metro.cz

Pět tipů: vyzrajte na podzimní nachlazení, i díky konopí

  11:55
Už se blíží období, kdy je tělo vystaveno většímu nebezpečí onemocnění. S přicházejícím podzimem jde ruku v ruce typické nachlazení, a tak mnoho z nás tráví alespoň několik dnů v přítomnosti kapesníku, teplého čaje a teploměru.
Ilustrační snímek

A co s ním? Pokud vás trápí jen lehké nachlazení, zapomeňte na kopy medikamentů. Vyléčit se můžete i přirozeně. Přinést si je můžete odkudkoliv – z práce, školy či cestování v hromadné dopravě.

1. Odpočívejte

Není to sice žádná novinka, ale je to velká pravda. Na nemoc pomáhá hlavně důkladný odpočinek a nejlepší je zkrátka nemoc „vyležet“. Zalezte si pod peřinu, zapomeňte na stres a hodně spěte. Bohužel je tento bod stále často podceňován a z přechozených lehkých viróz se může později vyklubat něco horšího. Nejlépe se odpočívá ve vyvětraném prostoru a zvlhčeném vzduchu, který pomůže od bolesti a škrábání v krku.

2. Pijte

Aby se organismus uzdravil, potřebuje dostatečnou hydrataci, a tak pitný režim nezanedbávejte. Kromě teplého čaje vám může pomoci i pití studených nápojů, které zmírňují otoky v krku. Vynechte příliš horké, sladké, kyselé a perlivé nápoje, které vás mohou dráždit. Pokud se ukáže, že vaše lehké nachlazení je angína, využijte i kloktadla. Mohou pomoci zmírnit pocit bolesti i samotný zánět. Pro kloktání slanou vodou pouze rozpusťte jednu čajovou lžičku v 250 mililitrech vlažné vody, nálev z fenyklu či lékořice nechte před použitím zchladnout na pokojovou teplotu.

3. Zkuste bylinky a podpořte imunitu

Přirozeným pomocníkem při nachlazení mohou být různé bylinné nálevy a čaje. Zkuste třeba zázvor, lékořici nebo šalvěj, pomoci mohou také lístky konopí. „Nálev z konopných lístků má antibakteriální účinky, které jsou při angíně velmi hodnotné. Stačí jednu až dvě čajové lžičky lístků zalít 250 mililitry vroucí vody a nechat asi 10 minut louhovat. K dochucení je vhodný zcela přírodní konopný sirup,“ říká Jiří Stabla, odborník na konopí z Carun Pharmacy. Vaši imunitu podpoří také ovoce, zelenina, ořechy, semínka, oleje, bylinky a koření.

Dopřávejte si čerstvé šťávy z ovoce, zejména z toho s vysokým obsahem vitaminu C, třeba různé citrusové plody.

4. Jezte kvalitně

Při nemoci vám určitě nepomohou těžká jídla a polotovary. Místo toho zařaďte brokolici, kapustu, květák, borůvky, potraviny s omega-3 mastnými kyselinami, panenské oleje nebo česnek. „Loupané konopné semínko je bohaté na esenciální mastné kyseliny včetně omega-3, které podporují správnou funkci celého organismu. Jsou vhodné nejen při léčbě, ale i prevenci mnoha onemocnění,“ vysvětluje Jiří Stabla. Vyhněte se hlenotvorným potravinám, jako jsou všechny mléčné výrobky. Nepohrdejte ani klasickými „babskými radami“. Taková pořádná domácí česnečka totiž taky dokáže udělat divy.

5. Myslete pozitivně

Je jasné, že s bolestí hlavy, krku a nekonečně plným nosem se dobrá nálada udržuje těžko. Pokud se vám to ale podaří, určitě to bude jen plus. Využijte stonavé dny, a když se vám udělá trochu lépe, koukněte se třeba na ten film, který už tak dlouho plánujete, nebo se začtěte do fajn knížky, díky které na to, že je vám pod psa, hned zapomenete.

Autor: Metro.cz
zpět na článek