metro.cz

Chůze je vhodná pro každý věk

  10:35
Kloubům nedělají dobře tvrdé nárazy ani rotace. Na co dát pozor? Klouby jsou jednou z nejnamáhanějších částí těla. Především velké klouby – ramena, kolena a kyčle. Jejich jednostranné přetěžování ne zcela vhodnými sporty vede k bolestem.
Pohyb ve stáří vybírejte s ohledem na svůj věk. Chůze je ale ideální. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Nejčastěji poškozenými klouby v souvislosti se sportovní aktivitou bývají kotníky, kolena a lokty, mohou však být poškozeny i drobné klouby zápěstí či jiné. Záleží na charakteru sportu. Mezi aktivity, které klouby nadměrně zatěžují, patří gymnastika, krasobruslení či balet nebo tanec. K opakovaným úrazům dochází také při sportech, kde je na klouby vyvíjeno značné rotační přetížení, například při lyžování, snowboardingu nebo kopané.

„Sportovní aktivity by se měly provádět v rozumné míře s přihlédnutím k aktuální tělesné kondici, věku či hmotnosti. Vhodná pohybová aktivita pro každý věk je chůze, nordic walking, jízda na kole či plavání,“ radí Kateřina Partschová, lékařka ortopedie Polikliniky Agel Olomouc.

Pokud klouby budete přetěžovat zejména skoky či dopady na tvrdou podložku, začne v chrupavce docházet k mikroskopickým poškozením. Ta zaviní ztrátu chrupavky a její nahrazení kostní tkání, čemuž se říká artróza. Nelze však obecně říci, že jedinci, kteří nadměrně zatěžují klouby, budou ve vyšším věku artrózou postiženi.

„Degenerace kloubů postupuje s věkem. Mikroskopické změny ve smyslu stárnutí kloubů můžeme pozorovat již ve 20 až 25 letech věku. To, kdy se tyto změny projeví i v makroskopickém měřítku a vyústí v degenerativní onemocnění kloubu se všemi jeho projevy: bolesti, otoky, omezení pohybu apod., záleží na mnoha dalších faktorech, jako je zátěž postiženého kloubu, stav výživy, predisponující genetické faktory atd. Toto komplexní postižení kloubu s jeho klinickými projevy se zřídka projevuje před čtyřicátým rokem věku,“ doplňuje lékař Tomáš Tomáš z Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Samostatnou kapitolou jsou úrazy kloubů. „Často dochází k vykloubení ramene nebo hlezenního kloubu. Příčinou bývá sportovní aktivita – pády z kola, u ramene také vrozené dispozice. Pokud se kloub podaří zakloubit a je stabilní, měla by stačit ke zhojení dostatečně dlouhá fixace v ortéze nebo v sádře. Pokud má ale kloub opět tendenci k vykloubení a jsou poraněny kosti, cévy nebo nervy, je potřeba operační revize,“ doplňuje lékařka Kateřina Partschová.

Rady pro zdravé klouby

  • Jezte vyváženou stravu s dostatečným množstvím kolagenu.
  • Sportujte, ale přiměřeně.
  • Nadměrně nezatěžujte klouby, především jednostranným pohybem nebo dopady na tvrdou podložku.
  • Používejte kvalitní ochranné pomůcky (chrániče, ortézy, bandáže).
  • Pokud trpíte nadváhou, snažte se zhubnout.
  • Důsledně doléčujte všechny předešlé úrazy.
  • Dostatečně a adekvátně regenerujte a provádějte kompenzační cvičení.
  • Sportovci s vyšší zátěží mohou jako prevenci užívat preparáty na bázi želatiny.
  • Pokud intenzivně sportujete, choďte na pravidelné prohlídky k tělovýchovnému lékaři.
Autor:
zpět na článek