metro.cz

Konopí pomáhá na ekzém i bolesti

  7:33
Konopí je víc než jen kouření marihuany. Skvěle se uplatňuje v medicíně při nejrůznějších zdravotních potížích. Pomůže třeba i vám.
Snímky lékařského konopí, které roste v jedné z pěstíren Mendelovy univerzity v Brně. | foto: Nikolas Balog, Mendelova univerzita

Léčebné konopí pomáhá při ekzému i bolestech – a to ho mnozí mají spojené jen s kouřením marihuany. Klíčovou látkou konopí je cannabidiol neboli CBD. Je obsažen také v konopí s méně než 0,3 % THC, které je v České republice legální.

CBD je účinný při tišení bolesti a zmírňování příznaků celé řady onemocnění. Tato látka je však obsažena pouze v zelené části rostliny, je proto potřeba dát si při nákupu konopné masti či oleje pozor, zda jsou zelené částí rostliny či jejich extrakt obsaženy.

Všelék?

Kde konopí umí pomoci

  • Při cukrovce
  • Při padání vlasů
  • Na odřeniny, štípance či popáleniny
  • Na záněty kůže, akné, suchou pokožku
  • Při Parkinsonově chorobě, alzheimeru, při žaludečních vředech i artritidě

„Obsahuje-li přípravek pouze konopná semena, jeho účinnost bude nejspíše mizivá,“ vysvětluje Lenka Čejková, všeobecná zdravotní sestra a odbornice z Konopných lékáren.

Konopí se používá v mnoha variantách – masti se aplikují na nejrůznější škrábance, popáleniny či odřeniny, na atopický ekzém nebo na křečové žíly. Dá se užívat i vnitřně v podobě konopného oleje, semínek nebo jako přísada do koupelí.

Atopický ekzém

Atopický ekzém je kožní onemocnění, které se z 80 % projevuje již v dětství a dokáže přetrvat až do dospělosti. „Je to v podstatě imunitní odpověď organismu na základě vrozených dispozic, ale také ovlivněná vnějším prostředím,“ objasňuje Lenka Čejková. Výborně pomáhá například loupané konopné semínko, jehož ideální dávkování je jedna polévková lžíce denně. Aby se zachovaly veškeré důležité látky, je třeba je užívat ve studené kuchyni. Můžete je přidat do pomazánek, salátů nebo dětských přesnídávek. Pro vnější použití je vhodná konopná mast, která díky základu vazelíny vytvoří na postiženém místě ochranný film a obsažené látky uleví od nepříjemného svědění.

Svalové křeče a žíly

Křečemi trpí zejména ženy. Jejich příčinou bývá nedostatečný pitný režim, fyzické přetížení, nemoci žil dolních končetin, ale také nedostatek některých minerálů, především hořčíku.

Pro zmírnění bolesti při křeči můžete na postižené místo nakapat a vmasírovat několik kapek konopného oleje.

Při žilní nedostatečnosti, tzv. pocitu těžkých nohou a otocích nohou se tvoří na nohách povrchové žilky, tzv. varixy neboli křečové žíly. Pacientům pomáhá, pokud postižené místo mažou konopnou mastí nebo olejem třikrát denně. Rovněž působí příznivě zařazení loupaného konopného semínka do běžné stravy.

Bolesti

Jestliže trpíte na bolesti zad, zkuste si postižené místo mazat konopnou mastí dva- až třikrát denně. Úleva by se měla dostavit během několika minut. Konopí má výrazné analgetické a protizánětlivé účinky. „Zádům, svalům i páteři pomůže k úlevě také konopná koupel s extraktem z celých rostlin konopí,“ doplňuje Lenka Čejková.

Chřipka a angína

Trpíte-li často nemocemi ročních období, jako je například nachlazení či chřipka, i tady vám může konopí pomoci. Vyzkoušejte je ve formě odvaru z konopných lístků a udělejte si čaj. Další možností je konopný sirup a jako prevenci můžete zkusit zařadit do potravy semínko nebo olej.

Autor:
zpět na článek