metro.cz

Na sjezdovku bez přilby? To je čirý hazard se zdravím

  12:40
Blíží se jarní prázdniny a s nimi zimní radovánky na lyžích a běžkách. Avšak pozor, na sjezdovkách přibývá úrazů.
Děti jsou na sjezdovkách nejzranitelnější | foto: MAFRA

Sjezdovému lyžování propadá stále více lidí a je to znát i na sjezdovkách – přeplněné svahy, řítící se jedinci, kteří jsou nebezpeční sobě i svému okolí, k tomu rychlejší umělý sníh a navrch málo zkušeností. A neštěstí je na světě. Ročně na tuzemských sjezdovkách dojde až k pěti tisícům zranění.

Nebezpečná rychlost

Za úrazy na sjezdovkách může nejčastěji vysoká rychlost, kterou lyžaři nepřizpůsobí terénu, dále je to nepozornost a také neohleduplné chování. Nejhorší zranění bývají po vzájemných srážkách lyžařů. Nepodceňujte proto nebezpečí a vybavte se aspoň přilbou. Děti by měly mít i chrániče páteře a ideálně reflexní vestičky, aby byly nepřehlédnutelné. Přilba má chránit hlavu po celém jejím obvodu včetně uší a brady a měla by dobře sedět.

„Nejčastějšími úrazy jsou poranění dolních končetin, jako zlomeniny, ale i poranění kloubů včetně vazů a úponů především v oblasti kolenního i ramenního kloubu,“ říká Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. „Co se týče zlomenin, mohou být různě komplikované, jako jsou tříštivé zlomeniny, zlomeniny na více místech skeletu. U těchto zlomenin je většinou obtížnější a delší doba léčebné rehabilitace,“ dodává.

Děti v ohrožení

Velmi často se v zimě zraní ti nejmenší, a to nejen na lyžích. Nejběžnější příčinou je uklouznutí na zledovatělém povrchu nebo bruslení na ledě. „Základem je vždy vědět, kde se dítě nachází, co se chystá dělat za aktivitu, je třeba seznámit se s místem, kde ji bude provádět, popřípadě s kým a s jakým vybavením,“ upozorňuje přednosta kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice Brno Ladislav Plánka. „Například než poprvé dovolíme mladšímu dítěti, aby si samo sjelo sjezdovku,“ pokračuje Plánka, „měli bychom ji projet společně s ním a upozornit ho důkladně na kritická místa.“

Děti je však nutné učit opatrnosti i při běžném pohybu po namrzlých chodnících, sáňkování a bobování.

„Zkrátka je důležité naučit je předvídat nebezpečí, aby se mu pak samy dokázaly vyhýbat,“ podotýká přednosta kliniky, na niž přijímají nejvíce pacientů s otřesem mozku a se zlomeninami. „Náš typický pacient v zimních měsících je dvanáctiletý chlapec, který následkem pádu na kluzkém povrchu utrpěl zlomeninu dolního konce předloktí,“ doplňuje. A proto je velmi důležité, aby se děti hned při prvním seznamování se zimními sporty učily nosit bezpečnostní pomůcky.

Podle přednosty Plánky by totiž ke spoustě zranění nedocházelo nebo by mohla být méně závažná, kdyby děti nosily hlavně při lyžování a bruslení přilby a další chrániče.

Osm rad pro zimní sporty

Zdraví máme jen jedno. Vyplatí se proto jak dodržovat následující pokyny, tak i investovat do výbavy.

  1. Přilba tvoří s lyžemi nerozlučnou dvojici, bez ní se na sjezdovku nevyráží.
  2. Chránič páteře je ochrana na druhou, a to i při bobování nebo sáňkování.
  3. Při bruslení se vyplatí chrániče předloktí nebo aspoň pevné rukavice.
  4. Reflexní vestička se postará o lepší viditelnost malého sportovce na sjezdovce i na kluzišti.
  5. Především rychlí bruslaři s hokejkami by měli být vybaveni chrániči kolen.
  6. Než pustíte dítě samotné na sjezdovku, projeďte ji nejprve s ním a upozorněte ho na riziková místa.
  7. Učte děti opatrnosti při bruslení na přírodních vodních plochách a zvláště ty mladší tam nepouštějte bez dozoru.
  8. Dětská zimní obuv musí být pevná, zvýšená a opatřená neklouzavou podrážkou.
Autor:
zpět na článek