metro.cz

Nechte si zdarma otestovat krev, zda nemáte revma

  9:53
Bolesti kloubů patří v současnosti mezi nejčastější. Je to artróza, nebo za to může revma?
Laboratorní rozbor se zaměří na vyšetření revmatoidního faktoru. | foto: Profimedia.cz

Pokud už problémy s klouby máte, můžete se nechat zdarma otestovat. Od včerejška až do příští středy 27. září totiž běží program Zdraví národa, který se tentokrát zaměřuje na klouby. Akce spočívá v tom, že pokud je vám více než třicet let, můžete si nechat zdarma otestovat, zda vám nehrozí revmatoidní artritida.

Nemoci kloubů

Kloubní onemocnění patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby.

Na bolesti kloubů si stěžuje každý druhý senior, ani mladší lidé ovšem nejsou výjimkou.

Nejznámějšími kloubními nemocemi jsou artróza a artritida. 

Artróza postihuje především velké klouby: kolena, kyčle. Kloub se opotřebovává, proto se často objevuje u starších osob nebo u lidí, kteří mají dlouhodobě zvýšenou fyzickou zátěž. Rizikovým faktorem je také obezita.

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, při němž buňky imunitního systému svou aktivitou pozměňují výstelku kloubních ploch. Tento proces doprovázejí bolesti, zarudnutí, otok, lokální změna teploty a může vést až k deformaci kloubů a poruše jejich funkce.

Stačí, když se přes webové stránky www.nextlifeapp.cz zaregistrujete prostřednictvím internetu a pak se dostavíte na některé z pracovišť synlab czech, kde si necháte vzít krev.

Více informací s podrobnostmi o vyšetření zdarma se dozvíte na webové stránce Zdraví národa, facebookové stránce Zdraví národa a synlab czech.

Revmatoidní artritida neboli revma je autoimunitní onemocnění, kdy buňky vlastního imunitního systému svou aktivitou pozměňují výstelku kloubních ploch. Ta je napadána dalšími buňkami a roztáčí se proces, který vede k deformacím především drobných kloubů s typickými projevy lokálního zánětu, otoku, zarudnutí, s bolestivostí, ale i lokální změnou teploty. Výsledkem jsou kloubní deformace s poruchou funkce kloubu.

„Laboratorní rozbor se zaměří na vyšetření revmatoidního faktoru, což je protilátka, která je orientačním ukazatelem možného onemocnění kloubů. Zvýšená hladina revmatoidního faktoru může být příznakem také jiných autoimunitních onemocnění, ale může se vyskytovat i při přetrvávajících infekcích bakteriálního či virového původu. Proto je dobré následně doplnit tento parametr dalšími vyšetřeními, jako jsou stanovení CRP a anticitrulinových protilátek. Včasná laboratorní diagnostika je proto velice důležitá, protože čím dříve se nemoc začne léčit, tím je to pro pacienta a jeho klouby lepší,“ upozorňuje lékař Tomáš Hrádek ze společnosti synlab czech. 

Měsíc zdravé krve

Další aktuální akcí, kde si můžete dát zdarma vyšetřit krev, je Měsíc zdravé krve, tentokrát zaměřený na kostní dřeň a vzácná krevní onemocnění.

Tento týden se v Praze otevírají veřejnosti dvě hematologická centra.  Příchozí si zde budou moci nechat zdarma zjistit krevní skupinu, překontrolovat krevní obraz či vstoupit do registru dárců dřeně. Podívají se do laboratoří i na krev pod mikroskopem.

Přijďte se dozvědět více dnes 19. nebo ve čtvrtek 21. září během Dnů otevřených dveří v Ústavu hematologie a krevní transfuze na Karlově náměstí (od 13 do 16 hodin) a zítra 20. září do FN Motol (od 16 do 18.30 hodin), kde se koná beseda na téma Půl století transplantací kostní dřeně u dětí.

Autor:
zpět na článek