metro.cz

Jak se účinně zbavit křečí? Doplňte hořčík a hýbejte se

  16:08
Křeč, neboli bolestivé stažení svalu, není nebezpečná, ale pokud vás trápí často, příčinou může být minerální či vitaminová nerovnováha. „Může se však jednat i o projev některých onemocnění, například ischemické choroby dolních končetin,“ říká lékařka Nikola Bárková, vedoucí centra sportovní a preventivní medicíny Agel Sport Clinic z Prostějova.
Lékařka Nikola Bárková. | foto: ArchivMetro.cz

Co vše může způsobit svalové křeče?
Vyjmenovat všechny příčiny je prakticky nemožné. Záleží na tom, zda se jedná o křeče celkové, nebo místní, tedy určitých svalových skupin. Nejčastěji se jedná o křeče dolních končetin nebo křeče zádového svalstva. Častou příčinou bývá svalové přetížení – ať už akutní, nebo chronické. Křeče mohou ale také vzniknout na podkladě minerální nerovnováhy, zejména hořčíku, vápníku, draslíku a sodíku, při nedostatku některých vitaminů skupiny B, zejména B6, dále při nedostatečném pitném režimu nebo v chladu.

Může se však jednat i o projev některých onemocnění, například ischemické choroby dolních končetin, křečových žil, žilní nedostatečnosti, neurologických onemocnění či snížené funkce štítné žlázy. Mezi další příčiny patří i nežádoucí účinky některých léků. Celkové křeče pak mohou být projevem vysoké teploty, epilepsie, mozkových infekcí, intoxikací alkoholem nebo návykovými látkami.

Zmínila jste křečové žíly. I ty jsou tedy příčinou křečí?
Ano. Tyto svalové křeče se nejčastěji objevují v klidu nebo ve spánku, bývají provázené pocitem unavených nohou, někdy i otoky a jasně viditelnými rozšířenými žilami prosvítajícími pod kůží. Nicméně mohou existovat i takzvané vnitřní křečové žíly, což jsou rozšířené hluboké žíly, které ale nejsou zrakem patrné.

Jak byste vlastně křeč popsala, co se při ní se svalem děje?
Jedná se o nepříjemně vnímaný mimovolní prudký stah svalu. Vzniká buď z nedostatečného krevního zásobení pracujícího svalu, nebo poruchou odplavování odpadních látek, které při svalové práci vznikají. Je to vlastně taková ochrana před dalším poškozením svalu.

Mohou být tedy i nebezpečné?
Pokud pomineme nepříjemně vnímanou bolest, tak většinou nebezpečné nejsou, zejména ty místní. Většinou ani netrvají nebezpečně dlouho. Při delším trvání se ale může stát, vinou špatného prokrvení, že svalové buňky začnou odumírat. U křečí celkových, zejména spojených s bezvědomím, například u epilepsie, hrozí riziko poranění.

Existuje nějaká prevence vzniku svalových křečí?
Základem prevence obecně je přiměřená pohybová aktivita. Ideální je chůze, jízda na kole, plavání... Dále snížení nadváhy, dietní opatření, omezení nadměrného příjmu alkoholu, kávy, kouření, dostatečný pitný režim a doplnění chybějících minerálů – hořčíku či vitaminů, zejména skupiny B a E.

V případě zkrácení svalů na dolních končetinách pak doporučuji jejich protahování. U křečí zádového svalstva při svalových nerovnováhách může pomoci fyzioterapie, eventuálně v kombinaci s uvolňujícími léky. Vhodné je také podologické vyšetření, které posoudí nožní klenbu, jež může být také jednou z příčin křečí dolních končetin. V případě, že nic z těchto opatření nepomůže, pak je vhodné se obrátit na lékaře.

Autor:
zpět na článek