metro.cz

Klimatizace může být dobrý sluha, ale zlý pán

  10:31
Z vysoké teploty venku přejdete do vychlazené místnosti, kde je o 15 stupňů méně. Je to příjemné, ale pro tělo je toto střídání teplot velkou zátěží. Stejně tak ale na tělo působí výkyvy počasí. Jeden den je ve stínu 35 stupňů a druhý den se zatáhne a teplota vyleze jen něco málo před 20 stupňů. Lidskému tělu tyto výkyvy nesvědčí.
Klimatizace by neměla být nastavena na větší rozdíl než 4 až 5 stupňů oproti venkovní teplotě. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Pokud začnete kašlat, dostanete rýmu a bolí vás v krku, příčinu hledejte právě tady. A mimoto – na organismus útočí choroboplodné zárodky, které se přes chladicí systémy v budovách dostávají ke každému, kdo do nich vejde a setrvá.

Jak používat klimatizaci

  • Nevystavujte se klimatizaci více než čtyři hodiny denně, v autě maximálně patnáct minut za hodinu.
  • Dbejte na pravidelnou výměnu filtrů a čištění zařízení, dodržujte teplotní rozdíly mezi vnitřní venkovní teplotou ideálně pět až šest stupňů, maximálně osm. Více ne.
  • Kromě teploty hlídejte i vlhkost vzduchu, která by měla být v rozmezí 40 až 70 procent při odchodu.
  • Z klimatizovaného prostředí organismus na vyšší teplotu připravujte postupně.
  • Proud chladného vzduchu nasměrovaného přímo na obličej vysušuje sliznice dýchacích cest, čímž roste jejich náchylnost k infekcím. Zdravější je nechat chladný vzduch proudit kolem posádky, proto nastavte výdechy od sebe do prostoru.

Lékaři se s tímto fenoménem setkávají v poslední době stále častěji. Záněty v oblasti nosu, krku, uší, průdušek a sliznice trápí zejména ty, jejichž imunitní systém je oslabený, kromě změn počasí také stresem a častým cestováním.

Předejít těmto problémům můžete, pokud začnete klimatizaci používat s větším rozmyslem. Nenastavujte si v autě 19 stupňů, když venku je o 15 stupňů víc. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být větší než 8 stupňů.

Zároveň jezte více vitaminů a snažte se podpořit imunitní systém. A to především, pokud jste v nedávné době brali antibiotika. Ta totiž sice pomohou zlikvidovat infekci, ale zároveň naruší střevní mikroflóru, kde má imunitní systém „základnu“. A pak se můžete točit v bludném kruhu nemocí a léčení. Na posílení imunity ve střevech slouží laktobacily. Jsou obsažené v některých kysaným nápojích nebo si je můžete koupit v lékárně ve formě kapslí či kapek.

Nesprávné používání klimatizace ale můžete pocítit i na svalech. Při přímém působení chladného vzduchu na odkryté části těla může dojít k lokálnímu podchlazení a tím i k zatuhnutí, zablokování a bolesti svalstva. Pokud tyto problémy necháte bez odezvy, mohou se z akutních potíží stát potíže chronické.

„Nejnáchylnějšími partiemi při nadměrném působení klimatizace jsou krční páteř, oblast ramen, ale i bederní páteř a křížová oblast. Chladný vzduch by rozhodně neměl foukat přímo na tělo, jinak hrozí zatuhnutí například nejenom šíjových, ale i obličejových svalů. Nadměrný chlad může zapříčinit také bolest hlavy. Problémy s krční páteří mohou dále způsobovat i vystřelování bolestí do celých horních končetin, kdy vzniká takzvaný cervikobrachiální nebo cervikokraniální syndrom,“ varuje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

Pozor na zablokovaní páteře

  • Při přímém působení chladného vzduchu na odkryté části těla může dojít k lokálnímu podchlazení a tím i k zatuhnutí, zablokování a bolesti svalstva.
  • „Nejnáchylnějšími partiemi při nadměrném působení klimatizace jsou krční páteř, oblast ramen, ale i bederní páteř a křížová oblast. Chladný vzduch by rozhodně neměl foukat přímo na tělo, jinak hrozí zatuhnutí například nejenom šíjových, ale i obličejových svalů. Nadměrný chlad pak může zapříčinit také bolest hlavy,“ říká primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.
  • Problémy s krční páteří mohou dále způsobovat i vystřelování bolestí do celých horních končetin.
Autor:
zpět na článek