metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Architekt Petr Kučera
Větší foto
Architekt Petr Kučera | foto: ArchivMetro.cz

Tančící dům, Drn i Quadrio, tak Praha staví v prolukách

7. června 2018  14:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Zaplňování děr mezi domy je dle odborníků dobrá věc. Tedy pokud příliš nezahušťuje panoráma Prahy.

Zacelování proluk, kterých v pražské zástavbě znatelně ubývá, je již několik let jedním z hlavních cílů vedení metropole. Projektů, jako je nerealizovaný pavilon v parčíku u Štefánikova mostu přezdívaný Zlaté vejce či skleněný Drn a Quadrio na Národní třídě, tak bude v budoucnu stále přibývat.

Podle architekta Petra Kučery i řady jeho kolegů je trend zástavby proluk v hlavním městě přirozený a správný. Nic se však nesmí přehánět. „Zástavba proluk, které vznikly demolicí jiné zástavby, mě principiálně těší vždy. Netěší mě, když vznikají proluky nové nebo když nová zástavba proluk výrazně převyšuje okolní zástavbu a negativně tak vstupuje do městského panoramatu,“ řekl deníku Metro Kučera.

Zejména v centru Prahy vznikaly doposud proluky mnoha způsoby. Nejčastěji demolicí původní historické zástavby, kterou již nestačila nahradit nová nebo musela být obětována kvůli rozšíření ulic. Řada z nich je důsledkem spojeneckých náletů na Prahu za druhé světové války. Zvláštní kategorii proluk tvoří ty, které jsou důsledkem stavby povrchových vestibulů stanic metra na trase B. Těm ustoupily řady historických domů, většinou celé domovní bloky.

„Na jejich místě vznikly přízemní vestibuly působící v zástavbě městského centra cizorodým dojmem. Dnes už jsou tyto proluky většinou zastavěny a výstupy z metra zaústěny do parteru nových budov, což je rozhodně citlivější řešení,“ vysvětluje Kučera a doplňuje, že poslední velkou a zároveň volnou proluku tohoto typu lze nalézt nad stanicí metra Florenc.

Proluky v hlavním městě se ale dají využít i jinak než v nich něco postavit. Čerstvým příkladem, se kterým přišli minulý měsíc radní, je rozhodnutí přejmenovat piazzettu před hotelem InterContinental v Praze 1 na náměstí Miloše Formana. Návrh padl přesně po měsíci od úmrtí této slavné režisérské osobnosti. Město tím udělalo definitivní tečku za spekulacemi, že zde magistrát v budoucnu plánuje umožnit developerům stavět kanceláře.

Svou nezastavěnou proluku pojmenovanou po slavné osobnosti mají i v Praze 8. Náměstí Bohumila Hrabala zde vzniklo na prostranství, které zůstalo po bourání zástavby při stavbě linky metra B v roce 1990.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zoo dá tři koruny z každého lístku na divoká zvířata

Kůň Převalského
vydáno 21. listopadu 2018  10:21

Trojskou zoo letos navštívilo milion čtyři sta tisíc lidí. Ochranáři tak dostanou asi čtyři miliony korun.  celý článek

Miliony turistů zahlcují Česko, hotely marně hledají personál

Ilustrační snímek
vydáno 21. listopadu 2018  9:37

Přinášíme miliardy, dejte nám náměstka. Cestovní ruch se hlásí o svá práva.  celý článek

Komplikace na Jižní spojce. Dělníci opravují vozovku u lanového mostu

Jižní spojka (ilustrační foto)
vydáno 21. listopadu 2018  8:45

Pražští řidiči, kteří jezdí do práce po Jižní spojce, musejí zase jednou vyrážet o pár minut dřív. Od lanového mostu po nájezdovou rampu V Korytech tu...  celý článek

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám