metro.cz

Ženy trápí záněty močových cest častěji než muže

  12:11
Máte problémy s močením? Pociťujete pálení, řezání, pocit neúplného vyprázdnění měchýře či bolest v podbřišku?
Ženy trápí záněty častěji než muže | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Pak máte zřejmě zánět močových cest. Na zánět ukazují i další obtíže – časté nucení na močení, zakalená, zapáchající moč, eventuálně s příměsí krve. Do ambulance urologa s těmito potížemi přicházejí v devadesáti procentech ženy. U mužů je tato infekce vzácnější a je spíše spojená s jinými obtížemi, například s kamenem v močovém měchýři nebo zánětem prostaty. Proč tomu tak je?

Důvodem je anatomická dispozice žen, které mají kratší močovou trubici uloženou v blízkosti konečníku. Svůj díl mají i gynekologické infekce, které se na vzniku zánětu v močových cestách také podílejí. Ale roli hrají i celkové faktory jako stres, prochlazení a obecně oslabení imunitního systému.

Nepodceňujte potíže

  • Pokud nebude zánět močových cest řádně zaléčen, riskujete vzestup infekce do horních močových cest, což může způsobit akutní zánět ledvin.
  • Tento stav je vážný, vyžaduje hospitalizaci a intenzivní antibiotickou léčbu. Další hrozbou je, že akutní zánět močových cest přejde do chronické fáze, kdy příznaky mohou být v menší či větší intenzitě dlouhodobé a podstatně hůře se léčí.

„Infekce močových cest jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější lokalizací bakteriálních zánětů. Až polovina žen během svého života onemocní alespoň jedenkrát,“ říká Jakub Fejfar, urolog Nemocnice Nový Jičín. Co když to ale není zánět močových cest, ale jiný problém – například ledvinová kolika?

„Rozlišení mezi zánětem močových cest a ledvinovou kolikou, způsobenou zablokováním vývodných cest z ledviny nejčastěji močovým kamínkem, je obvykle možné již z příznaků. Ledvinová kolika se většinou projevuje prudkou a nesnesitelnou bolestí v boku či v průběhu močovodu, který je zablokován kamínkem. Jako doprovodné příznaky může pacient pociťovat zvracení, častější močení, eventuálně i krev v moči,“ vysvětluje urolog Fejfar. Není podle něj vyloučeno, že současně s ledvinovou kolikou může probíhat i zánět močových cest. Jakákoliv překážka ve volném odtoku moči je totiž dalším faktorem pro jeho vznik. Proto se někdy příznaky stírají a je pouze na zkušenostech lékaře, aby to správně rozpoznal.

Pokud lékař diagnostikoval zánět, je potřeba dodržovat zvýšený pitný režim a klid. Z ordinace si zároveň pravděpodobně odnesete i antibiotika nebo chemoterapeutika. „Ty se nasazují naslepo podle očekávaného účinku na nejčastěji se vyskytující bakterie v dané oblasti. Podle výsledků kultivace moči se pak léčba může cíleně upravit. Léčba obvykle trvá tři až sedm dní,“ potvrzuje urolog.

Pokud vás zánět močových cest jednou postihne, zřejmě to není naposledy – na tyto potíže budete náchylnější a nemoc se může vracet. Proto se doporučuje dodržování preventivních opatření jako dostatečný pitný režim, příjem vitaminů, dodržování intimní hygieny, případně pravidelné užívání preparátů, které mají jednak preventivní vliv, ale fungují i jako podpůrný účinek během samotné antibiotické léčby.

Autor:
zpět na článek