metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 20 °C

Neděle, 20. května 2018. Svátek má Zbyšek.
To je on, Giant Guitar Shark, tedy žralok, co vypadá jako kytara. Můžete jít k...
Dalších 5 fotografií v galerii
To je on, Giant Guitar Shark, tedy žralok, co vypadá jako kytara. Můžete jít k němu pod hladinu. | foto: Archiv Petr HolečekMetro.cz

Takhle chutná luxus na druhou. Aneb po zajímavostech Dubaje

4. března 2017  17:22 Petr Holeček Metro.cz
Dávejte na Facebook fotky z Dubaje a přijdete o polovinu kamarádů. Bydlet na umělém ostrově na zámku jak ze Šeherezády, jíst kraby, šnorchlovat se žraloky, řádit v největším akvaparku Středního východu nebo se jen tak povalovat po liduprázdné pláži, to je pouze pro silné povahy.

Kdybychom vypustili nad naše hlavy dron, natočil by bílé luxusní SUV Cadillac uhánějící prostředkem palmového listu k jeho vrcholu. Jsme v Dubaji, na obřím uměle vybudovaném ostrově Palm Jumeirah, který postavili během pěti let ze stovky milionů kubických metrů skály a písku. V budoucnu má být součástí mnohem velkolepějšího díla, které bude tvořit další, ještě větší list, a dokonce souostroví složené z reálných tvarů světových kontinentů.Míjíme obchodní centra, luxusní bytové domy, kopírujeme most nadzemního metra, co jezdí sem a tam bez řidiče. Jak se zakusujeme hlouběji do Perského zálivu, míjíme celkem 17 palmových listů – každý má svou vlastní pláž. Celý ostrov je obehnán 11 kilometrů dlouhým vlnolamem, na jehož nejvzdálenějším konci se nachází náš cíl – hotel Atlantis postavený ve stylu ztraceného města opředeného legendami.

Party za půl miliardy

Fotogalerie

Ten hotel je tak monumentální, že vám stejně vyrazí dech, ačkoli na vás kouká z letáků už v letadle. Slavnostního otevření v září 2008 se účastnily celebrity od Roberta De Nira po Kylie Minogue a celá ta sranda stála skoro půl miliardy korun. Rachejtlí bylo vystřeleno 100 tisíc, do té doby největší ohňostroj na světě. Dvě věže spojené mostem v sobě ukrývají 1539 pokojů, 23 restaurací a barů, dva tisíce plošných metrů obchodů, 56 hektarů zabírá wellness-centrum a absolutně fascinující je akvárium s 65 tisíci živočichy, které se táhne celým suterénem. ̈

Kam do ciziny

Atlantis the Palm vychází z obdobného konceptu jako hotel na Bahamách. Jeho duchovním otcem je jihoafrický magnát Sol Kerzner, na podobě se přitom podílely desítky světoznámých architektů a designérů. Poselství hotelu je vyprávět příběh bájného kontinentu Atlantidy. Jako potápěč hledající bájné město se můžete cítit už na hotelovém pokoji, dva apartmány mají výhled přímo do podmořského světa.

Život tu plyne rychle

„Čas tu letí hrozně rychle,“ říká mi Nuriddin Saxaddinov, místní barber, když u něj sedím v křesle a zrovna mi drží břitvu na tváři. Pochází z uzbeckého Taškentu a pro Atlantis pracuje už čtyři roky. „V Dubaji jsem už pět let, původně jsem přijel jen na jeden dva roky,“ směje se. I když jsou směny v hotelu náročné, život tady se mu líbí.

Časem si prý zvyknete na moderní architekturu, všudypřítomná auta a slunce. Je tu klid a mír, říká. Nuriddin patří ke 4500 zaměstnancům, které hotel najal. Jen na patře, kde byl můj hotelový pokoj, pracovalo nepřetržitě pět uklízečů. Absolutního vrcholu dosahuje v Atlantisu jídlo. Jednou z 23 vyhlášených restaurací je Ossiano Seafood. V roce 2008 si ji tu otevřel slavný Santi Santamaria, který jako vůbec první Katalánec v historii dostal michelinskou hvězdu.

Najdete tu pochoutky jako tasmánský losos s chorizem, modré obsiblue krevety, které se jedí syrové a pěstují se pouze na farmě v Nové Kaledonii, kanadského humra s gaspachem granita a okurkovou pěnou, syrová kachní játra s želé z červené řepy nebo sépii dušenou ve vlastním inkoustu. Výhled odtud je, jak jinak, do akvária, kde plavou rejnoci, žraloci a jiní obyvatelé podmořského světa.

Nejdelší tobogan světa

Se žraloky jsme měli možnost poznat se osobně. Absolvovali jsme místní novinku, adrenalinový zážitek jménem Aqua Trek. S helmou na hlavě, do které kyslíkové bomby na zádech pumpovaly vzduch, jsme se mohli projít po dně úžasného akvária. Když vás svým křídlem plácne jeden ze čtyř druhů rejnoků, máte pocit, že vás jen ovanul vánek. Tahle 150 milionů let stará paryba má asi metrák, ale je neuvěřitelně obratná.

Kdo má z podmořského světa respekt, může se potloukat nadmořským světem. Pětihvězdičkové středisko zahrnuje na 160 tisících metrech i zábavní vodní park, kam mají hosté vstup zdarma. Jeho součástí je 1,5 km dlouhá pláž a neskutečné množství toboganů. Největší atrakcí je čtyřicetimetrová Poseidonova věž a vzrušující jízda na raftu po nejdelší klouzačce na světě. Zažijete i pocity stavu beztíže při letu do výšky, kam vás vytlačí silný proud vody. Pokoj pro dva se dá v hotelu pořídit za cenu od 10 tisíc za jednu noc. Pokud chcete strávit romantický večer v podmořském apartmánu, připravte si 180 tisíc.

Tohle musíte vidět!

  • Ať už do Dubaje vyrazíte s dětmi, partnerem, nebo toužíte po dámské jízdě jako v seriálu Sex ve městě, následující místa byste neměli vynechat!
  • Burdž Chalífa je nejvyšší mrakodrap světa – měří 828 metrů a má 162 pater. Vstupenky do observatoře pro veřejnost ve 124. a 148. patře kupte s předstihem. Nejatraktivnější je návštěva hodinu před soumrakem. V přepočtu za 900 Kč.
  • Dubaj Mall vás uchvátí. V nákupním centru najdete vše, nač si vzpomenete – od jednoho z největších vodních akvárií na světě a podmořské zoo přes plochu na zimní bruslení až po kina, restaurace a obchody, kterých je zde přes 1200.
  • V dalším obrovském nákupním centru Mall of Emirates je atrakce Ski Dubai. Uměle vybudovaná hora disponuje různými typy sjezdovek, vyzkoušet můžete i 400 m dlouhou černou sjezdovku se sedačkovou lanovkou).
  • Dubaj je letecky dostupná za šest hodin letu. Levně tam létá například společnost FlyDubai, zpáteční letenku na duben můžete nyní zarezervovat například za 10 tisíc korun. Do Dubaje létají i ČSA, Emirates nebo Turkish Airlines.Komentáře

Hlavní zprávy

Porodnici si jeďte prohlédnout, diskusní fóra mohou klamat

Matka a dítě
vydáno 20. května 2018  15:50

Vybrat si porodnici vypadá jako nadlidský výkon. Vzhledem k tomu, že míst se nedostává, začněte hledat co nejdříve.  celý článek

Paradox. Do insolvence míří dokonce už i sami exekutoři

Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory ČR
vydáno 20. května 2018  13:49

Změny v legislativě a nižší odměny ubírají státním vymahačům práci a taky výdělky.   celý článek

Naučte se v práci říkat ne, nesmysly rázně odmítněte

Drtí vás práce? Ozvěte se.
vydáno 20. května 2018  9:56

V práci je důležité plnit zadané povinnosti, ale ne 24 hodin denně. Není snadné odmítnout zadání, která nepatří do naší kompetence nebo jsou zbytečná. Jak...  celý článek

Žižkov byl nedůstojný socialistických lidí

Pohled na dnešní gymnázium a hudební školu na roku Jeseniovy a Českobratrské...
vydáno 20. května 2018  7:53

Asanace Žižkova byla v plánu už v 60. letech 20. století. Pavlačové domy měly být nahrazeny paneláky, masivní bourání mělo dosáhnout až ke křižovatce U...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám