metro.cz

Diabetici umírají kvůli srdci, nikoli zvýšené hladině cukru

  14:15
Dvě třetiny diabetiků nad 65 let umírají na srdečně-cévní onemocnění.
Ilustrační snímek | foto: SXC

Výrazně tak zvyšují už tak vysokou statistiku, podle které zemře na srdečně-cévní onemocnění polovina Čechů starších 65 let. Edukační kampaň Nebuď kardiak a Světový den diabetu, který připadá na 14. listopadu, jsou zde proto, aby na riziko upozornily.

Dobrou zprávou přitom pro diabetiky je, že v jejich boji jim mohou pomoci moderní léky, tzv. GLP-1 agonisté, které riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění významně snižují.

Riziko srdečně-cévních onemocnění zvyšuje více faktorů, diabetes je ale klíčovým. U diabetiků se totiž často objevuje současně nadváha, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol, tedy další rizika pro srdce a cévy. Výsledkem je skutečnost, že diabetici mají 3x častěji zkušenost s infarktem a 4x s mrtvicí.

Základem prevence srdečně-cévních onemocnění zůstává zdravý životní styl. Pro diabetiky je přitom velmi důležitý dostatek pohybu a absence kouření.

Oproti ostatním musí navíc v rámci prevence dbát na dobrou kompenzaci diabetu a souvisejících onemocnění, jako jsou nadváha, vysoký krevní tlak a hladiny krevních tuků.

Proto se dnes moderní léčba diabetu nezaměřuje pouze na kompenzaci samotné nemoci. Jejím cílem je pozitivně ovlivnit i další rizika, která diabetikům hrozí.

A právě tohle je základem osvětové kampaně Nebuď kardiak, která nabádá diabetiky k tomu, aby se nebáli pouze viditelných pozdních komplikací diabetu, ale i skrytých, zdraví ohrožujících rizik. V případě srdečně-cévních onemocnění je vhodnou prevencí GLP-1 agonista, který má pozitivní vliv na hmotnost a také další rizikové faktory srdečně-cévních onemocnění.

Názory odborníků

Diabetes je od počátku doprovázený řadou rizik.

  • „Nelze spoléhat na to, že komplikace vyřeší kardiologické nebo kardiochirurgické intervence. I přes veškeré pokroky moderní kardiologie platí, že diabetici mají ve srovnání s nediabetiky horší prognózu. Klíčem k úspěchu je časná a komplexní léčba diabetu i přidružených rizikových faktorů,“ říká kardiolog prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC.
  • „Zvýšené hladiny cukru narušují celou řadu normálních procesů, které cévy a tepny chrání před vznikem aterosklerotických plátů a kornatění tepen. Diabetici mají často i vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu lipidů a obezitu. Proto jim hrozí infarkt, ischemická choroba srdeční, srdeční selhání a ischemická choroba dolních končetin častěji než ostatním. Riziko srdečně-cévních onemocnění je možné snížit. Základem je úprava životního stylu a odpovídající léčba cukrovky. Příkladem je injekční léčba GLP-1 agonisty, u nichž studie prokázaly, že vedou ke snížení sledovaných kardiovaskulárních komplikací,“ vysvětluje prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., diabetolog, který se podílel na studii Leader zaměřené na téma diabetu a srdečně-cévních onemocnění.
Autor: Metro.cz
zpět na článek