metro.cz

Desatero rad, jak udolat chřipku

  15:17
Než sáhnete po pilulkách, vyzkoušejte osvědčené přírodní bojovníky.
Slepičí polévka se zeleninou | foto: Stockfood.cz

Klid léčí

Slepičí polévka na chřipku

  • Ingredience: 1/2 větší slepice, 1,5 – 2 l vody , 5 kuliček celého pepře a 5 nového koření, 1 cibule se slupkou, omytá a rozpůlená, 4 žampiony, kousek zázvoru, 3 stroužky česneku, 1 snítka libečku, 1 stonek řapíkatého celeru, 250 g kořenové zeleniny, 1 menší pórek, 50 g hrášku – čerstvý nebo mražený, sůl a mletý pepř, na ozdobení petrželku.
  • Postup přípravy: Slepici očistíme, zalijme vodou. Osolíme, přidáme koření, kousek oloupaného zázvoru, rozpůlenou cibuli se slupkou, celé nebo rozpůlené žampiony, celé oloupané stroužky česneku, libeček a vaříme. Vaříme mírným varem asi 3 hodiny, až je slepice téměř měkká.
  • Ke konci varu přidáme kořenovou zeleninu, řapíkatý celer a vaříme, dokud zelenina nezměkne. Vývar přecedíme, maso zbavíme kůže a kostí a nakrájíme a vložíme zpět do vývaru. Přidáme nakrájený pórek, hrášek, uvařenou kořenovou zeleninu, necháme přejít varem a ozdobíme petrželkou.

Pokud možno hodně odpočívejte a užívejte klidu na lůžku. Televizi vypněte, bolela by vás hlava a raději spěte. Spánek podporuje pocení, které účinně bojuje s teplotou. Jestli nemůžete usnout, zkuste relaxační cvičení. Odbourává stres a zvyšuje obranyschopnost organismu.

Hlavu vzhůru

Máte tak ucpaný nos, že se ani nemůžete nadechnout? Hlavu si podepřete polštáři, na topení dejte misku s vodou a v pokoji rozvěste mokré ručníky. Vzduch se zvlhčí a vy budete lépe dýchat.

Bojovná vůně

Aromaterapie pomáhá i při chřipce. Do aromalampy přidejte pár kapek eukalyptového, levandulového, mátového či čajovníkového éterického oleje, vůně porazí rýmu a navíc zabrání šíření infekce. Kromě aromalampy můžete čajovníkový éterický olej vtírat do dlaní, šíje a slabin, uleví od horečky. Levandulový vmasírovaný do spánků pak zmírňuje bolest hlavy a pomáhá klidnému spánku.

Lázeň pro zdraví

Natočte si horkou vodu, jak jen to vydržíte, nakapejte trochu levandulového nebo tea tree oleje a položte se na deset minut do vany. Po koupeli rychle zpátky do postele. Pokud se vám nechce do vany, tak si koupejte alespoň chodidla v hořčičné lázni. Do umyvadla nalijte horkou vodu, rozpusťte v ní lžíci hořčičného prášku na litr vody a pěkně si namočte nohy tak na 5 – 10 minut. Hořčice stahuje krev do chodidel a pomáhá uvolnit ucpané dýchací cesty.

Nahřejte si ztuhlou šíji

Chřipka může přivodit bolestivé ztuhnutí šíje. Tomu můžete předejít přikládáním horkých obkladů. Namočený a vyždímaný ručník vložte do igelitového sáčku a nechte ho ještě minutu nahřívat v rozpálené troubě. Pak jej uvažte kolem ramen a šíje, překryjte suchou osuškou, aby vydržel déle hřát. Obklady přikládejte nejméně pětkrát denně.

Inhalujte jak o život

Do velké mísy nalijte vroucí vodu, nakloňte se nad ní a přes hlavu přetáhněte ručník, abyste zachytili páru. Vdechujte nosem a vydechujte ústy přibližně 5 – 10 minut. Účinek inhalace zvýšíte pár kapkami tymiánového nebo eukalyptového oleje. Během inhalace ale mějte zavřené oči, protože aromatické oleje s horkou párou mohou poškodit oční sliznici.

(Ne)jíst se vyplatí

Je vám tak zle, že nemáte na jídlo ani pomyšlení? Nevadí, lékaři při chřipce doporučují 48hodinový půst, protože organismus si musí odpočinout. Pokud máte hlad, jezte lehká zeleninová jídla a ovoce bohaté na vitamin C. Třetí den nemoci si dopřejte silný kuřecí vývar, který vařily nemocným naše babičky.

Nadopujte se bylinkami

Při chřipce je ideální pít bezinkový, mátový čaj, kombuchu či čaj z řebříčku. Tužebníkový čaj pak zmírňuje bolesti svalů a hlavy. Odvar z kůry plané třešně pomáhá při silném kašli a rýmě. Dobrá je i bylinná mast Droserin, která pomáhá odkašlávat, snižovat horečku a přemůže i bolest hlavy.

Když pilulky, tak homeopatika

Abyste se zbavili chřipkové únavy, zobejte tři granule homeopatika Pulsatilla 7CH každé ráno a tři perličky Sulfuru iodatum 7CH každý večer po dobu dvou týdnů.

Pro silné nátury

Zázračným přírodním lékem proti chřipce je český česnek. Pokud vydržíte jeho „vůni“, která zabijí i upíry, pošlete rodinu na prodloužený víkend a naordinujte si česnekovou kúru. Česnek má v sobě mnoho vitaminů a funguje jako přírodní antibiotikum a dezinfekce, takže je vhodné ho jíst syrový a hned po ránu, ovšem ne nalačno.

Časová tíseň

Možná je pro vás přírodní léčba časově náročná. Tak zkuste jen některý z tipů nebo si uvařte čaj, hoďte do sebe paralen, který na chřipku zabírá, zabalte se do peřin a spěte.

Autor:
zpět na článek