metro.cz

Prevencí infekce močových cest je pitný režim

  9:21
Více než sto tisíc obyvatel Česka aktuálně trápí infekce močových cest. Jejich výskyt je na přelomu zimy a jara vysoký.
Základem pitného režimu by měla být voda, minerálky a slabé čaje. | foto: Profimedia.czMetro.cz

Přichází po období viróz, chřipek a bronchitid, kdy je organismus oslabený infekcí nebo antimikrobiální léčbou. V četnosti výskytu jsou na druhém místě, po infekcích cest dýchacích.

První močové infekce se mohou objevit už v dětském věku. Ve svém životě se s nimi setkává každá druhá žena, u 30 procent z nich dochází k recidivě, u 15 jsou recidivy časté.

Muži trpí záněty močových cest spíše ve vyšším věku, kdy téměř srovnají počty trpících žen. V prevenci i léčbě infekcí močových cest hraje hlavní roli pitný režim v čele se super nápojem – minerálkou.

„Před vznikem a rozvojem infekce chrání dolní močové cesty samotná moč, jejíž proud brání kolonizaci močových cest. Ke správnému proudu moče je nezbytný dostatečný příjem vhodných tekutin, to je takový příjem tekutin, který umožní vymočit za 24 hodin 2 litry moče. Koncentrovaná moč dráždí močové cesty a její kyselé pH je dobrým médiem pro rozvoj bakteriální infekce,“ vysvětluje lékařka Michaela Matoušková, místopředsedkyně České urologické společnosti, a dodává: „Základem pitného režimu by měla být voda, minerálky a slabé čaje.

Minerálky přispívají k úpravě minerálového hospodářství organismu a chrání tak močové cesty nejen před záněty, ale i před vznikem močových kamenů. Slabě a středně mineralizované vody je proto vhodné zařadit každý den (nejen občas) do pitného režimu dětí, adolescentů, dospělých i seniorů.“

Autor: Metro.cz
zpět na článek