metro.cz

Pozor na chlor v bazénu, ale i sinice v rybnících

  15:21
Sluníčko, prach, klimatizace i špinavá voda. To jsou důvody, proč oči trpí nejvíc přes letní měsíce.
Očím škodí sinice, chlor i slunce | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Oční lékaři hlásí přes prázdniny zvýšený počet ošetřených lidí. Nejčastěji tu ošetřují zánět spojivek, rohovky či víčka spálená od slunečních paprsků. Někdy to jsou ale i horší případy v podobě poškození sítnice s nezvratnými změnami.

Nejnebezpečnější je pro oči přímé sluneční záření. „Je velmi vhodné v létě používat ochranné sluneční brýle s UV filtrem. Poškození přichází hlavně při přímém pohledu do slunce bez ochranných pomůcek, kdy může dojít až k nevratnému poškození sítnice, a tím oslabení zraku natrvalo. Typicky se toto stává při částečném zatmění slunce, kdy lidé hromadně pozorují slunce a používají špatná ochranná skla,“ varuje Jakub Kopal, lékař očního oddělení Nemocnice Přerov. Zároveň dodává, že byste na brýlích neměli šetřit a raději investovali do kvalitních, i když za vyšší cenu.

Žihadlo v oblasti očí je obzvlášť nebezpečné

  • Zásadně ho nevytahujte prsty, pouze je ze strany jemně vytlačte nehtem.
  • Zasažené místo omyjte, a je-li to možné, přiložte ledový obklad, abyste zabránili vzniku otoku.
  • V případě, že u postiženého pozorujete nastupující alergickou reakci, neváhejte zavolat lékařskou pomoc.

Noste také klobouk či kšiltovku. Nechrání vás jen před úžehem a spálením obličeje, ale zabraňuje také dopadu slunečních paprsků přímo do očí. Velké riziko pro oči pak číhá i ve vodě, a to i v bazénu s křišťálově průzračnou vodou. I chlor v bazénech totiž může oči podráždit. Vážnější zánět oka pak mohou způsobit sinice z přírodních vod.

Toxické látky vylučované sinicemi mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň zánět očí. Ten se projevuje svěděním a pálením očí, někdy i jejich zarudnutím se zvýšenou sekrecí. „Koupání a plavání v takto znečištěné vodě je rizikové zejména kvůli zánětům spojivek, v horším případě i zánětům rohovky, jejichž léčba bývá komplikovaná a dlouhodobá. Pozánětlivá jizva potom může na rohovce způsobit trvalé snížení zrakové ostrosti,“ uvádí Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Ještě horší než sinice je prvok akantaméba, který se vyskytuje také v přírodních vodách. Odborníci před ním důsledně varují, neboť může být i příčinou hlubokého zánětu rohovky a těžké ztráty vidění se ztrátou oka v nejtěžších případech.

„Zvýšené riziko infekce a poškození povrchu oka je u nositelů kontaktních čoček,“ dodává lékař Kopal. Pokud se vykoupete ve znečištěné vodě, ihned poté si oči vypláchněte čistou vodou a nakapejte si do nich dezinfekční oční kapky. Pokud se objeví potíže, vyhledejte očního lékaře. Pokud nosíte čočky, vyjměte je a očistěte vhodným roztokem. Další nepříjemností, která vás může v létě potkat, je klimatizace. „Klimatizace vysušuje oči, takže mají lidé pocit dráždění a tělíska v oku. U těchto osob doporučuji aplikaci umělých slz jakožto zvlhčovadel, jež tyto obtíže mírní či zcela odstraňují,“ radí Jakub Kopal.

Autor:
zpět na článek