metro.cz

Proč malé děti trápí záněty středního ucha?

  15:39
Virová sezona je v plném proudu a s ní přicházejí typické zdravotní potíže. Především rodiče malých dětí vědí, co je to bolavé ucho.
Zánět středního ucha je bolestivý. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Pneumokok

  • Původcem pneumokokových onemocnění jsou bakterie, které mohou způsobit zánět průdušek, zápal plic, zánět obličejových dutin a středouší, zánět mozkových blan až sepsi.
  • Šíří se kontaktem s lidmi, kteří nemocí trpí nebo jsou jejími přenašeči. Nejčastěji jsou přenášeny kapénkovou infekcí při kašli a rýmě.

Záněty středního ucha plní ordinace pohotovostí ORL po celý rok, ale v zimě se frekvence zvyšuje. Je to proto, že záněty ve středouší bývají častou komplikací infekce horních dýchacích cest.

Infekce způsobí otok sliznice v nose, nosohltanu, sluchové trubice a následně středního ucha. Průchodnost sluchové (Eustachovy) trubice je snížená, tím vzniká podtlak a později výpotek, který se hromadí ve středoušní dutině. Pokud bakterie nebo viry vyskytující se v nosohltanu přestoupí přes sluchovou trubici do středního ucha, způsobí akutní hnisavý středoušní zánět.

Je to bolestivé

Pokud se zánět v uchu udělá, je to bolestivé. Ať se jedná o dospělého, nebo o dítě, zpravidla skončí u lékaře. Především rodiče malých dětí by mohli vyprávět, kolikrát v noci cestovali na pohotovost, aby lékař drobným chirurgickým zákrokem – propíchnutím bubínku – od bolesti ulevil.

Záněty středního ucha totiž patří mezi nejčastější infekční onemocnění v dětském věku. Podle odborných odhadů onemocní tímto akutním zánětem tři čtvrtiny všech dětí ještě před dosažením třetího roku života, ale běžný výskyt je až do šestého roku. Pokud dítě onemocní zánětem středního ucha ještě před prvními narozeninami, zpravidla bude trpět těmito záněty opakovaně. Více přitom postihuje chlapce než dívky.

Příčiny nemoci

Jak se uvádí v materiálu společnosti GSK, viróza nebo bakteriální infekce (nejčastějším původcem je bakterie pneumokoku Streptococcus pneumoniae) nejsou jedinou příčinou nemoci.

Na vzniku akutního hnisavého středoušního zánětu se podílí mnohem více faktorů. Může to být předčasný porod, rozštěp patra, zbytnělá nosní mandle, nesprávná technika smrkání, chladné počasí, pasivní kouření nebo používání dudlíku. Vzhledem k častému výskytu těchto zánětů u novorozenců a malých dětí je pravděpodobně nejvýznamnějším faktorem nezralost a porucha funkce sluchové trubice, případně celková nezralost imunitního systému.

Jak se chránit

Prevence spočívá zejména v předcházení zánětům horních cest dýchacích. U větších dětí tedy platí smrkat, smrkat a zase smrkat. U kojenců odsávat, používat fyziologické roztoky k čištění nosu a při rýmě nosní kapky.

V chladném počasí je třeba děti nejen dobře oblékat, ale také preventivně otužovat. V dětském jídelníčku nesmí chybět strava bohatá na vitaminy. Prevencí je také očkování proti pneumokokům.

Autoři: Kamila Hudečková
zpět na článek