metro.cz

Chřipka to ještě není, ale nachlazení umí také potrápit

  6:17
Nachlazení, záněty dutin, i to je známka nástupu podzimu.
Ani rýmu nepodceňujte. | foto: Profimedia.cz

Letošní léto přešlo v sychravý podzim velmi rychle. Kromě pár teplých dní na konci měsíce patří letošní září mezi nejchladnější. A to s sebou nese i větší počty nemocných.

Léčba virózy

  • Zůstaňte pár dní v posteli.
  • Dostatečně pijte. 
  • Kupte si léky tlumící kašel.
  • Doplňte do těla vitamin C především z přírodních zdrojů, jako jsou citrusy, kiwi, černý rybíz, červená paprika.
  • Při vysoké teplotě nad 38 °C si berte antipyretika, tedy léky, které snižují teplotu, například paracetamol nebo ibuprofen či aspirin. 

Virózy, nachlazení, ale i záněty nosních dutin nebo angíny. To jsou nemoci, které s brzkým nástupem podzimu lidi trápí nejvíce. Ale klasická chřipka, kterou způsobují specifické viry, to ještě není. Tu očekávají lékaři a hygienici až v zimě, s nástupem mrazů. Proto je podzim nejvhodnějším měsícem pro prevenci – a tou je očkování.

Navzdory tomu, že očkování snižuje počet pracovních neschopností až o 78 procent, Češi ho nijak hojně nevyužívají. Celková proočkovanost je v tuzemsku jen 5 až 7 procent a to je málo. Přitom cena vakcíny včetně aplikace se pohybuje okolo 300 korun. Některé firmy ji dokonce nabízejí svým zaměstnancům jako firemní benefit.

Pokud chřipkou onemocníte, průběh nemoci vás přinutí lehnout si do postele, a tedy nechodit do práce, čímž přijdete o část mzdy. Zároveň může vaše léčba stát zdravotní pojišťovnu tisíce korun. Záleží na jejím průběhu. Jestliže máte klasický průběh s horečkami, které za pár dní ustoupí, cena za léčbu se počítá na stovky korun. Přidají-li se však komplikace, jako je například zápal plic, což u chřipky není nic neobvyklého, a vy skončíte v nemocnici, léčba se pohybuje v rozmezí 8000 až 35 000 korun.

A jak se rozezná podzimní nachlazení od klasické chřipky? Typickým projevem běžné virózy je rýma, bolesti v krku, kašel, celková slabost a únava, bolesti svalů a kloubů, případně zvýšená teplota. Potíže trvají zpravidla 7 až 10 dnů a při nekomplikovaném průběhu většinou samy odezní. Léčba je výhradně symptomatická, používají se nosní kapky, prostředky proti bolesti v krku, přípravky na kašel. Nejdůležitější ale je zůstat doma a potíže nepřecházet. Nutný je také dostatečný přísun tekutin, nejlépe bylinné čaje s medem. Běžná onemocnění z nachlazení pro zdravý dospělý organismus sama o sobě nebezpečná nejsou. Komplikace si z velké míry způsobujeme sami právě jejich přecházením. Banální nachlazení se může komplikovat bakteriální superinfekcí a rozvojem zápalu plic.

Naproti tomu chřipka je sice podobná, ale má jiný průběh. Příznaky se rozjíždějí během hodin, objevují se horečky nad 39 stupňů Celsia, celková slabost je podstatně větší než u běžného nachlazení, bolí celé tělo včetně svalů a kloubů a přidává se suchý dráždivý kašel. I mladého zdravého jedince během několika hodin doslova přibije do postele.

Chřipka je nebezpečná sama o sobě, vir dokáže sám napadnout některé vnitřní orgány, především srdce, a způsobit jeho akutní zánět, což už je komplikace ohrožující život. 

Autor:
zpět na článek