metro.cz

Jak dojet k Jadranu tam a zase zpět v pohodě a bez problémů

  5:55
Připravte auto, aby se z cesty k moři nestalo dálniční peklo. Deník Metro přináší sedm tipů jak na to.
Pokud se na cestu dobře připravíte, máte větší šanci, že bude vše v pořádku. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Chorvatsko je stále v hlavním kurzu dovolenkářů. Jen loni ho navštívilo 689 tisíc Čechů. Letos se jim prodraží dálnice a přibude dopravních omezení.

Podle ÚAMK bude na cestě do Chorvatska první zkouška ohněm už na D1 z Prahy do Brna, na rozestavěné rakouské dálnici A5 na Mikulov, na dálničním průtahu Vídní, v jeho jižní části A23 a komplikace lze očekávat i na slovinské dálnici 4A Ptuj-Macelj. Zácpám se tradičně nevyhnete u hlavního města Záhřebu.

Jak řekl tiskový mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka, je potřeba pamatovat na odlišné místní požadavky ohledně povinné výbavy vozidla nebo jiné spotřebitelské chování. Například v Chorvatsku hrozí za nevyplnění formuláře o dopravní nehodě sankce 5 tisíc kun, za neodebrání účtenky v obchodě pak 200 až 2 tisíce kun. Za jízdu pod vlivem léků nebo v únavě policie může na několik dní zakázat jízdu.

V Rakousku mohou policisté kvůli špatnému technickému stavu odebrat registrační značky a vyměřit pokutu až 5 tisíc eur.

A jak připravit auto na cestu plnou úskalí a co všechno zkontrolovat? Včasnou kontrolu vozidla a pravidelný servis lidé podceňují. Přitom odhalí mnoho možných problémů a hrozeb včas, tedy dříve, než se z nich stane zásadní problém. Přinášíme vám sedm základních rad, které vám pomohou předejít nepříjemnému překvapení.

Kontrola pneumatik a provozních kapalin, světel a klimatizace

Nenechte nic náhodě. Toto jsou věci, které bez problémů zvládne i motoristický laik. Navíc se to učí v autoškole. „Začal bych kontrolou tlaku v pneumatikách, a to včetně rezervy. Další v řadě je kontrola provozních kapalin – motorového oleje, chladicí kapaliny, vody do ostřikovače a jistě nelze opomenout ani kontrolu vnějšího osvětlení a funkčnosti klimatizace. Určitě je dobré mít s sebou alespoň litr oleje na případné doplnění,“ radí vedoucí servisu Radim Daněk z autocentra Davo Car.

Prověřte brzdy!

V tomto případě jednoznačně doporučujeme kontrolu v servisu, kde se ověří tloušťka brzdového obložení a opotřebení či případné poškození brzdových kotoučů, množství a kvalita brzdové kapaliny, ale i těsnost brzdového systému.

Mějte dost vody

Nejen při případném uvíznutí v zácpě na rozpálené dálnici se vám hodí mít dostatek vody. V některých případech mějte dost vody destilované. Záleží vždy na tom, co udává výrobce vozidla. Ne do každého vozidla a podle druhu využitých provozních kapalin se doplňuje destilovaná voda.

Počítejte vždy s větší spotřebou paliva

S větší zátěží vždy přímo úměrně stoupá i spotřeba paliva, je to přímá úměra. V souvislosti s tím je důležité také správné nahuštění pneumatik, i to má vliv na spotřebu paliva. Při plném naložení se tlak upravuje podle pokynů výrobce vozidla, které jsou uvedeny většinou na štítku ve dveřích či případně v příručce vozidla sepsané přímo výrobcem.

Nechte zkontrolovat podvozek

Pro klid duše a bezpečí na cestách si najděte chvilku, zajeďte do kvalitního servisu a nechte prohlédnout podvozek. „Nechal bych určitě zkontrolovat případné vůle na podvozku, stav uložení, a zda jsou stejnoměrně opotřebované pneumatiky. Popřípadě je vhodné též dát seřídit geometrii podvozku,“ říká Daněk.

Dobijte baterii

V tomto případě opět doporučujeme svěřit úkol odborníkovi. Každá baterie může mít jiné složení a některá vyžaduje použití speciální nabíječky, navíc novější vozidla mají i způsob nabíjení mnohdy specifický.

Buďte pojištěni

Nezapomeňte na tzv. zelenou kartu a odpovídající cestovní pojištění. Asistenční služba na cestách je neocenitelným pomocníkem v nouzi. „Dokáže postiženého instruovat, vyjednat za něj v cizím jazyce potřebnou pomoc, zorganizovat ji a konzultovat stav s lékařským personálem, zajistit repatriaci,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.

Autor: Petr Holeček Metro.cz
zpět na článek