metro.cz

Odstranění prsou jako prevence. Stále více žen volí jako Angelina Jolie

  12:37
Angelina Jolie si nechala preventivně odstranit obě prsa. Předešla tak rakovině. Žen, které operaci podstupují, přibývá. Počet pacientek, kterým je diagnostikována rakovina prsu, navíc stále vzrůstá. Ročně závažný problém řeší více než 6 tisíc Češek.

Další 2 fotografie v galerii
Angelina Jolie a Antonio Banderas si spolu zahráli ve filmu Sedmý hřích z roku 2001. | foto: Profimedia.cz

Byl to šok pro všechny její obdivovatele. Hollywoodská star Angelina Jolie si nechala odstranit z preventivních důvodů obě ňadra. „Rozhodla jsem se být aktivní a minimalizovat riziko, jak to jde,“ vysvětluje Jolie, proč k operaci přistoupila. Je totiž nositelkou genu BRCA1. Ten výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu avaječníků.

Prevence rakovině zabrání

V Americe je takzvaná preventivní mastektomie čím dál populárnější. Za poslední desetiletí se počet žen, které tenton zákrok podstoupily, zvýšil o 188  procent. V Česku se kněmu uchylují především ženy,které již bohužel nemají na výběr. Jak se k němu staví pojišťovny? "Hradíme odstranění prsu pouze tehdy, pokud lékař-specialista rozhodne otakovém zákroku ze zdravotních důvodů. V takovém případě pak hradíme iplastickou remodelaci prsu,“ vysvětluje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý. 

Zároveň dodává, že v případě, že by pacientka požadovala preventivní odstranění prsu, aniž by k tomu měla doporučení lékaře, nehradila by pojišťovna ani samotný výkon, ani následnou remodelaci prsou.

Ženy se operace bojí

Mastektomie

  • Jedná se o chirurgický zákrok, při kterém se ženě odstraní celý prs nebo jeho část. 
  • Nejčastějším důvodem zákroku je zhoubný karcinom prsu. 
  • Operace trvá dvě až tři hodiny a vyžaduje týden hospitalizace. Po operaci většinou následuje další léčba - ozařování a chemoterapie.
  • U žen, které mají vysoké riziko vzniku rakoviny prsu, se provádí preventivní mastektomie. 
  •  Z preventivních důvodů si nechala odstranit prsa například manželka Ozzyho Osbourna Sharon, Angelina Jolie, částečnou mastektomii podstoupila také Kylie Minogue.

Přestože pouze Všeobecná zdravotní pojišťovna ročně vynaloží 1,3 miliardy korun na léčbu spojenou s rakovinou prsu, stále velké procento žen se se ztrátou části těla nedokáže smířit a k operaci nepřistoupí ani přes vysoké riziko nádoru. 

"Mnohé ženy se mylně domnívají, že onemocnět rakovinou prsu znamená rovnou zemřít. Nezbývá než opakovat, že zhoubné nádory jsou léčitelné, žena však nesmí přijít pozdě, kdy již nádor rozeslal své zhoubné buňky do různých jiných orgánů v těle,“ dodává Skovajsová stím, že nález rakoviny vprsu neznamená automaticky ztrátu prsu, a čím je nalezené nádorové ložisko menší, tím je výsledek operace lepší. 

"Řada žen se nebojí tolik rakoviny jako ztráty prsu. Toto může pochopit zase jen žena. Jde o nepřekonatelný strach ze zmrzačení, neboť ztráta prsu je ženou chápána jako zmrzačení –jiný výraz se nehodí. I starší ženy nesou ztrátu prsu velmi těžce,“ vysvětluje lékařka Miroslava Skovajsová z Mamma centra v pražkých Hájích.

Vinu nese také životní styl

Angelina Jolie jako archeoložka Lara Croft ze série Tomb Raider

Angelina Jolie ve filmu Gia z roku 1998

I když k onemocnění rakovinou prsu přispívá genetická zátěž, hlavní vinu na strmém nárůstu má podle některých lékařů nezdravý životní styl. Možné riziko by neměly podceňovat ani mladé ženy, u kterých je průběh často mnohem agresivnější.

Rakovina prsu

  • Ve světě podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně umírá na rakovinu prsu 458 tisíc osob.
  • Ženám od 45 let věku v ČR hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky vyšetření na mamografu. 
  • Pro mladší ženy není vhodné, vyšetřují se magnetickou rezonancí. 
  • Podle doporučení odborníků by si ženy měly prsa samy vyšetřovat pohledem i pohmatem každý měsíc.

Možné riziko by neměly podceňovat ani mladé ženy, u kterých je průběh často mnohem agresivnější. "U mladších žen přichází v úvahu ještě odstranění vaječníků, které pomáhá jako prevence,“ vysvětluje přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petruželka.  Podle něj se nedá odhadnout, jak velké procento žen musí podstoupit odstranění prsu. "Výkon je individuálně diskutován,“ vysvětluje

Odstranění prsu? Ne každá žena na to má

Karcinom prsu ještě neznamená, že žena o prsa chirurgicky přijde. "V určitém momentě to ale může být nevyhnutelné," říká Michaela Fridrichová, lékařka a předsedkyně Ligy proti rakovině.

Lékařka Michaela Fridrichová

Vede nález karcinomu vždy k odstranění prsu?
Určitě ne, jedině když je žena nositelkou genu BRCA1, jako Angelina Jolie, u které byl prokázán. Ten gen je geneticky vázaný a onemocnění rakovinou pak je vysoce pravděpodobné. Takové ženy posíláme na vyšetření na genetiku.

U kolika žen u nás tak může být tento gen diagnostikován?
Počet nevím, může to být asi osm až deset procent nemocných.

Jak ten gen odhalit?
Pokud už ženy měly nádor prsu v rodině, například u babičky, měly by chodit na pravidelné kontroly.

A každá z žen s tímto genem tedy odstranění prsu podstoupí?
Ne každá z žen to absolvuje, ne každá se na to psychicky cítí.

Co pak tedy mohou dělat?
Chodí na pravidelné kontroly a komplexní vyšetření. V okamžiku, kdy už není jiné možnosti, je ten zákrok nemine.

Autoři: Tomáš Belica, Adam Váchal Metro.cz
zpět na článek