metro.cz

Místo, kde stále rezonují řev a obušky. Nyní si zde lidé hrají

  9:40
Kdysi ve Školské vyslýchali zadržené. Teď se ve stejných kulisách koná úniková hra. Během Palachova týdne v roce 1989 se oddělení Veřejné bezpečnosti ve Školské 32 neblaze proslavilo.
Jedna z part si hru sama vyzkoušela. | foto: Metro.cz

U zdi na dvoře tady stála také tehdejší mluvčí Charty 77 a pozdější poslankyně Federálního shromáždění Dana Němcová, kterou tehdy policie zadržela s několika dalšími disidenty na Václavském náměstí.

„Postavili nás podél zdi, nesměli jsme spolu mluvit. Pak jsme byli postupně vyslýcháni. Jednoho dělníka, který se proti postupu policistů bránil, zbili a nastříkali mu do očí slzný plyn,“ vzpomínala Němcová s odstupem času pro českou verzi BBC.

Další lidé zde byli i ponižováni a biti. Celou noc museli stát venku na mrazu. Drsné zacházení potvrzuje i Petr Blažek, historik z Ústavu pro studium totalitních režimů. „Zmíněné metody při zadržování a výsleších demonstrantů i náhodných občanů jsou v souvislosti se služebnou SNB ve Školské doloženy například v knize Horký leden 1989,“ řekl Blažek s tím, že mezi tehdejší metody patřilo i vyvážení demonstrantů za Prahu.

Jak si zahrát

  • Fastout je zábavná interaktivní hra, při které je potřeba sehranost, logické myšlení a pořádná dávka odvahy.
  • Na zvládnutí hry budete mít maximálně 60 minut. Hra je určena pro 2 až 5 lidí.
  • Hra je připravena v češtině, angličtině, ale i ruštině.
  • Ideální je přijít deset minut před začátkem hry, aby vám organizátoři vysvětlili pravidla a předali instrukce.
  • Více informací najdete na www. fastout.cz

Dneska si na prakticky stejných místech můžete podle skutečné události z roku 1989 zkusit únikovou hru. Za nápad na její zřízení mohly právě autentické prostory.

„Místnosti jsme upravili podle skutečných informací od pamětníků z řad Veřejné bezpečnosti. Řekli nám, jak tehdejší služebna a kancelář vypadaly a co tam bylo umístěno. Vybavení jsme sehnali od současné policie a z policejního muzea,“ nastínil jeden z pořadatelů hry Fastout Luděk Dytrt.

Ten našel o místu i různé články a další svědectví. „Bývalá majitelka vyprávěla, jak přebírala celý barák. Ve sklepě našli roztrhané občanky, poházené oblečení a zřejmě i skvrny od krve,“ přidal historku Dytrt.

Sami jsme si hru vyzkoušeli. Na začátku nás spoutali a měli jsme hodinu na to se z místnosti dostat, a vyhnout se tak tvrdému výslechu. Vše je zde autentické a důvěryhodné. „Skupiny, i ty zkušené, které hru absolvovaly, si pochvalovaly hratelnost i reálný příběh,“ pochvaloval si nápad Dytrt.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek