metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 24 °C

Čtvrtek, 24. května 2018. Svátek má Jana.
Strážníci v Brně mají chytrý dispečink v tabletu.
Strážníci v Brně mají chytrý dispečink v tabletu. | foto: PanasonicMetro.cz

Smart cities? Také malá města u nás brzy zmoudří

3. března 2017  11:47 Marek Hýř Metro.cz
Nové technologie umí najít parkovací místo i slisovat odpadky.

Řidiči krouží sídlištěm a hledají místo. Klasika velkých měst. Už samotné městské části, třeba Praha 3, jdou na tento problém „chytře“. Na Havlíčkově náměstí brzy vznikne unikátní parkoviště. To nabídne přibližně pětatřicet parkovacích míst, každé z ­nich bude monitorováno senzorem a řidiči se tak prostřednictvím aplikace v telefonu včas dozvědí, které místo­ je volné. „Senzory jsou nakoupené, během března je namontujeme,“ říká Lucie Vítkovská, radní Prahy 3 pro dopravu.Třetí pražská městská část je jedna z průkopnic takzvaného Smart City. Tento koncept se aplikuje po celém světě. „Myšlenka Smart City je novým přístupem k rozvoji měst, a to především díky moderním technologiím, které jim dodávají inteligenci. Města díky ní budou efektivněji řídit městské služby a tím znatelně zjednoduší život i­ obyvatelům,“ říká Václav Kožený, odborník pro oblast Smart City ze společnosti Pricewaterhouse Coopers.

Lampy kromě světla poskytnou i wi-fi signál

-Moderních technologií se brzy dočkáme ve všech oblastech běžného života, ať už v dopravě, bezpečnosti, energetice, či životním prostředí.

- V Plzni je nyní možné zaplatit lístek MHD platební kartou. Výhledově chce město vybudovat chytrý systém pro efektivní využívání energie a vody ve městě, jehož výsledkem bude úspora financí. Vzniká také plán pro chytré pouliční osvětlení s wi-fi signálem, které umožní monitorovat bezpečnostní situaci na ulici. Vše bude navíc propojeno se záchrannými složkami.

- Od roku 2015 funguje v několika pardubických školách energetický dispečink, který hlásí okamžité spotřeby či poruchy. Lidem je také k dispozici rezervační systém pro návštěvy úřadů. Město navíc zasílá zájemcům zprávy o čištění ulic.

- Brněnští strážníci používají při službě tablety. Těmi fotografují špatně zaparkovaná auta nebo si mohou on-line vůz vylustrovat. Tento systém také například umožňuje, aby dispečer zaslal konkrétní hlídce informace o objektu, k němuž strážníky vyslal.

V metropoli jsou díky tomuto konceptu i chytré odpadkové koše, které samy dokážou obsah uvnitř slisovat. Praha plánuje i chytré lavičky s wi-fi připojením, na kterých půjde dobít telefon. Město jejich prostřednictvím bude měřit okolní míru hluku, stav ovzduší či teplotu. Jedna taková lavička stojí už například v Litoměřicích, které jsou důkazem, že koncept Smart City proniká i­ do menší měst. Dalším důkazem je město Písek.

„Tady mají zkušenosti s chytrou správou budov. Po modernizaci energetického systému v­ městských budovách mají přesný přehled o spotřebě energie. Díky tomu ušetří, v případě mateřských a základních škol je to až 2,5 milionu korun ročně,“ říká Kožený. Energetický dispečink pracuje jednoduše. Dokáže například upozornit na zapomenuté osvětlení učeben o víkendu či přetopené místnosti, ale i automaticky zjišťovat a hlásit poruchy.

Další chytrou vychytávkou je takzvaný mobilní rozhlas. Ten má stovky obcí po celém Česku.

Radnice pomocí něj zasílají zaregistrovaným zájemcům informace o čištění ulic či akcích města i na e-mail nebo formou SMS. Smart City má i ­odpůrce. Ti upozorňují na to, že chytrá čidla dají možnost získávat přesná data o pohybu lidí, kteří se tak mohou ocitnout pod neustálým dohledem. Další zdůrazňují to, že chytré vychytávky jsou drahé. Třeba solární litoměřická lavička stála 100 tisíc korun. Město ji ale z­ velké části zaplatilo z dotace z Programu česko-švýcarské spolupráce.

Ve světě jsou se Smart City ještě dál

Chytré vychytávky šetří spotřebu nebo hlídají seniory. Barcelona má chytré veřejné osvětlení na bázi LED technologie. Kromě toho, že se sníží spotřeba energie, umí světla detekovat pohyb a sama se zapnou nebo vypnou. Zároveň se jejich pomocí měří teplota, vlhkost, znečištění a hlučnost.

Čtěte také:

V Dubrovníku mají městský park s instalovaným inteligentním systémem zavlažování. Systém je vybaven senzory vlhkosti umožňujícími zalévat ve vybraných místech podle potřeby, a nikoliv plošně. Zkušenost mají i s prvky rozšířené reality v podobě tzv. Karty Dubrovníku. Služba se zaměřuje na turisty, kterým se prostřednictvím aplikace automaticky zobrazí upozornění v blízkosti kulturní památky.

V italském Bolzanu pomáhá Smart City řešit problém stárnoucí populace. Kvůli omezenému rozpočtu na rozšiřování a zkvalitňování sociálních služeb pro seniory nasadili inteligentní řešení. Pomocí senzorů instalovaných v bytech monitorují bezpečnost seniorů a ­pomocí multifunkčních náramků jejich zdravotní stav.Komentáře

Hlavní zprávy

GDPR na startu. Pětina firem o něm nic neví, spousta se bojí

(Ilustrační snímek)
vydáno 24. května 2018  14:45

Den D je tady. Zítra začne platit nové evropské nařízení o ochraně osobních údajů.  celý článek

Sloupek Vlastimila Vondrušky: Má přízemnost

Vlastimil Vondruška
vydáno 24. května 2018  13:13

Je třeba obětí, abychom společně a radostně vykročili do Evropy!  celý článek

V létě jako v peci i mrazáku, vlaky špatně klimatizují

Vlaková souprava CityElefant
vydáno 24. května 2018  11:45

Cestující na příměstských linkách trápí výkyvy teplot. Průvodčí je mohou měnit jen o dva stupně.  celý článek

Začíná Noc kostelů

Ilustrační snímek
vydáno 24. května 2018  9:45

Oblíbená akce, kterou loni navštívilo 450 tisíc lidí, se koná zítra již podesáté.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám