metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Takzvaný hřbitov bláznů, který přitahuje mládež i okultisty, se dočká nové vstupní brány

  20:00
Nepoužívaný bohnický ústavní hřbitov, který vznikl roku 1909 pro potřeby psychiatrické léčebny v Bohnicích, obestírá mnoho zvěstí. Ponurá atmosféra láká hledače záhad, mládež tam chodí sbírat bobříky odvahy, satanisté pořádají rituály ve středu místa odpočinku mnoha neznámých. Prý je to místo s nejnegativnější energií v celé Praze.

Další 3 fotografie v galerii
Vstupní brána na starý bohnický hřbitov se bude brzy celá rekonstruovat. | foto: Metro.cz

Nás z redakce Metra na komentovanou prohlídku pozval místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek, pro kterého je toto místo srdcovou záležitostí.

Po šestiletém boji se mu totiž podařilo převést zpustlý hřbitov do správy Městské části Praha 8.

Ze skládky pietní místo
Před deseti lety šel Vítek kolem hřbitova na procházku se psem a za zdmi uviděl černou skládku. Napadlo ho, že by to mohl uklidit. Vytahal odtud 30 tun odpadu včetně pračky, sedaček nebo postele a zanedbanému místu postupně vrátil důstojnost.

Možná právě tuto lásku a péči pociťujeme, když brankou vstupujeme na hlavní cestu. Po obou stranách se rozprostírají břečťanové vlny, každý z kopečků je hrob.

„Bývaly označeny železným číslem, ta však ve většině případů skončila ve sběrně,“ vysvětluje Vítek.

Břečťany vládnou celému místu.

Hrobů je tu přes čtyři tisíce. Leží v nich děti, které se narodily v léčebně a brzy zemřely, sebevrazi, duševně choří a další ztracené duše.

„První pohřeb tu měl třináctiletý František Jankovský v září 1909,“ vypráví Vítek a dodává, že hřbitov začal v zadní části a následně se rozmáhal dál.

Vojáci či legendární atentátník
Hlavní dominantou hřbitova bývala kaple se dvěma vzrostlými topoly, ta však vyhořela. Kdysi na ní byly umístěny pamětní desky, které osobně věnoval Benito Mussolini jako vzpomínku 48 italským vojáků, kteří zemřeli na tyfus a jsou tu pochováni.

Vyhořelou kapli stráží dva stromy.

Údajně je tu pohřbený i aktivista Gavrilo Princip, který v Sarajevu spáchal atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a podnítil tím začátek první světové války.

„V kronice bohnické léčebny se píše, že 1. května 1918 tady byl pohřeb za asistence vojáků z terezínské pevnosti,“ popisuje Vítek. „Jako jediný vězeň tam byl Princip, který zemřel 28. dubna,“ říká Vítek a nechává na každém, aby si to vyložil po svém.

Budoucí plány
„Zhruba do měsíce by se měla dávat dohromady hlavní brána,“ těší se Vítek. Financovat ji bude dar soukromého investora, vyjde zhruba na 200 tisíc korun.

Zájemci, kteří by magický hřbitov rádi navštívili, mohou vyhlížet další komentované prohlídky, které bude místostarosta pořádat.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz

Hlavní zprávy

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek