metro.cz

Jak na kvasinkové bujení, diskrétní ženské potíže

  15:03
Teplé počasí znamená pro ženy zátěž i ­kvůli kvasinkovému bujení v intimních partiích.
Léčba vaginálních mykóz je většinou jednoduchá. | foto: Profimedia.cz

Asi málokterá žena za svůj život nepozná nepříjemné potíže intimních partií. Vaginální mykózy jsou častým problémem mnoha z nich. Statistiky hovoří o 75 procentech žen, které onemocněly během života alespoň jednou variantou této nemoci. Zhruba polovina žen trpí tímto nepříjemným onemocněním opakovaně, u malého procenta (asi pěti procent) se dá vaginální mykóza považovat za chronické onemocnění.

Příznaky mykózy

Jak poznáte, že i vás dostihly tyto problémy?

  • Otok a silné prokrvení zevní části rodidel
  • Nepříjemné poševní výtoky
  • Pálení při močení
  • Bolesti při pohlavním styku
  • Tlak a bolest v podbřišku

Původcem vaginálních mykóz je přemnožení kvasinek rodu Candida. Jejich přemnožením se narušuje rovnováha poševní mikroflóry a ­teplé, vlhké prostředí pochvy je pro ně ideálním prostředím. „Vzniku napomáhá neprodyšné, či dokonce vlhké oblečení, jako jsou třeba mokré plavky, proto by se ženy měly po koupání převlékat. Mykózy mohou často souviset i­ s nošením těsných džínových kalhot, přiléhavého spodního prádla, cyklistických kalhot či punčocháčů,“ říká gynekoložka Pavla Nováková.

Kromě toho stojí za mykózami dlouhodobé užívání antibiotik, přílišná záliba ve sladkém, a hlavně stres. „Tělo reaguje na stres vyplavováním určitých látek do krevního řečiště, které mohou způsobit rozvoj mykózy. Stres také snižuje imunitu,“ doplňuje Nováková.

Nejen u žen

Mohou onemocnět i muži?

Není to sice časté, ale mohou. Jde o přemnožení kvasinek a plísní v oblasti žaludu a předkožkového vaku. Nemoc se projevuje podobně – svěděním, pálením, zarudnutím či otokem.

Výtok u mužů nebývá, v okolí žaludu a předkožky se může hromadit hlen. Mohou být nosiči tohoto onemocnění, přitom se u nich nemusí rozvinout a projevit.

Mykózy jako takové nejsou nijak zdraví nebezpečné, spíše velmi nepříjemné. „Jedná se o změnu poševní mikroflóry,“ doplňuje gynekoložka. Zároveň radí, aby se ženy za své potíže nestyděly a­ zbytečně neodkládaly návštěvu gynekologa.

„Při prvních projevech bělavého výtoku, zarudnutí či svědění je třeba ihned začít s ­léčbou. Bolestivé obtíže či svědivý pocit se mohou projevit i při sexuálním styku. Léčba samotná není nijak náročná, používají se takzvané antimykotické přípravky. Nejčastěji se podávají ve formě vaginálních čípků, tablet či mastí,“ vysvětluje MUDr. Nováková. Podle ní na přípravky většina žen reaguje rychle a ­dobře, a ­tak se obvykle již po několika dnech obtíží zbaví. Bohužel mnohé z nich musí počítat s tím, že se potíže mohou opakovat, ale při dodržování hygienických návyků, pravidelných kontrol a­ zejména sledování jakýchkoli změn intimních partií a ­konzultací s lékařem mykóza vymizí zcela.

Léčba vaginálních mykóz je většinou jednoduchá. Spočívá v zavádění speciálních kapslí či tablet dovnitř vaginy, případně v mazání mastí na vnější podrážděnou část genitálu. „U mužů se používá pouze mast. Pokud se infekce vrací, v preventivní léčbě je vhodné užívání probiotik k­ navození přirozené rovnováhy vaginálního prostředí,“ dodává závěrem Nováková.

Autor:
zpět na článek