metro.cz

Na operační sál musí lidé také kvůli nevhodné obuvi

  7:14
Dbejte na správnou obuv také u svých dětí, kterým noha rychle roste. Můžou mít později problémy.
Vhodně zvolenou obuví můžete své děti ochránit před zdravotními potížemi. | foto: Profimedia.cz

Bolestivá a později znetvořená chodidla, která lze léčit pouze zásahem chirurga, ale také bolesti pohybového ústrojí či hlavy. To vše může způsobit nevhodná a nekvalitní obuv. Na zdravotní problémy v dospělosti si zaděláváme už v dětství.

Jak uvádí statistiky, až třetina dětí nastupujících do školy má nějakým způsobem deformované nohy. „Mnoho rodičů bohužel výběr dětského obutí podceňuje a nedbá na prevenci. Vedle bolestivosti to může mít za následek i trvalé změny nohou a páteře, které si mohou vyžádat, většinou až v dospělosti, i operační zákrok,“ upozorňuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Problémem je, že mnoho rodičů nesleduje růst chodidla dítěte, které se může změnit během roku až o tři velikosti. I takové podcenění tvaru obuvi pak přispívá k nesprávnému vývoji chodidla.

„Vbočené palce a vbočené malíky jsou důsledkem nošení obuvi, ve které nezbývá příliš místa pro prsty, tedy s úzkou špičkou. Malá obuv může vést ke vzniku kladívkových prstů. Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Má mít dostatečně prostornou kulatou špičku a vnitřní hrana obuvi by měla být rovná,“ prohlašuje Jana Šůstková, vedoucí vývojového oddělení výrobce obuvi Fare.

Podle České obuvnické a kožedělné asociace je stále častějším jevem valgózní (vbočené) postavení patní kosti. Projevuje se vnitřním vybočením kotníků, které je patrné zejména při pohledu na nohy zezadu.

„Na vině vbočeného postavení patní kosti je především nevhodná dětská obuv pochybné kvality bez pevného opatku. Ten má za úkol udržet patní část nohy ve správném postavení a tím napomáhat k udržení správného tvaru klenby,“ dodává Jana Šůstková.

Svoji daň platí i ženy, které s oblibou nosí boty na vysokém podpatku. Pro dospělé ženy by se měla optimální výška podpatku u obuvi určené na celodenní nošení pohybovat do čtyř centimetrů.

S podpatkem vyšším než devět centimetrů už přenášíte 80 procent své váhy na přední část chodidla. „Příčinou řady deformací, které lze řešit v mnoha případech už pouze chirurgickou cestou, jsou velice často boty na vysokých podpatcích, s úzkou špičkou. Právě u nich se celá váha těla přenáší na velmi malou plochu chodidla a dochází k nežádoucímu přetížení,“ uvádí doktor Libor Filip z Ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice.

Typickou a zřejmě nejčastější deformací je vbočený palec. „Dochází při ní ke změně postavení palce, jenž se odklání směrem k zevní straně nohy. U závažnějších případů, dochází dokonce k jeho podsunutí pod druhý prst,“ dodává Filip.

Autor: Metro.cz
zpět na článek