metro.cz

Polští chuligáni vyhlásili ostatním válku. Ohrozí to fotbalové Euro?

Na Polsko se nyní upírá pozornost díky letošnímu šampionátu fotbalistů. Gangy chuligánů ale chtějí průběh sportovního svátku narušit. Agresivní Poláky přitom na mistrovství potkají čeští fanoušci už v základní skupině.
Polští chuligáni válčí s policií. | foto: Profimedia.cz

"Polsko není o nic nebezpečnější než jiné země," prohlásil před časem místní ministr sportu a turistiky Adam Giersz. Opravdu? Zdá se spíše, že polští bijci na stadionech jsou vůbec ti nejnebezpečnější. Jen minulý rok vzrostl v Polsku počet trestných činů spojených s fotbalem o 21,3 procenta a počet přestupků závratně vylétl vzhůru o 361,6 procenta.

Přečtěte si náš červnový magazín věnovaný Euru 2012

Podle některých zpráv dokonce místní rváči shromažďují děsivý arzenál pistolí, nožů, mečů a plechovek se slzným plynem a připravují se změnit fotbalové zápasy v masakr. "Jestli s námi budou chtít Angličani nebo někdo jiný vyj***t, tak toho budou k***a litovat," řekl Metru například vyholený fanoušek, který se představil jako Pavel z Vratislavi.

 

Fanoušci se bojí násilností, hlavně po zápase s Rusy

Co může za vzestup chuligánů

Agentura ARC Rynek i Opinia vyzpovídala 500 fotbalových fanoušků.

  • 45 % - příliš měkké zákony
  • 18 % - nedostatečný zájem ze strany Polské fotbalové asociace
  • 16 % - shovívavé soudy
  • 13 % - nedostatek zájmu ze strany fotbalových klubů
  • 8 % - neschopná policie

"Agresivní chování se bude spíše projevovat mimo stadiony. Myslím, že největší střety budou doprovázet zápas mezi Polskem a Ruskem. Zvlášť pokud Polsko prohraje a pro domácí to bude znamenat konec turnaje," řekl Marcin Marczak, umírněný fotbalový fanoušek, který se na Euro letos také chystá.

Riziko, že dojde k násilnostem, je vážné. UEFA, která řídí fotbal na celoevropské úrovni, už minulý rok kritizovala Polskou fotbalovou asociaci kvůli projevům chuligánů při zápase s Litvou. "Pro Polsko je to obří problém. A chuligáni jsou prakticky na každém zápase," říká Martin Kallen, jeden z funkcionářu UEFA. Násilnosti a nevhodné chování tak loni doprovodily i finále polského poháru mezi Legií Varšava a Lechem Poznaň.

Poláci dávají najevo, co si o Euru myslí.

Krvelační chuligáni ale nejsou jen na zápasech. Vůdce gangu Cracovia, který fandí jednomu z fotbalových klubů v Krakově, byl minulý rok napaden dvaceti maskovanými chuligány za denního světla. Naháněli ho po městě, a když ho dostihli, rozsekali ho mačetami přímo před zraky zděšených kolemjdoucích. "Byl to druhý nejmocnější muž krakovské fotbalové scény. Ale když s ním skončili, byl rozsekaný na kousky," popsal scénu jeden z chuligánů.

Oficiální stanovisko? Národnímu týmu chuligáni nefandí

Násilí přibývá

  • Počet trestných činů:
    530 v roce 2010
    643 v roce 2011
  • Počet přestupků:
    1065 v roce 2010
    4916 v roce 2011
  • Zdroj: Polská policie

"Je velký rozdíl mezi chováním klubových fanoušků a fanoušků národních týmů. V té druhé skupině jsou chuligáni vzácní," ubezpečila Metro Joanna Janowicz Strzyzewská, mluvčí Eura 2012 v Poznani. Ale na ulicích se proslýchá, že proběhlo setkání hlav třiceti polských fotbalových gangů, které se dohodli, že během mezinárodních zápasů se sjednotí proti společnému nepříteli: cizincům.

Policejní mluvčí Mariusz Sokolowski řekl, že i policie udělá vše, co bude v jejích silách, aby Euro bylo bezpečné a bez násilností. "Bohužel mnoho bitek je vyprovokováno právě neprofesionálním přístupem policistů či lidí z pořadatelské služby," upozornil Metro Jerzy Dudala, sociolog a autor knihy o fenoménu polských fotbalových gangů Fanoušci a chuligáni.

"Chuligáni se na sebe rádi dívají v televizi"

Marek Bobakowski, expert na fenomén chuligánství, autor knihy Nepokoje na stadionech.

Marek Bobakowski

Patří polští fotbaloví pseudofanoušci k nejnebezpečnějším v Evropě?
Naneštěstí ano. Nedávné události v Litvě při zápasech Legie Varšava a polské reprezentace to dokazují. Když se policie v jakémkoli státě dozví, že do něj míří polští chuligáni, vyhlásí poplach. Příklady? Na příjezd Poláků se dobře připravili v Nizozemí, Portugalsku a Belgii. Policejní manévry zde byly obrovské. Navíc stojí za zmínku, že polští chuligáni jsou v posledních letech nebezpečnejší v zahraničí než doma. Moderní stadiony, tvrdší reakce ze strany policie a nové zákony udělaly z polských stadionů o trochu bezpečnější místa.

Myslíte, že je pro polské chuligány lákavé se zviditelnit na akci, jakou je Euro 2012?
Určitě. Po nepokojích si chuligáni často kupují noviny, prohledávají internet a tisknou si nebo kopírují zprávy, které o nich byly napsány. Oni chtějí být v médiích, rádi si o sobě čtou, rádi se na sebe dívají v televizi. Dá se předpokládat, že něco podobného se stane i na Euru. Na druhé straně je pro chuligány těžší dostat se na stadiony. Mnoho z nich nemá lístek. A největší rvačky mohou rozpoutat jen na veřejných místech - ve fanzónách a v ulicích. A těch si světová média jen těžko všimnou.

Myslíte si, že letošní Euro proběhne bez problémů ze strany fotbalových chuligánů?

celkem hlasů: 1746

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 7. června 2012. Anketa je uzavřena.

Ne, průběh akce naruší chuligáni
Ne, průběh akce naruší chuligáni 979
Nevím, o fotbal se nezajímám
Nevím, o fotbal se nezajímám 506
Ano, na stadionech si chuligáni nic nedovolí
Ano, na stadionech si chuligáni nic nedovolí 165
Ano, policie násilnosti potlačí
Ano, policie násilnosti potlačí 96
Autor:
zpět na článek