metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 12 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Další 4 fotografie v galerii
Nové technologie likvidují staré telefonní automaty. V podchodu stanice metra Karlovo náměstí u vstupu z Palackého náměstí je už jen jeden z původních čtyř. | foto: Jan David, Metro.cz

Telefonní budky stále ubývají. A když skončí, čtou se v nich i knihy

  12:50
V dnešní době, kdy má skoro každý mobilní telefon, už nás volat z budky na veřejném místě ani nenapadne. Byly ale doby, kdy se před nimi stály fronty, ale to už jen do filmů pro pamětníky. Telefonní automaty mizí například i z vestibulů pražského metra.

Historie budek

První telefonní budka se v Praze objevila v roce 1911. V prvních letech se z ní volající ohlašovali do telefonu slovy: „Ha hej“.

  • Největší rozmach u nás zažily budky ve dvou obdobích. Nejprve za éry socialismu, kdy se na vlastní telefon čekalo i několik let a nebylo tolik ústředen. Druhý vrchol přišel ve druhé polovině 90. let minulého století, kdy počet budek dosáhl asi 30 000 kusů. Nyní jich je asi třetina.
  • Svou roli hrály budky také ve filmovém průmyslu. Často se objevovaly ve starších kriminálkách, klíčová byla budka ve snímku Telefonní budka a specifickou roli jakéhosi teleportu hrála v Matrixu.

V květnu roku 1945 slíbil na začátku Pražského povstání americký generál Patton, že se ozve z telefonní budky na Václavském náměstí. V dnešní době by už řešil kontakt s USA jinak. Přesto může telefonát z budky třeba i zachránit život.

Počet budek, které má na starost Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a jsou tedy dotovány státem, klesl letos v Česku na 5158 automatů. Povinné jsou jen v obcích do 1500 obyvatel. „Někteří starostové ale dokonce trvají na tom, že budku prostě nechtějí,“ uvádí mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Jestli za několik let úplně vymizí, je těžké předjímat. „Pravidelně dochází k přezkumu, jak jsou využívané a potřebné,“ doplňuje Drtina.

Dalších několik tisíc budek provozuje O2 na komerční bázi. Ještě v roce 2000 jich byly v Praze čtyři tisíce, aktuální počet je 1629. Že jsou ale telefonní budky stále užitečné, dokazuje 200 tisíc hovorů ročně na tísňové linky či hovory v krizových situacích. Zhruba desetina hovorů směřuje na Linku bezpečí.

Zrušené budky se likvidují ekologicky. „Máme specifickou firmu, která provádí demontáž budek,“ říká mluvčí společnosti O2 Kateřina Mikšovská. Ty vyřazené odkupují od O2 ze skladu ve Středních Čechách nadšenci z projektu Knihobudka. „Vykupujeme je až ve chvíli, kdy máme zajištěný finanční plán. Poptávky máme každý měsíc, ale vždy záleží na financích,“ upřesňuje za projekt Pavel Železný.

Knihobudka ve Všeobecné fakultní nemocnici.

V Praze je knihobudek deset a chystají se další. Náklady na jednu jsou 25 tisíc korun. „V Praze 10 udělali podobnou za 55 tisíc korun a na Praze 6 dokonce za sto tisíc. Jsme tedy rádi, že dokážeme udržet náklady na polovině či dokonce čtvrtině oproti konkurenčním projektům,“ dodává Železný.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Ve škole ohně a kouře aneb Jak vymazlit steaky tak, že to hosty na párty pošle do kolen?

vydáno 15. dubna 2024  13:00

Motor zaburácí. Zvonek u vrátek. Štěká pes. Před domem zaparkoval obrovský americký pick-up. Dveře. Pohorka na silnici. V kšiltovce, košili a džínech...  celý článek

Češi zachraňují památky i méně známé ruiny. A jsou v tom poměrně úspěšní

vydáno 15. dubna 2024  6:00

Zdevastovaných zámků, hradů, fabriček i drobných staveb typu kapličky je v Česku obrovské množství. Fenomén urbexu, který v Česku začal někdy na přelomu...  celý článek