metro.cz

Trápí vás svalové křeče? Možná máte málo hořčíku

  5:21
Nejen vitaminy, ale i minerály potřebuje tělo pro bezproblémové fungování. A když některý z nich chybí nebo je ho nedostatek, přicházejí zdravotní potíže.
Hořčík můžete doplnit také ve formě tablet. | foto: Profimedia.cz

Organismus si minerály ani vitaminy nedokáže sám vyrobit, musíme je tedy dodávat. Ať už je to vápník důležitý pro tvorbu kostí, nebo železo, zinek či měď, ale i hořčík. V české populaci trpí řada lidí jeho nedostatkem, aniž by o tom věděli.

Hořčík

Za co všechno v těle vlastně odpovídá?

Přináší uvolněnost tkání, orgánů, pomáhá při bolestivém svalovém napětí, například v týle, šíji, ramenou.

Má protikřečový účinek. Je důležitý pro normální činnost nervů a svalů.

Napomáhá transportu cukrů do buněk a tím se podílí na produkci energie.

Podporuje účinek inzulinu. Zlepšuje využití kyslíku v buňkách.

Aktivuje enzymy pro výrobu energie v buňkách.

Posiluje trávení. Zdržuje vápník v rozpuštěném stavu.

Ochraňuje před škodlivostí nadbytečného vápníku. Nedovolí vznik ledvinových kamenů s obsahem vápníku.

Zdroj a více informací najdete na webových stránkách www.celostnimedicina.cz.

Hořčík je nepostradatelný téměř pro všechny procesy, které v lidském těle probíhají. Tím nejdůležitějším je tvorba energie. Udržuje buňky zdravé a zpomaluje jejich stárnutí a odumírání. Podílí se na transportu cukrů do buněk a zlepšuje využití kyslíku v nich. Velmi důležitý je pro diabetiky – téměř polovina lidí trpících cukrovkou druhého typu má nízké hodnoty tohoto minerálu v krvi. Přitom jeho nedostatek snižuje schopnost inzulinu udržovat hodnoty krevního cukru v normálu.

Pokud máte hořčíku v těle málo, trpíte takzvanou hypomagnezémií. Jde o poměrně častou poruchu vnitřního prostředí, která se projevuje podobně jako nedostatek vápníku. Tyto poruchy vnitřního prostředí jsou často v kombinaci. Mezi typické projevy patří svalové křeče a svalová slabost, třes, poruchy vidění, nervozita, zvýšená dráždivost, poruchy srdečního rytmu, špatné soustředění, bolesti hlavy, brnění rukou a pocit vnitřního napětí.

Zrychluje se činnost srdce, snáze vznikají žaludeční vředy, zvýší se hladina tuků v krvi. Také se zvyšuje krevní tlak a poškozuje se cévní stěna.

Doporučená denní dávka hořčíku je pro muže 400 mg a pro ženu 300 mg. Mezi potraviny s jeho vysokým obsahem patří zejména luštěniny, špenát, mák, kvasnice nebo ořechy, velmi vysoký obsah hořčíku má káva. Naopak mezi potraviny s nulovým obsahem patří většina rostlinných i živočišných tuků, destiláty nebo cukr. Velmi nízký obsah hořčíku mají borůvky nebo nektarinky.

Hořčík se dá doplnit i tabletami, které si lze zakoupit v lékárně. Velmi často ho najdete v kombinaci s vitaminem B6 – hořčík se totiž za přítomnosti tohoto vitaminu lépe vstřebává. Stejný efekt má například i vitamin D3.

Pokud zvolíte jeho doplňování pomocí prášků, dejte pozor na vyšší dávky. Nadbytek tohoto minerálu nazývaný hypermagnezémie způsobuje zejména nízký krevní tlak, paralýzu dechu nebo také poruchy střevní peristaltiky.

Autor:
Témata: zdraví, buňka
zpět na článek