metro.cz

Jak poznat, že se tělo zavařilo?

  11:50
Necítíte žízeň? Přesto pijte! A často. Kvůli nedostatku tekutin hrozí řada komplikací.
V horkém počasí je dobré mít u sebe vodu a stále popíjet. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

I když nepociťujete žízeň, především v parném počasí je potřeba pít. Stačí po malých doušcích, ale často. Pokud budete přijímat tekutiny nedostatečně, začnete být dehydratováni. Zpočátku pociťujete suchost sliznic dásně a jazyka, pocit žízně, zrychlený pulz, následuje celková slabost, únava, motání hlavy, závrať, u starších osob bývá často příznakem i zmatenost. Při závažnější dehydrataci pak hrozí křeče a bezvědomí.

Projevem dehydratace je i hustější krev, která obtížně cirkuluje. Ohrožuje tak i na životě. „Proto je tolik důležité, aby malé děti a zejména pak senioři, kteří nemají pocit žízně, dodržovali správný pitný režim. To je jedna z nejlepších prevencí trombů a následných mrtvic,“ vysvětluje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

Ideální je vypít denně litr a půl až dva litry tekutin. „Optimální množství přijatých tekutin je 0,3 litru denně na 10 kilogramů hmotnosti. Pozor však na léto, kdy velké množství tekutin vypotíme, proto můžeme pít i více. Tekutiny je vhodné pít postupně, ne naráz,“ vysvětluje poradkyně Burešová.

V horkých dnech také omezte fyzickou zátěž, nechoďte na přímé slunce a noste pokrývky hlavy. A také není úplně ideální ani pití alkoholu nebo kávy. V letních dnech nás příliš neochladí a ještě ke všemu, kvůli kofeinu, vysušuje.

„Pokud se kávy za žádnou cenu vzdát nechcete, alespoň přísun omezte třeba na jeden až dva šálky denně s tím, že poslední kávu byste si měli dopřát do 14 hodin. Nezapomínejte ji zapíjet sklenicí čisté vody, káva působí močopudně a dehydratuje. Káva nicméně rozhodně není součástí pitného režimu a nepoužívejte ji ani k zahánění hladu,“ doporučuje odbornice Burešová.

Podle ní může být zajímavou alternativou čekanka, konkrétně její sušený kořen. Obsahuje inulin, který stejně jako káva působí na střeva, zlepšuje zažívání, uleví od zácpy. Hodně se také mluví o tom, že čekankový kořen má pozitivní vliv při léčbě cukrovky, zlepšení zdraví srdce a cév. Další alternativou můžou být také čaje. Například matcha tea, tedy jemný, práškový, zelený čaj, který se vyrovná zhruba deseti šálkům běžného zeleného čaje. A energii dobije více a na delší dobu než káva.

Jak se pozná dehydratace

Bolesti hlavy, špatná nálada či slabost. To způsobuje nebezpečná dehydratace.

  • Zápach z úst – nedostatkem tekutin dojde ke snížení slinění v ústech. Sliny mají důležité antibakteriální vlastnosti a při jejich nedostatku se množí bakterie, které způsobují právě onen nepříjemný zápach.
  • Bolest hlavy – nejčastější příznak. Nedostatek tekutin ovlivňuje hladinu serotoninu v těle a z jeho nedostatku pak vzniká ona bolest. Dalším místem, které reaguje rychle na hladiny hydratace, jsou malé krevní cévy v mozku. Ty se nejvíce ozývají například při kocovině tupou bolestí nebo také při migréně.
  • Špatná nálada – neurologické účinky dehydratace se mohou projevit právě jako mrzutost a podrážděnost. Dehydratace způsobuje nejen bolest hlavy a únavu, ale zhoršuje i soustředění a vyvolává úzkost a napětí.
  • Ztráta energie – už dvouprocentní dehydratace těla způsobí snížení atletického výkonu o 10 procent. Čím více se tělo vysušuje, tím se i zhoršuje sportovní výkon. O tekutiny přicházíme během cvičení zejména pocením, což vede k výraznému snížení intenzity cvičení, křečím ve svalech a zažívacím potížím.
  • Chuti na sladké – pokud zanedbáváte pitný režim, šance, že sladkostem neodoláte, se zvyšují. „Dehydratace je snadno zaměnitelná za pocit hladu, který se projeví především chutí po sladkém. Nedostatek vody v těle můžeme vnímat jako pocit ztráty energie a nesoustředěnost,“ vysvětluje výživová poradkyně Burešová.
Autor:
zpět na článek