metro.cz

Mariánské Lázně, to je pohoda v koupelích, ale i na lyžích

  18:13
Vody ze západních Čech léčí už stovky let. Užívali si tu slavní lidé, teď můžete i vy.
Zpívající fontána v Mariánských Lázních zahajuje každoročně provoz 30. dubna. | foto: město Mariánské LázněMF DNES

Co tu navštívit

  • Kolonáda Maxima Gorkého.Novobarokní lázeňská kolonáda byla postavena mezi lety 1888–1889. Masivní litinovou konstrukci zdobí dřevěný kazetový strop a nástropní fresky s motivem Touha člověka létat. Kolonáda, spolu se Zpívající fontánou, pavilony Křížového, Rudolfova a Karolinina pramene, tvoří hlavní lázeňskou promenádu. Rekreanty zaujme především noční procházka. Zpívající fontána se rozezní do tónů klasické hudby, která je doplněna barevnou světelnou projekcí. Projekce je v provozu od května do listopadu.
  • Nebylo by to lázeňské město, abychom zde nenarazili na léčivé prameny ve všech možných podobách. V okolí Mariánek totiž vyvěrá na 100 pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí. Některé hotely, například jedna z architektonických perel města, hotel Orea Spa Bohemia, dokonce nabízejí i speciální Water Menu, které obsahuje minerální vody z celého světa. V hotelu je k dispozici komplexní relaxačně rehabilitační centrum s využitím přírodních léčivých pramenů.

Patří k nejmladším městům „západočeského lázeňského trojúhelníku“, přesto jejich historie spadá až do středověku. Kdysi tu bývaly bažiny a močály a mezi prvními, kdo objevil toto místo, byli mniši, kteří v místních lesích nacházeli prameny. Odpařováním vody získávali sůl, která sloužila jako projímadlo.

Léčivé účinky minerální vody se velmi rychle roznesly do okolí a k pramenům se začali uchylovat sami nemocní. První lázeňský dům zvaný „Zlatá koule“ však u Křížového pramene postavil až na počátku 18. století Dr. Josef Nehr. Roku 1818 byly Mariánské Lázně výnosem vlády oficiálně prohlášeny za veřejné lázeňské místo a roku 1865 byly císařem Františkem Josefem I. povýšeny na město. Na přelomu 19. a 20. století město zažilo zlatý věk.

Mariánské Lázně si svou historii nesou dodnes – jedno z nejkrásnějších zahradních měst Evropy, jehož dominantou jsou pečlivě upravené parky – jsou ozdobeny krásnou secesní architekturou. Není divu, že sem rádi za odpočinkem a inspiracemi jezdily velké osobnosti kulturního a společenského života.

A pokud se posuneme do blízké historie, zjistíme, že se tu v roce 1946 konal vůbec první mezinárodní filmový festival u nás, ale z kapacitních důvodů byla akce přesunuta do Karlových Varů. Ano, je to ten známý filmový festival.

Ostatně na kulturu si obyvatelé Mariánských Lázní potrpí. Hrdě hlásí, že díky svým hostům patří k významným českým městům, a o navázaní na společenské dění v minulosti se snaží sami obyvatelé a iniciativy. Třeba spolek Švihák, který tu pořádá nejrůznější akce. Například dny architektury, večery Pecha Kucha, které představují zajímavé osobnosti z různých oborů lidské činnosti, cyklojízdy, otevřená setkání a další aktivity. Pokud sem tedy pojedete, zjistěte si, co tu chystají.

Do Mariánek můžete vyrazit nejen na jaře nebo v létě – třeba ke Kladským rašelinám ve Slavkovském lese – ale také teď v zimě. Relax můžete spojit s lyžováním v místním skiareálu, který je vzdálen pouhých 400 metrů od lázeňské kolonády. Ačkoli se o víkendu oteplilo, mají tu ještě dostatek sněhu. Více na snowhill.cz/marianky.

Autor: Marek Peška Metro.cz
zpět na článek