metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Smart cities? Také malá města u nás brzy zmoudří

  11:47
Nové technologie umí najít parkovací místo i slisovat odpadky.
Strážníci v Brně mají chytrý dispečink v tabletu. | foto: PanasonicMetro.cz

Řidiči krouží sídlištěm a hledají místo. Klasika velkých měst. Už samotné městské části, třeba Praha 3, jdou na tento problém „chytře“. Na Havlíčkově náměstí brzy vznikne unikátní parkoviště. To nabídne přibližně pětatřicet parkovacích míst, každé z ­nich bude monitorováno senzorem a řidiči se tak prostřednictvím aplikace v telefonu včas dozvědí, které místo­ je volné. „Senzory jsou nakoupené, během března je namontujeme,“ říká Lucie Vítkovská, radní Prahy 3 pro dopravu.

Třetí pražská městská část je jedna z průkopnic takzvaného Smart City. Tento koncept se aplikuje po celém světě. „Myšlenka Smart City je novým přístupem k rozvoji měst, a to především díky moderním technologiím, které jim dodávají inteligenci. Města díky ní budou efektivněji řídit městské služby a tím znatelně zjednoduší život i­ obyvatelům,“ říká Václav Kožený, odborník pro oblast Smart City ze společnosti Pricewaterhouse Coopers.

Lampy kromě světla poskytnou i wi-fi signál

-Moderních technologií se brzy dočkáme ve všech oblastech běžného života, ať už v dopravě, bezpečnosti, energetice, či životním prostředí.

- V Plzni je nyní možné zaplatit lístek MHD platební kartou. Výhledově chce město vybudovat chytrý systém pro efektivní využívání energie a vody ve městě, jehož výsledkem bude úspora financí. Vzniká také plán pro chytré pouliční osvětlení s wi-fi signálem, které umožní monitorovat bezpečnostní situaci na ulici. Vše bude navíc propojeno se záchrannými složkami.

- Od roku 2015 funguje v několika pardubických školách energetický dispečink, který hlásí okamžité spotřeby či poruchy. Lidem je také k dispozici rezervační systém pro návštěvy úřadů. Město navíc zasílá zájemcům zprávy o čištění ulic.

- Brněnští strážníci používají při službě tablety. Těmi fotografují špatně zaparkovaná auta nebo si mohou on-line vůz vylustrovat. Tento systém také například umožňuje, aby dispečer zaslal konkrétní hlídce informace o objektu, k němuž strážníky vyslal.

V metropoli jsou díky tomuto konceptu i chytré odpadkové koše, které samy dokážou obsah uvnitř slisovat. Praha plánuje i chytré lavičky s wi-fi připojením, na kterých půjde dobít telefon. Město jejich prostřednictvím bude měřit okolní míru hluku, stav ovzduší či teplotu. Jedna taková lavička stojí už například v Litoměřicích, které jsou důkazem, že koncept Smart City proniká i­ do menší měst. Dalším důkazem je město Písek.

„Tady mají zkušenosti s chytrou správou budov. Po modernizaci energetického systému v­ městských budovách mají přesný přehled o spotřebě energie. Díky tomu ušetří, v případě mateřských a základních škol je to až 2,5 milionu korun ročně,“ říká Kožený. Energetický dispečink pracuje jednoduše. Dokáže například upozornit na zapomenuté osvětlení učeben o víkendu či přetopené místnosti, ale i automaticky zjišťovat a hlásit poruchy.

Další chytrou vychytávkou je takzvaný mobilní rozhlas. Ten má stovky obcí po celém Česku.

Radnice pomocí něj zasílají zaregistrovaným zájemcům informace o čištění ulic či akcích města i na e-mail nebo formou SMS. Smart City má i ­odpůrce. Ti upozorňují na to, že chytrá čidla dají možnost získávat přesná data o pohybu lidí, kteří se tak mohou ocitnout pod neustálým dohledem. Další zdůrazňují to, že chytré vychytávky jsou drahé. Třeba solární litoměřická lavička stála 100 tisíc korun. Město ji ale z­ velké části zaplatilo z dotace z Programu česko-švýcarské spolupráce.

Ve světě jsou se Smart City ještě dál

Chytré vychytávky šetří spotřebu nebo hlídají seniory. Barcelona má chytré veřejné osvětlení na bázi LED technologie. Kromě toho, že se sníží spotřeba energie, umí světla detekovat pohyb a sama se zapnou nebo vypnou. Zároveň se jejich pomocí měří teplota, vlhkost, znečištění a hlučnost.

Čtěte také:

V Dubrovníku mají městský park s instalovaným inteligentním systémem zavlažování. Systém je vybaven senzory vlhkosti umožňujícími zalévat ve vybraných místech podle potřeby, a nikoliv plošně. Zkušenost mají i s prvky rozšířené reality v podobě tzv. Karty Dubrovníku. Služba se zaměřuje na turisty, kterým se prostřednictvím aplikace automaticky zobrazí upozornění v blízkosti kulturní památky.

V italském Bolzanu pomáhá Smart City řešit problém stárnoucí populace. Kvůli omezenému rozpočtu na rozšiřování a zkvalitňování sociálních služeb pro seniory nasadili inteligentní řešení. Pomocí senzorů instalovaných v bytech monitorují bezpečnost seniorů a ­pomocí multifunkčních náramků jejich zdravotní stav.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

vydáno 24. dubna 2024  18:32

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku, vyhráli. Těžařská společnost Geomet dnes oznámila, že...  celý článek