metro.cz

Zajeďte na adventní výlet do Bratislavy: za trhy i poznáním

  10:11
Kousek za městem můžete koupit ruční keramiku či rybízové víno.
Trhy na Hlavním náměstí jsou červenobílé | foto: Visitbratislava.comMetro.cz

Že Češi jezdí za vánoční atmosférou na trhy k sousedům do Drážďan či Vídně, je celkem běžné, ale co Bratislava? 

Devín

  • Devínský hrad je dnes již pouze částí původního hradu na soutoku Dunaje a Moravy. 
  • Je hranicí mezi Slovenskem a Rakouskem, za minulého režimu byl tedy častým místem k pokusům o emigraci.
  • Cedule připomíná i výlet slovenské mládeže v roce 1836 pod vedením slovenského buditele Ludovíta Štúra.
  • Ve stáncích lze nakoupit pro místní po století typické rybízové víno.

Danubiana

  • Na poloostrově, který vychází z vodního díla Gabčíkovo, se nachází muzeum moderního umění Danubiana.
  • Po vodě se sem dostanete i lodí z centra města. 
  • Vodu, která je všude okolo, můžete sledovat během procházky kolem plastik, které jsou umístěny v parku okolo hlavní budovy. Uvnitř jsou pak vystaveny další sochy, obrazy a instalace. 
  • www.danubiana.sk/sk

Její trhy na Hlavním náměstí v červenobílých barvách, které otevřely v pátek, nabízí řadu stánků. Kromě pochutin jako lokše či svařené víno od místních vinařů nabízí i řadu produktů z ovčí vlny i ovčího mléka nebo také šúpolienky – panenky z kukuřičných listů s tradičním lidovým oblečením a nástroji.

Pokud se vydáte směrem dolů vánočně vyzdobenou ulicí Rybárská brána, musíte minout i dvě pro Bratislavu typické sochy. Hned na rohu je to Schöne Náci, vlastním jménem Ignác Lamár, ten byl postavou, která neodmyslitelně patřila do života v metropoli v první polovině 20. století. Byl chudý, dělal různé profese, ale přitom chodil městem vždy ve stejném fraku a s cylindrem, zpíval a všechny kolemjdoucí bavil a zdravil. Jeho stříbrnou sochu, kterou zhodnotil akademický sochař Juraj Meliš, tu umístili v roce 1997. O kus níže je i další socha, Čumil, který vykukuje z kanálu. Ač jde o jedno z nejfotografovanějších míst v Bratislavě, socha nemá předlohu v nikom  konkrétním.

Touto ulicí dojdete až na na Hviezdoslavovo náměstí, kde jsou další vánoční trhy a také kluziště. Odtud to již není daleko k dalším mnoha významným budovám města. Ať už je to opravdu nedaleká katedrála sv. Martina či Bratislavský hrad v kopci nad městem. 

Co je k vidění?

Hlavní město našich východních sousedů a jeho nejbližší okolí nabízí ještě mnoho dalších míst, která můžete navštívit. Vyhlášený je Slovenský Grob, kam se sjíždí milovníci pečených hus z celého okolí. www.cechhusacinarov.sk

Pro inspiraci můžete navštívit weby Go Bratislava Region (www.gob.sk) nebo web o Slovensku (slovakia.travel).

Do Bratislavy se můžete dopravit buď vlakem, nebo autobusem. Například společnost Eurolines jezdí z Prahy v sedm a 13 hodin, zpět pak ve 12 a 18 hodin.  (Visitbratislava.com)

Majolika

V městečku Pezinok, které leží 18 kilometrů severovýchodně od Bratislavy, se nachází keramická dílna Renáty Hermysové. Vyrábí slovenskou lidovou majoliku, jejíž historie sahá až do 16. století. Zároveň je také chráněnou dílnou. V dílně jsou možné po předchozí domluvě také exkurze, při kterých vám výrobu i zdobení krok po kroku ukáží. www.majolika-r.sk

Autor: Iveta Benáková Metro.cz
zpět na článek