metro.cz

Češi podceňují preventivní prohlídky, chodí jich na ně jen necelá polovina

  8:55
Pravidelné návštěvy lékaře jsou s přibývajícím věkem stále důležitější.
Pravidelné návštěvy lékaře jsou s přibývajícím věkem stále důležitější. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Jednou za dva roky by vaše kroky měly směřovat do ordinace praktického lékaře, i když se cítíte zdrávi a nemáte žádný zdravotní problém. Nemoci jako vysoký krevní tlak nebo cukrovka nebolí, přesto jimi můžete trpět a zadělávat si tak do budoucna na mnohem větší potíže.

Ale Češi na to příliš neslyší, jen čtyři z deseti dospělých na preventivní prohlídky chodí. Přitom čím jste starší, tím více problémů můžete mít. Podle Českého statistického úřadu je ve věku 60 let zdravých 60 procent Čechů, v sedmdesáti 40 procent, v osmdesáti zhruba 20 procent a větší obtíže netrápí 5 procent devadesátiletých.

Praktický lékař vás na preventivní prohlídky nezve, je to na vás, zda přijdete, či nikoli. Při samotné prohlídce zkontroluje očkování, dále kůži, sliznice, jazyk, hrdlo, štítnou žlázu a hlavní skupiny uzlin. Součástí prohlídky je také vyšetření srdce a plic poklepem a poslechem. Lékař změří tep a krevní tlak, prohmatá břicho, prozkoumá oblast ledvin a ověří stav žil a tepen na dolních končetinách. Také vás zváží, změří a orientačně vyšetří i smysly. Měl by vás poslat také na odběry krve kvůli zjištění hladiny cukru, jaterním testům, funkci ledvin a dalším základním ukazatelům fungování organismu.

Prohlídka zahrnuje i onkologickou prevenci. Lékař by měl provést vyšetření moči, konečníku a prsů u žen.

Stejně jako k praktikovi by vaše kroky měly směřovat dvakrát ročně i k zubnímu lékaři. Většina populace trpí zubními kazy, zánětem dásní nebo parodontitidou. Právě pravidelné zubní prohlídky pomohou odhalit tyto potíže dříve, než se samy projeví bolestí. „Podle toho, jak děti a dospělí o svoje zuby pečují, doporučí zubní lékař návštěvu u dentálního hygienisty, a to rovněž dvakrát ročně nebo i častěji,“ říká zubní lékařka Jaroslava Havelková z Teplic.

Ženy by také měly do svého kalendáře naplánovat každoroční prohlídku u gynekologa. Je to důležité kvůli včasnému zachycení onemocnění ženských pohlavních orgánů a prsou. Lékař provádí pohmatové vyšetření dělohy, vejcovodů a vaječníků, v případě potřeby také ultrazvukové vyšetření malé pánve. Každá žena má nárok na cytologické vyšetření, které odhalí rizika rakoviny děložního čípku.

U žen po 45. roku lékař ověřuje, zda v posledních dvou letech podstoupily mamografické vyšetření, tedy diagnostiku prsu.

Pravidelně na oční

  • V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za dva roky. Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu.
  • „Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například lidé silně krátkozrací, diabetici nebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal,“ říká primářka DuoVize Lucie Valešová.
  • V rámci prevence se provádí vyšetření zrakové ostrosti, které odhalí refrakční vady nebo změny dioptrií. Vyšetření zorného pole zase zachycuje jakékoliv výpadky i v periferních částech. Dalším krokem je měření nitroočního tlaku, který je rizikovým faktorem vzniku zeleného zákalu. Důležité je také vyšetření očního pozadí při rozšířené zornici, které zobrazí chorobu sítnice nebo zrakového nervu.
Autor:
zpět na článek