metro.cz

Při sportu nepřeceňujte síly

  15:13
Známé heslo „ Sportem ku zdraví“ nemusí platit vždy. Stačí neodhadnout svoje síly nebo mít prostě jen smůlu a problém je na světě.

Další 1 fotografie v galerii
Pro bezpečnou plavbu po řece je třeba mít dobré vybavení. | foto: Profimedia.cz

Kdo se hýbe, dělá pro své zdraví jen to nejlepší. Především letní měsíce jsou pro sportování ideální – krásné počasí k pohybu na čerstvém vzduchu vyloženě láká. Stejně tak je ale léto obdobím, kdy se stane nejvíce úrazů.

„Příčinou jsou zejména četné sportovní aktivity a k vůbec nejčastějším úrazům patří odřeniny či tržné rány, ale i podvrtnutí a pohmoždění končetin,“ potvrzuje Petra Bartusková, praktická lékařka z Polikliniky Agel Ostrava. Nejčastěji bývají zraněná kolena, ramena a kotníky. Klouby jsou ohrožené především těmi sporty, které jsou spojené s nárazovým zatížením příslušných partií při rychlém a náhlém pohybu.

Ale to není vše. Nebezpečí na nás číhá také u vody, i když si to mnozí z nás neuvědomují. „Ať už dovolenou trávíte u moře nebo v Česku někde u vody, nejzávažnější a bohužel stále velice časté jsou úrazy po skoku do vody. Může dojít k trvalému poranění páteře a míchy při nárazu o dno, ale i o předmět, který není ve vodě vidět. K těmto úrazům tedy může dojít i ve vodě, kam se chodíte koupat každoročně,“ varuje Bartusková.

Pozor by si měli dávat také cyklisté a zbytečně neriskovat – hlavně na silnicích. Ochranná helma sice pro dospělé není povinná, ale rozhodně ji odborníci doporučují. Drtivou většinu vážných poranění na kole totiž představují úrazy hlavy. Cyklistická přilba dokáže snížit toto riziko až o 80 procent.

„Úrazy na kole mohou být od lehčích poranění až po těžké, což je například poranění mozku s krvácením. U takovýchto úrazů může jít už i o život nebo vznikne těžké postižení. Pokud máme na hlavě helmu, nedojde k tak velkému nárazu a poranění mozku, a tím lze předejít vážnějším úrazům. Na druhou stranu helma nás nechrání od úrazů krční páteře, které také často vznikají při prudkém nárazu. Proto je vždy potřeba stále dbát maximální opatrnosti,“ říká primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

Specifickou skupinou jsou lidé nad 60 let věku. Mnozí z nich stále aktivně sportují, ale jsou i tací, kteří s pohybem teprve začínají. Každopádně pozor na to, abyste „nepřepálili začátek“.

„Ideální je začít nejprve chůzí, popřípadě jízdou na kole či plaváním. Předem je potřeba vazivové tkáně a svaly na výraznější zátěž důkladně připravit. Důležité je také vyvarovat se zvýšené fyzické námaze v době, kdy jsou denní teploty nejvyšší. Vyrazit na procházku nebo třeba na kolo je nejlepší hned ráno, nebo pak až k večeru, když už teploty zase klesají, abychom zbytečně nezatěžovali kardiovaskulární systém,“ radí primářka Tomanová.

A děti? Ty jsou v létě jako „pytel blech“. A právě ony jsou úrazy ohroženy nejvíce. Značné procento sportovních úrazů vzniká důsledkem toho, že děti nepoužívají ochranné pomůcky – přilby, rukavice, návleky na klouby či chrániče zápěstí. „Dále je při provozování jakéhokoliv sportu důležité nepřeceňovat své síly a respektovat projevy únavy, nesportovat v případě nemoci či v období rekonvalescence. V tu chvíli totiž riziko úrazu značně roste. Pokud se přece jen úraz přihodí, je třeba zachovat klid. Odhlédneme-li od vážných úrazů, které si žádají lékařskou pomoc, drobnější poranění svým dětem hravě ošetříte sami doma,“ říká praktický lékař z Prahy Michal Lazák.

Vodáctví

  • Trendem posledních let je vodáctví, kdy se do sjíždění našich řek pouští i úplní amatéři, kteří však často neumí odhadnout nebezpečné situace. Pak se stane, že alkoholem posílení nebo jen příliš namotivovaní jedinci se vrhnou na jez, kde je výstraha a zákaz sjíždění. Nedbají toho a pak se v lepším případě jen zmáchají, v horším bojují o život.
  • Stejně tak nedbají na poučky zkušenějších a vyrážejí na špatně sjízdné úseky či se vydají na řeku v noci.
Autor:
zpět na článek