metro.cz

Do školy bez rýmy

  15:12
Chystají se vaše děti do školy nebo školky? Zapracujte na jejich imunitě, ještě není pozdě...
Dbejte na posílení imunity svých dětí | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Až na drobné nehody, kdy se vaše dítko vyráchá v potoce a poté má dva dny horečku, většina nemocí z nachlazení má také „prázdniny“. S nástupem školního roku ovšem rodiče začínají počítat dny, kdy je alespoň jedno z dětí doma bez rýmy a kašle.

Podzimní nachlazení a virózy si totiž vybírají svou daň, neboť dochází k častým změnám teplot, prší a děti si ve škole předávají rýmu a kašel o sto šest. Nečekejte na to, až bude mít vaše ratolest neustále nudli u nosu, kašel či virózu a začněte včas posilovat jeho imunitu.

Kdy jít k imunologovi

  • V případě občasné běžné rýmy a nachlazení není třeba hned mířit k odborníkovi.
  • Až při častém opakování závažnějších nemocí vyhledejte imunologa.
  • Opakuje-li se bronchitida, záněty středouší, horečnatá onemocnění či infekce močových cest a také v případech, je-li dítě akutně nemocné každý měsíc.

Náchylnější k onemocnění bývají ve školce například prvorozené děti, v prvních třech letech jsou více izolovány ve své rodině, proto jim dá nápor virů a bakterií více zabrat. Mladší sourozenci se díky svým starším bratrům a sestrám adaptují snáze, jejich imunitní systém je lépe připraven.

Imunitu podpoří vyvážená a pestrá strava. „Je až s podivem, jak často se ve své ordinaci setkávám se stesky rodičů, že jejich dítě vůbec nejí žádnou zeleninu nebo ovoce,“ říká lékařka Markéta Zagalová.

„Zdá se mi, že je to nešvar dnešní doby nadbytku. Jistě je třeba respektovat určité preference chutí a chápat například, že dítě má rádo zeleninu v syrovém stavu a nechutná mu vařená či naopak. Je ale potřeba dítě navyknout na poměrně široké spektrum chutí již odmalička, aby byl ve stravě zajištěn dostatečný přívod vitaminů a minerálních látek,“ dodává.

Zásadní přínos vidí lékaři také v dostatečném pohybu a aktivitě dětí a v otužování. Podstatný vliv má rovněž prostředí, v němž dítě vyrůstá. Prostředí venkova je pro zdraví dítěte přínosnější než dětství v paneláku ve velkém městě. Více ohroženy jsou i děti, které vyrůstají v kuřáckém prostředí.

Nicméně naštěstí existují i podpůrné přírodní prostředky, které imunitu zvýší. Jde toho docílit pomocí mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis. Tento kmen probiotik je přirozenou součástí zažívacího traktu a jako takový komplexně prospívá trávicí soustavě, která je klíčem ke správnému fungování imunitního systému.

„Trávicí soustava je místem, kterým do těla pronikají nejrůznější škodlivé látky včetně bakterií, virů či mikrobů. Pokud je ale ve střevech dostatek prospěšných bakterií, které se starají o rovnováhu střevní mikroflóry, jsou schopny zabránit osídlení střevní sliznice nežádoucími mikroorganismy a minimalizovat tak riziko infekcí a nemocí,“ vysvětluje pediatr a alergolog Milan Matulka.

Podle odborníků se až 70 procent imunity nachází ve střevech. Je tedy logické, že schopnost těla odolávat nemocem jde ruku v ruce se stavem trávicího traktu. Jen zdravá a užitečnými mikroorganismy osídlená sliznice lidského střeva může úspěšně odolávat infekcím.

Současným trendem v prevenci i rekonvalescenci onemocnění souvisejících s nedostatečnou obranyschopností organismu je proto harmonizace trávicí soustavy a rozvoj zdravé střevní mikroflóry. Na takový úkol se ideálně hodí probiotické bakterie Lactobacillus reuteri Protectis původně izolované z mateřského mléka. Jejich prospěšnost je násobena tím, že produkují reuterin, což je unikátní látka s antimikrobiálním účinkem.

Vynikající je rovněž echinacea, kterou mohou děti užívat již od raného věku. Třapatka nachová, známější pod svým latinským názvem echinacea, bývá spojována především s obranyschopností organismu a imunitou.

Málokdo ale ví, jaké další léčebné účinky rostlina vlastně má. Kromě výrazného působení na imunitní systém echinacea účinně hubí viry, některé bakterie i plísně a také je znám její léčebný účinek při nádorových onemocněních.

Autor:
zpět na článek