metro.cz

Šumava táhne. Je tam krásně

  17:03
Vyzkoušejte i turisticky málo frekventovaná místa.
Procházky nabídnou mnoho malebných pohledů.

Procházky nabídnou mnoho malebných pohledů. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

I když je na Šumavě stále více turistů, najdete tam plno zapomenutých zákoutí. Národní park na jihu země prožívá nebývalý boom. Každým rokem mu po tisících přibývají návštěvníci. Navíc zůstávají déle, zatímco dříve jezdili spíše jen na víkendy, nyní objednávají týdenní pobyty. Potvrzují to i data Českého statistického úřadu. V loňském roce do Plzeňského kraje zavítalo 428 525 Čechů, v roce předchozím jich bylo 415 577 a v roce 2014 366 150.

Čísla rostou i v letošním roce, za první čtvrtletí vzrostl počet návštěvníků z tuzemska meziročně o přibližně 13 tisíc na letošních téměř 83 tisíc. „Přijíždějí často rodiny s dětmi, hodně cyklisté. Navíc oproti minulosti přijíždějí na delší dobu,“ potvrzuje tato čísla Ivana Vilišová z železnorudského infocentra.

A právě kolem Železné Rudy se nachází místa, která stojí za to prozkoumat. Přitom nejsou tak obsypaná turisty jako okolí Lipenské přehrady nebo lesů u Kašperských Hor kolem Srní. Na chvíli zapomeňte na stezku korunami stromů, kde se v létě stojí hodinové fronty.

Co znamená Šumava

● Historie samotného názvu sahá hluboko do keltských dějin, kdy byla známa jako Gabreta (Pohoří kozorožců).

● Používán byl i název Bavorský les. Jméno v podobě, jak je známe dnes, tedy Šumava, pochází zřejmě z 16. století a znamená „šuma“, což je praslovanské označení pro hustý les. Geologicky je však oblast mnohem starší a sahá až do prvohor, kdy se vlivem vrásnění začal formovat její hornatý povrch. Je jedním z nejstarších lesnatých pohoří Evropy. Dokonce výrazně ovlivňuje její klima!

● Národním parkem o rozloze 68 342 ha byla Šumava vyhlášena v roce 1991, dva roky po zrušení hraničního pásma a tamního vojenského výcvikového prostoru.

Vyjeďte autem nad Železnou Rudu a odfrkněte si od davu turistů. Jeden z nejkrásnějších výhledů, na který vede sedačková lanovka, se nachází právě na vrcholku hory Pancíř. Už samotná jízda jednosedačkovou lanovkou je zážitek, lano je tam nataženo už od sedmdesátých let, ale nebojte, prochází pravidelnými kontrolami.

Na vrcholu Pancíře stojí turistická chata, která nabízí skvělé borůvkové knedlíky a také vstup na vyhlídkovou věžičku, která je pro návštěvníky otevřena od roku 1923. Kam oko dohlédne, tam se rozprostírají lesy – na českou i německou stranu hranice. Někdy se v dálce zabělají i vrcholky Alp, za jasného počasí lze vidět Dachstein či Grossglockner.

Udělejte si okružní túru po okolí. Zejména pro malé děti je vhodná krátká trasa kolem pramene řeky Úhlavy, který se skrývá v dřevěné boudičce kousek od cyklotrasy do Železné Rudy. A když jsme u toho městečka, i to je neprávem opomíjené. Odmyslíte-li si stánky s kýčovými cetkami v podobě dřevěných větrníků a sádrových trpaslíků, najdete město plné historie.

Můžete se těšit na muzeum loutek a historických motocyklů, obnovený pivovar, motokáry nebo lanové centrum. Kostel Panny Marie Pomocné z hvězdy a zejména jeho mohutná báň jsou pak pro Železnou Rudu typické jako Eifelovka pro Paříž. Stojí tu už bezmála tři sta let a interiéry chrámu vám připomenou, že jste se ocitli v kraji věhlasných sklářů. Skvostné jsou hlavně kostelní lustry.

Autor: Petr Holeček Metro.cz
zpět na článek