metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Test na covid–19. Z krve, či výtěrem? Je tu rozdíl!

  18:20
Lidé spekulují, zda koronavirus již prodělali, či nikoli. Jak se to dá zjistit? Jaká existují testování a jaké jsou v nich rozdíly?
Testování | foto: Synlab

Na začátku března, kdy se začalo o koronaviru hojně mluvit, jsem onemocněla. Nebylo to nic hrozného – klasické příznaky virózy. Ani teplotu jsem si nenaměřila, jen mě vše bolelo, měla jsem rýmu a kašel a třeštila mi hlava. Po pár dnech to přešlo a od té doby se zase cítím normálně. Ale pořád ve mně klíčilo semínko nejistoty – prodělala jsem covid-19, nebo ne? I když jsem v žádných zasažených oblastech nebyla ani jsem se s nikým nakaženým vědomě nepotkala. Prostě bych to ráda věděla.

V laboratoři i poradí
Minulý týden jsem se rozhodla, že se dám otestovat. Mnoho laboratoří již nabízí testování i samoplátcům, tedy lidem, kteří jsou, stejně jako já, zvědaví, zda jsou nemocní nebo nemoc v minulosti prodělali. Ale jsou to například i pendleři, kteří potvrzení potřebují kvůli přejezdu hranic. Nebo jejich příbuzní. Prostě lidé, kteří si testování zaplatí z vlastní kapsy. Jaký typ testu ale zvolit? PCR – tedy výtěr z nosohltanu, či vyšetření z krve? Rozhodně nejsem sama, která se v testování úplně neorientuje, to potvrzují i v laboratořích Synlab, kam jsem se vydala.

Protilátky

Jsou tři. Jak se v nich vyznat?

  • IgA – vytvářejí se na sliznici dýchacích cest a v tělních sekretech. Tvoří se o dva až tři dny dříve než IgM protilátky.
  • IgM – tvoří se přibližně pátý den od objevení příznaků a postupně narůstají. Do 20. až 30. dne pak úplně vymizí.
  • IgG – vzniknou 10 až 14 dnů po objevení příznaků, v těle se drží déle, určitě několik měsíců, možná let. 

Na to, jaký je v daných testech rozdíl, jsem se zeptala Anabely Čížkové, vedoucí laboratoře v Jankovcově ulici v Praze. „PCR testy detekují virus v akutní fázi, tedy pokud máte příznaky nebo potřebujete vědět, zda jste aktuálně nakaženi, a tedy i infekční pro okolí,“ uvádí Čížková. Takže pokud člověk ví, že se s někým nakaženým v poslední době potkal, a chce si být jistý, zda se nenakazil, je vhodné využít PCR test výtěrem z nosohltanu. „Tímto testem se dá pozitivita odhalit dokonce již několik dní před propuknutím příznaků nemoci,“ doplňuje vedoucí laboratoře. Cena tohoto testu je stanovena na 1674 korun (bez odběru) a výsledek se dozvíte do 24 hodin.

Měli covid, jsou negativní
A pak jde tu další způsob – testování z krve. To se neprovádí v akutní fázi, ale slouží pro zjištění protilátek v krvi. Ty jsou v ní detekovatelné přibližně pátý až desátý den od prvních příznaků. Tento test tedy slouží k tomu, abyste zjistili, zda jste nemoc již prodělali a zda se vám v těle vytvořily protilátky. Dá se pořídit za 860 korun a výsledek se dozvíte zpravidla do druhého dne. Tímto způsobem probíhalo i plošné testování lidí ve vybraných městech. Tehdy se používaly rychlotesty, které jsou také určeny k odhalení protilátek a jejichž výsledek je k dispozici již do 20 minut.

Ale i mezi rychlotesty a klasickými krevními testy v laboratořích je určitý rozdíl. „Rychlotesty umějí změřit jen protilátky IgM a IgG – tedy ty, které se tvoří v těle až po několika dnech. Ale neumějí zachytit IgA protilátky, které se tvoří na sliznici dýchacích cest,“ vysvětluje Anabela Čížková. A doplňuje: „Takže ten, kdo covid-19 prodělal bezpříznakově nebo jen s mírnými příznaky, může mít pozitivní pouze tyto IgA slizniční protilátky. Zbylé dvoje, tedy IgM a IgG, se nevytvořily, protože se virus dále do těla nedostal – imunitě se ho podařilo zlikvidovat dříve.“ Z toho mimochodem plyne, že tito pacienti z plošného testování vyšli negativně, ikdyž covid prodělali. Takže výsledky testování, kdy vyšlo, že protilátky má jen minimum lidí, nemusí být přesné.

Zájem je značný
Volba testu v mém případě byla jasná – nechala jsem se otestovat pomocí krevních testů, a to na protilátky IgA, IgM i IgG. Ale existuje i varianta, že si dáte zjistit jen protilátky IgM a IgG. S rozhodováním, jaký test je pro vás nejlepší a na které odběrové pracoviště se objednat, vám pomohou pracovníci z laboratoře Synlab na bezplatné infolince 800 100 073.

A jak to všechno dopadlo? Test vyšel negativní. Takže jsem se covidem nejen nenakazila, ale asi se s ním ani nesetkala.

A co kdyby test vyšel pozitivní? „Pak byste se musela nahlásit svému praktickému lékaři a ten by vás poslal ještě na PCR test, zda nejste akutně infekční,“ doplňuje vedoucí laboratoře. Synlab se do testování v souvislosti s koronavirem zapojil kolem půlky března. Zpracovával vzorky pro nemocnice a ministerstvo zdravotnictví. Od 5. května začal nabízet testy i samoplátcům. „Je o to velký zájem, v současné době je kapacita na některých odběrových pracovištích naplněná na 14 dní dopředu,“ uzavírá Anabela Čížková. 

Autor:

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek