrchů si v něm mohou přiblížit historii místních vesnic, krajiny a poznat život zdejších lidí. Statek s popisným číslem 2 pochází podle historiků z 18. století. Stavení, které bylo pěkně opraveno, má střechu z modřínového šindele, vápenné omítky a dřevěné nebo cihlové podlahy, kolem je zahrada s nově založeným sadem.

Statek ve vsi Krátká u Sněžného

Větrný mlýn na Trutnovsku
Tohle je velká paráda. Máme radost, když se obnovují staré domy nebo se staví repliky, které jsou věrné originálům. Sem si určitě zajeďte. Ve vesnici Borovnice na Trutnovsku před pár dny otevřeli dveře repliky plně funkčního historického větrného mlýna. Stojí nedaleko míst, kde kdysi od 40. let 19. století do roku 1968 stával originál – Haklův mlýn. Ten nový pohání vrtule o průměru téměř 16 metrů, navíc má krásnou šindelovou střechu. V minulosti tady stálo několik větrných mlýnů. Ale jen Haklův, který byl německým typem mlýna v Čechách, tu pro místní těžce žijící lidi pracoval jako poslední.

Mlýn u Borovnice na Trutnovsku

Ferratou nad Vltavou
Chcete trochu toho adrenalinu? Vyrazte na Via Ferrata Hluboká. Je nad řekou Vltavou, nedaleko někdejší vorařské obce Purkarec. Zvládnou ji i turisté bez horolezeckých zkušeností. Ferrata se vine přímo nad hladinou řeky a je přístupná díky molu, u kterého je možné zaparkovat člun nebo paddleboard, či z cyklostezky Hluboká–Purkarec. Trasa měří 150 metrů a ještě dalších 200 metrů se chystá.

Via Ferrata Hluboká

I my máme pralesy
Tahle místa sice nejsou tak úplně neprostupná jako někde v Africe nebo Jižní Americe a plná exotických zvířat, ale i Evropa má svoje pralesy. A také Česko. Přijeďte si vyčistit hlavu z města do Žofínského a Hojnovodského pralesa. V kouzelných Novohradských horách jsou i několik stovek let staré stromy. Území patří k nejstarším evropským přírodním rezervacím.

Zlatonosné Kašperské Hory
Sice se mluví o tom, že zdejší kopce kdysi patřily zlatokopům, nyní už jsou tu jen cyklisté a turisté, přesto se o Kašperské Hory i nadále pokoušejí těžařské firmy, které si brousí zuby na zlato. Údajně je ho kolem Kašperských Hor přes 120 tun. Zatím hory naštěstí slouží rekreaci. Lidé se mohou vydat po stopách mužů, kteří sem přišli pro zlato a bohatství – projděte si třeba stezku Cesta zlatokopů. A rovnou navštivte nejvýše položený hrad v Česku, jejž jistě znáte z pohádky Anděl Páně – Kašperk. Také se můžete vydat Stezkou strážců hranice, která vás zavede po linii lehkých vojenských opevnění, takzvaných řopíků (od Řetenic k hradu Kašperk přes Tuškov a zpět do Kašperských Hor).

Sochy teď i digitálně
Návštěvníci unikátního Braunova betlému u Kuksu na Trutnovsku si budou moci památku díky mobilní aplikaci prohlédnout v původní podobě, jakou měla v 18. století. Betlém si bude možné přímo porovnat se současnou podobou, kterou tvoří jen torza původních soch. Naskenovaná data zároveň poslouží pro uchování památky do budoucna.

Braunův betlém u Kuksu

Do kaolinového dolu už ne na tajňáka
Patřil a vlastně i v současnosti patří mezi unikáty. V Nevřeni na Plzeňsku můžete navštívit důl, který byl vedle toho v Hosíně na jihu Čech jediným, kde se těžil kaolin pro výrobu českého porcelánu. Naštěstí na rozdíl od dolu na jihu Čech je tento otevřen. Předtím jste se sem mohli dostat na tajňáka betonovou rourou. Tenhle úžasný hlubinný důl se také stal místem, kde se natočila pohádka Čertí brko. A právě díky filmařům se úžasný hlubinný důl otevřel. Aby se do labyrintu kaolinových chodeb dostaly kamery a další technika, museli vybudovat vstupní portál. Důl je unikátní také kvůli tomu, že kaolin se tady těžil hlubinnou metodou, a podzemní štolou dokonce jezdila úzkokolejka, ostatně chodby jsou až dvanáct metrů vysoké a deset metrů široké. Je v hloubce několika desítek metrů a chodby mají délku 1300 metrů – zpřístupněna je zatím jen polovina. 

Důl v Nevřeni na Plzeňsku

Rokokový zámek je skvost
Přejděme z přírody do prostředí šlechty. Představte si, že tenhle rokokový zámek byl ještě před pár lety opravdu barabiznou. Nachází se na Lounsku v obci Peruc. Začátkem července se po 30 letech část tohoto skvostu otevřela lidem. Na ně kromě prohlídky čeká v zámeckém parku občerstvení. Můžete si prohlédnout unikátní rokokové schodiště od Ignáce Platzera, jsou tu zapůjčená díla světoznámých umělců z 16. až 18. století. A pozor, zajímavost nakonec – nějaký čas tu pobýval slavný kubistický malíř Emil Filla.

Zámek v obci Peruc

Poutní areál v novém
Po dvou letech se díky rozsáhlé rekonstrukci otevřela národní kulturní památka – poutní areál v Horní Polici na Českolipsku. Je zde uctívána soška Panny Marie nalezená podle legendy na břehu řeky Ploučnice. Barokní skvost z 18. století s kostelem Navštívení Panny Marie jako jeden z mála přežil do dnešní doby. V Sudetech kdysi žilo mnoho velmi zbožných a bohatých Němců, kteří tam stavěli velké zdobené kostely v poměrně husté síti. V roce 1945 se všichni museli odstěhovat a mnoho kostelů komunistický režim nepřežilo. Mnoho jich bylo opakovaně vyrabováno, a to bohužel většinou až po roce 1989.

Tenhle výlet do netradičních míst můžete stihnout za jeden den

Po stopách seriálu Most!
Dycky Most! Dnes už legendární slogan si můžete užít přímo na místě, kde se úspěšný komediální seriál natáčel. Většinu míst najdete přímo v Mostě. Vydat se lze na místní autodrom, do restaurace Severka; dům Luďana a Dáši se nachází na křižovatce ulic Jožky Jabůrkové a Prokopa Diviše, autoopravnu, kde pracovala Dáša, najdete v Dělnické 43. Navštívit můžete také kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo repliku hradu Hněvín, odkud si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Na pivo do Kláštera
Když už budete v Mostě, zajeďte si do Oseka, z Mostu asi 20 minut autem. Je tu pivovar cisterciáckého opatství, který byl založen v roce 1701 a po roce 1946 byl uzavřen. Poté pivovar sloužil jako sklad a stáčírna mosteckého pivovaru. Minipivovar Ossegg zase jede – navázal na staletou tradici a opět vyrábí klasické české ležáky z krušnohorské vody, žateckého chmele a sladu ze severních Čech. Z restaurace, která je umístěna v impozantním barokním prostoru, můžete sledovat dění v hlavní výrobní hale oddělené pouze skleněnou stěnou.

Unikát u pitné vody
Od Oseka je jen 25 kilometrů vzdálená přehrada Fláje. Nedá se v ní koupat, protože vznikla za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Stojí tu už od roku 1936. Přehradní hráz, kulturní památka, je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v Česku. Další podobná přehrada je až ve Švýcarsku. Pod přehradou se nachází Flájský plavební kanál z 16. století, který po pěti kilometrech zakončuje 75 metrů vysoký umělý vodopád. Tohle místo je oblíbené u cyklistů – jsou tu sjezdy přes Klíny, Dlouhou Louku nebo Mikulov. Přilehlá obora je otevřená pro průjezd na kole do 31. srpna, kolem nádrže vede také 34 kilometrů dlouhá cyklotrasa. Můžete si prohlédnout i útroby přehrady. Otevřeno je od středy do neděle. Okolím přehrady vede turistická stezka, a to v těsné blízkosti prvního stupně ochrany vodního zdroje.

S kolem až k hranicím
Od přehrady Fláje to trvá pouhých 14 minut do dosud neprobádaného kouta severu. Objevíte se v Českém Jiřetíně. V obci, která vznikla jako dřevorubecká osada ve druhé polovině 16. století. Byla v majetku mnoha šlechtických rodů, po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva a z Jiřetína se stala chudá obec. V současnosti je horským střediskem, jezdí se sem i v létě. Obcí procházejí turistické stezky, po kraji se jezdí na kole.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek