metro.cz

Běh Čechům nestačí, chtějí extrémní závody

  11:48
Zablácen, unaven jak kotě, se sedřenými koleny a modřinami všude po těle, ale s úsměvem na rtech. To není popis blázna. Tak vypadá ten, kdo právě doběhl extrémní závod. Jestli máte pocit, že tato zábava je jen pro vysportované šílence se sklony k masochismu, tak se mýlíte. Extrémní závody baví tisíce Čechů. Například lednového Spartan Race v Dolní Moravě se letos zúčastnily dva tisíce běžců. V Česku roste nejen počet závodníků, ale i typy závodů. Přinášíme jejich stručné srovnání.
Probíhání bahnitým úsekem.

Probíhání bahnitým úsekem. | foto: Archiv organizátoři závoduMetro.cz

Predator Run

Organizátoři Predator Run zvou na trať i ty, kteří třeba nejsou úplně atleti. Verze RUN je nejjednodušší ze závodů.

„Jedná se o vstupní závod, kde si vyzkoušíte, co to vlastně jsou ty překážkové závody. Překážky jsou koncipovány tak, aby je většina z vás zvládla. Ti z vás, kteří by na překážce ani tak neuspěli, můžou zvolit tzv. Handicap, tedy trestné kolo,“ zvou pořadatelé na závod. Run má kolem 7 kilometrů a určitě 7 překážek. Nejbližší se koná na konci dubna.

Mimochodem trestné kolo je trest u všech verzí Predator Race. Takže vás nečekají žádné angličáky. A to ani ve variantě Masakr. Ta měří minimálně 15 kilometrů a ke zdolání má přes 25 překážek. Masakr si mohou závodníci vyzkoušet koncem května v Monínci.

Organizátoři nabízejí rozmanité překážky, od lehčích po brutálně náročné. Z těch náročných jmenujme dvě – megavlna je cílová překážka, jež vypadá jako zahnutá vlna, kterou závodník vyběhne a vytáhne se na její hranu. Náročné jsou i rybí schůdky, což je překážka, kde se závodník zavěšený ve vzduchu přitáhne a postupně přískoky posouvá po konstrukci. Perlička mezi překážkami, kterou jinde nenajdete, je skluzavka, která končí ve vodě.

Predator Challenge je čistě překážková dráha sestavená ze segmentů překážek. Závodník nejprve překonává část trasy v daném časovém limitu, pokud se kvalifikuje, postupuje do finále, kde musí překonat trasu v jiném časovém limitu. Poslední Challenge se konala v únoru v Plzni, kde trasu překonalo jen šest závodníků. Také Predator Race se běhá i v zimě, i v dětské verzi.

Army Run

Závod v armádních podmínkách nabízí Army Run. Na trati potkáte pány v maskáčích, kteří vám hlasitě připomenou, že nejste na procházce.

Armádní atmosféru závodu dodávají i tratě. Ty vás zavedou do běžně nepřístupných vojenských prostor. V červenci se koná například závod ve vojenském újezdu Březina u Vyškova. Army Run je specifický svými překážkami. Během závodu totiž musíte například uhýbat paintballovým kuličkám, zorientovat se v dýmu, trefit cíl vzduchovkou či sníst červa. Hodně psycho „překážku“ pak zažili loni závodníci ve zmiňovaném Vyškově. Museli se totiž dostat z tmavé místnosti, kde byl v koutě kočárek, na zemi použité pleny a šerem se rozléhal dětský pláč. Pokud některou z překážek závodník nepřekoná, čeká ho série angličáků. Třicetkrát musí udělat klik a vyskočit s rukama nad hlavou.

Nejkratší verzi Army Run se říká varianta Captain. Ta má zhruba pět kilometrů a na trase musíte překonat minimálně dvacet překážek. Nejtěžší varianta General má pak minimálně 15 kiláků a závodník musí zdolat přes šedesát překážek. Na všech závodech se pořádají též závody dětské. První běh sezony se koná už 22. dubna (tedy při jarních teplotách) u Hluboké nad Vltavou. Pozor, závod je plný vodních překážek.

Gladiator Race

Gladiátorské trasy jsou také tak trochu „vojenské“. V milovickém tankodromu například závodníci podlézají tank.

Na trase můžete také potkat vojáky, kteří pro povzbudivý pokřik nejdou daleko. Vojnu s nádechem minulosti zase zažijí běžci v systému podzemních chodeb v Josefově, což je pevnostní město z 18. století.

Závod se zde koná začátkem září. také Gladiator Race začíná na variantě 5 kilometrů a minimálně 20 překážkách. Nejdelší verze běhu má pak určitě 10 kilometrů a alespoň 28 překážek. Také tento závod existuje ve verzi pro děti a také tady vás čekají angličáky, když nepřekonáte překážku. Kromě cviků jsou tu ale někdy trestem i běžecké metry navíc.

Gladiator je unikátní způsobem startu. Jiné závody mají hromadné starty, kdy například po půlhodině vyběhne 50 závodníků najednou. V Gladiator Race se startuje po jednom. Každých pár vteřin je na trať vypuštěn jeden závodník.

Gladiator Race je navíc jediný český závod, který se koná i v noci. Letošní květnový závod v Milovicích bude mít i jedno prvenství. Jeho součástí je totiž historicky první otevřené Mistrovství České republiky v OCR (extrémní překážkový běh).

Spartan Race

Závody Spartan Race stály na úplném začátku extrémních závodů. Jejich zakladatelem je Američan Joe de Sena.

Ten za jediný týden dokázal uběhnout ultramaraton Badwater (217 km), závod Lake Placid Ironman (226 km) a horský běh na 160 km. Nejkratší varianta závodu má minimálně 5 kilometrů a určitě dvacet překážek, nejdelší verze závodníky postaví na minimálně dvacetikilometrovou trať s třiceti a více překážkami. Pokud běžec překážku nepřekoná, musí dělat angličáky. Sparťany navíc na trati čekají nejen fyzické testy, ale například i testy paměti. Nejbližší závody se konají koncem dubna v Koutech, další závod hostí Litovel 19. srpna.

Součástí každého závodního dne jsou i klání pro děti. Letos v červnu se navíc koná speciální Spartan Kids Dětský den v Liberci. Sparťanské překážky si lidé mohou vyzkoušet i „nanečisto“, a to při Spartan Workout Tour. Ta se koná v šesti městech napříč Českem. Vše odstartuje v Praze 6. května. Unikátní je i výzva nazvaná Hurricane Heat, což je několikahodinová vytrvalostní záležitost. Jde o tvrdý dril pro ty nejodolnější jedince, zkoušky jsou jak fyzické, tak psychické.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek